Naučnici u Kini trenutno grade najveći svjetski detektor za praćenje tzv. "čestica duhova", poznatih kao neutrini, koji će biti smješten na impresivnih 3.500 metara ispod površine okeana. Ovaj tropski dubokomorski neutrinski teleskop, poznat i kao TRIDENT ili "oceansko zvono" na kineskom jeziku, postavit će se na dno zapadnog Tihog okeana. Planira se da će projekt biti dovršen do 2030. godine, a njegova svrha je detektirati rijetke bljeskove svjetlosti koji proizlaze iz interakcija neutrina u dubinama oceana.
Neutrini, poznati i kao "čestice duhova", su subatomske čestice koje svake sekunde prolaze kroz svaki kvadratni centimetar našeg tijela, ali njihova svojstva čine ih vrlo teškim za detektiranje jer rijetko stupaju u interakciju s drugom materijom. Međutim, usporavanjem neutrina, fizičari mogu pratiti njihovo porijeklo i pronaći tragove drevnih događaja poput supernova i galaktičkih sudara milijardama svjetlosnih godina udaljenih.
China chooses the site for TRIDENT neutrino detector https://t.co/zCXxtHvGhh
— Angelos Papadopoulos (@angelohrg) October 16, 2023
TRIDENT će omogućiti naučnicima da detektiraju neutrine koji dolaze s suprotne strane planeta tako što će koristiti Zemlju kao štit. Zahvaljujući svojoj blizini ekvatoru, ovaj teleskop će moći primiti neutrine koji dolaze iz svih smjerova s rotacijom Zemlje, čime će se omogućiti promatranje cijelog neba bez slijepih tačaka.
Sastoji se od više od 24.000 optičkih senzora razapetih preko 1.211 kablova, svaki dug 700 metara, uzdižući se prema površini iz svoje točke na dnu oceana. U konačnici će imati promjer od 4 kilometra i skenirati neutrine u prostoru od 7,5 kubičnih kilometara. U poređenju s trenutačno najvećim svjetskim detektorom neutrinskih čestica, IceCubeom, koji se nalazi na postaji Južnog pola Amundsen-Scott na Antarktici, TRIDENT će biti znatno osjetljiviji i vjerovatnije će pronaći neutrine.
Pilot projekt TRIDENT-a planiran je za 2026. godinu, a puni detektor bit će dostupan do 2030. godine. Cilj ovog ambicioznog projekta je pomaknuti granice performansi neutrinskog teleskopa i postići novi nivo osjetljivosti u potrazi za astrofizičkim izvorima neutrina na cijelom nebu.