JEDINSTVENA VRSTA

Naučnici u morskim dubinama pronašli bizarno biće: Ima veliki crveni križ na sebi

U vulkanskoj strukturi uz obalu Japana nedavno je otkrivena neobična, dosad neviđena meduza s karakterističnim želucem koji izgleda poput crvenog križa.

Istraživači su primijetili meduzu, koja je nazvana meduza Sv. Jurja (Santjordia pagesi), na dubini od 812 metara ispod površine Tihog okeana blizu Ogasawara otoka u Japanu. Plutala je oko Sumisu kaldera, vulkana širine 10 kilometara, koji je hidrotermalno aktivan i nalazi se na vulkanskom luku, poznatom kao Vatreni prsten.

Meduza u obliku kišobrana ima promjer od oko 10 centimetara i prozirna je, osim svijetlog crvenog križa koji je vidljiv kada se stvorenje promatra odozgo. Meduza je toliko rijetka da je viđena samo dva puta. Prvi je put viđena 2002. godine pomoću daljinski upravljane podmornice (ROV) tokom ronjenja u Sumisu kalderi. Međutim, istraživači nisu mogli opisati novo otkrivenu vrstu na temelju jednog uzorka, jer bi to mogao biti mutirani pojedinac koji pripada već poznatoj vrsti, prema priopćenju Japanske agencije za zemlju i tehnologiju (JAMSTEC).

Godine 2020., naučnici su ponovno posjetili regiju i ponovno primijetili misterioznu meduzu. Iako nisu mogli prikupiti uzorak, snimili su meduzu kako pliva.

Jedinstvena vrsta

Ovaj drugi susret omogućio im je opisivanje meduze kao jedinstvene vrste. Tim je svoje nalaze objavio u studiji objavljenoj 20. novembra 2023. u časopisu Zootaxa. Neobičan križ u sredini S. pagesi je želudac meduze. Boja pomaže u prikrivanju meduze i hrane koju konzumira od grabežljivaca u njenom tamnom, dubokom morskom domu.

Veći dio prehrane stvorenja sastoji se od bioluminescentnih organizama koji svijetle u mraku - imati crveni želudac smanjuje svjetlost koju emitiraju, štiteći meduzu od grabežljivaca nakon što pojede svoj obrok. S. pagesi se jako razlikuje od svojih najbližih rođaka, koji uključuju velike, duboke meduze poput Tiburonia granrojo i divovsku fantomsku meduzu Stygiomedusa gigantea. Nova vrsta je mnogo manja i, za razliku od svojih rođaka, ima i pipke i ruke, koje koristi za hranjenje. Zbog svojih neobičnih karakteristika, istraživači vjeruju da bi S. pagesi mogla imati dosad neviđenu vrstu otrova koji se može koristiti u genetskim istraživanjima, primjerice, u medicini.

Kaldera u kojoj živi meduza bogata je mineralima i potencijalno se može komercijalno razvijati za duboko morsko rudarstvo. Istraživači su objavili informacije o meduzi kako bi pokušali zaštititi područje i morski život.

"Moguće je da krije tajne koje su vrijednije od svog mineralnog bogatstva koje se može izvući s tog mjesta. Sve to s prednošću zadržavanja vrste i mjesta netaknutima", rekao je u saopćenju André Morandini, profesor zoologije na Instituta za biološke znanosti Univerziteta u São Paulu i dio istraživačkog tima.

Clicky