Ako vam je ideja o putovanju kroz vrijeme u okeane krede ikada zvučala kao privlačna ideja, možda ćete se predomisliti. Istraživači su opisali potpuno novu, 72 miliona godina staru vrstu mosasaura, za koju se smatra da je terorizirala drevni Tihi okean.
Studija koja opisuje mosasaura nastala je kao rezultat koautora Akihira Misakija koji je otkrio skoro potpuni fosilni primjerak te vrste – nazvan Megapterygius wakayamaensis – dok je lovio amonite u japanskoj prefekturi Wakayama. U stvari, smatra se da je to najkompletniji skelet mosasaura ikada pronađen u Japanu ili sjeverozapadnom Pacifiku.
Istraživačima je trebalo pet godina da uklone pješčenjak koji okružuje fosil, a morali su i da naprave odljevak dok je još bio na licu mjesta, kako bi osigurali tačan zapis o tome kako su sve kosti bile pozicionirane u skeletu, piše I Fucking Love Science.
Rezultat tog mukotrpnog rada, međutim, bilo je otkriće vrste jedinstvene među mosasaurima, sa zadnjim perajima dužim od prednjih i repom nalik na kormilo. "Nedostaje nam bilo koji moderni analog koji ima ovakvu morfologiju tijela - od riba preko pingvina do morskih kornjača", rekao je koautor Takuya Konishi u izjavi. "Nijedna nema četiri velika peraja koja koriste zajedno s repnim perajem."
Autori su teoretizirali da su velika prednja peraja možda pomogla mosasauru u brzom manevriranju, stražnja peraja u nagibu za ronjenje ili izronjavanje, a rep za ubrzanje. „Pitanje je samo kako je svih ovih pet hidrodinamičkih površina iskorišteno. Koje su bile za upravljanje? Koje za pogon?" Konishi je objasnio. "Otvara čitavu konzervu crva koja dovodi u pitanje naše razumijevanje kako mozasauri plivaju."
U svakom slučaju, ove karakteristike, u kombinaciji sa skoro binokularnim vidom, verovatno bi M. wakayamaensis učinile smrtonosnim lovcem; dobro je poznato da su mosasauri bili grabežljivci na vrhuncu. I poput modernih grabežljivaca, velikih bijelih ajkula, mosasaur Wakayama je također mogao imati leđno peraje.
Istraživači su došli do ovog zaključka na osnovu pozicioniranja nervnih bodlji duž pršljenova mosasaura, na način sličan onome kod nekih modernih morskih stvorenja.
"To je još uvijek u određenoj mjeri hipotetičko i spekulativno, ali ta izrazita promjena u orijentaciji neuralne kralježnice iza pretpostavljenog centra gravitacije u skladu je s današnjim kitovima zubatima koji imaju leđna peraja, poput delfina i pliskavica", rekao je Konishi.
Iako M. wakayamaensis ima svoj službeni naučni naziv, istraživači ga zovu Wakayama Soryu, što znači plavi zmaj. „U Kini zmajevi stvaraju gromove i žive na nebu. Oni su postali vodeni u japanskoj mitologiji", objasnio je Konishi.
Wakayama Soryu nije jedini morski zmaj koji je otkriven u posljednje vrijeme – pogledajte Jörmungandra i njegove vrlo ljutite obrve, te super-velikog mosasaura s rašljastim jezikom pronađenim u Meksiku.