fascinantno otkriće

Naučnici pronašli do sada nepoznato čudovište, dužine 17 metara i jezika napravljenog za ubijanje

U Meksiku je otkrivena nova vrsta mosasaura, koja datira iz turonskog stadija kasne krede, što ga čini starim oko 90 miliona godina.

Pronađena u meksičkoj državi Nuevo Leon, skoro potpuna lubanja mosasaura je prva iz svog roda koja je pronađena u Meksiku i ima sjajno novo ime vrste u čast lokacije fosila.

Pripada izumrlom rodu plioplatecarpine Yaguarasaurus mosasaura, grupe izumrlih morskih gmizavaca koji su lovili u vodama kasne krede, dok su dinosaurusi gazili po kopnu. Pretpostavlja se da su imali račvaste jezike zbog anatomije njihovog nepca i zuba, kao i zbog jezika koje vidimo kod postojećih životinja za koje se smatra da su njima najbliže, kao što su zmije i gušteri, piše IFLS.

Nova vrsta je nazvana Yaguarasaurus regiomontanus, s tim da se druga polovina odnosi na stanovnike Monterreya (los Regiomontanos), koji je najbliži grad fosilnom nalazištu. Iako se zna samo kako je lobanja izgledala, procjenjuje se da je bio dugačak 5,2 metra, što ga čini jednim od najranijih poznatih velikih mosasaura.

Međutim, to nije finalna procjena, jer se smatra da je vrsta Mosasaurus hoffmanni prešla ogromnih 17 metara u dužinu. Još uvijek nije veći od plavog kita, ali jedan od najdužih morskih grabežljivaca koji su ikada jurili okeanima (iako je Predator X možda bio bolji kada je riječ o smrtonosnoj snazi ​​ugriza).

Smatra se da su mosasauri bili stručnjaci u otimanju plijena i gutanju cijelog. Hranili su se ribama, ajkulama, glavonošcima, drugim mozasaurima, pa čak i nekim pticama koje nisu imale sreće da se nađu na dovoljnoj udaljenosti od ugriza.

“Ovo je prvi izvještaj o Yaguarasaurusu iz Meksika i najkompletniji u Americi”, pišu autori. “To je jedan od najranijih velikih mosasaurida. Zajedno s Yaguarasaurus columbianusom, Russellosaurus coheni i neimenovanim plioplatecarpinom iz Teksasa, dokumentira brzu diverzifikaciju i ekspanziju plioplatecarpina u morskom carstvu u Turonu.”

Studija je objavljena u Journal of South American Earth Sciences.

Clicky