Nakon što su otkrili mnoštvo bizarnih stvorenja u dubinama u blizini ostrva Kokos (Keeling), naučnici australske agencije CSIRO pronašli je nešto prilično iznenađujuće u dubinama vodenog ponora: groblje ajkula, puno fosiliziranih zuba, staro nekoliko miliona godina.
U početku su istraživači mislili da su izvukli mrežu punu razočaravajućih sedimenata i kvržica mangana. Sve dok nisu bolje pogledali.
"Bilo je nevjerovatno, zaista je bilo", kaže službenica za zbirke Muzeja Victoria Research Institute Dianne Bray, prenosi Science Alert.
"Nisu svi bili fosili, neki su bili relativno noviji mako morski psi i dvije vrste srodnika velike bijele ajkule."
Više od 750 mineraliziranih zuba, koji predstavljaju niz grabežljivih vrsta, izvučeno je sa dubine od 5,4 kilometara.
Glen Mur, kustos riba u Muzeju Zapadne Australije, kaže da je otkriće sadržavalo zanimljivu mješavinu modernih i drevnih dijelova ajkule. Uključujući i neke od neposrednog pretka megalodona.
Zubi su jedini ostaci ajkula
"Ova ajkula je evoluirala u megalodona, koji je bio najveći od svih ajkula, ali je izumro prije oko 3,5 miliona godina", kaže Moore u izjavi.
Megalodonske ajkule bile su toliko velike da su mogle progutati najveću današnju ajkulu, veliku bijelu. I to cijelu.
Kako ajkule imaju kostur hrskavice, a ne od kostiju, većina njihovih ostataka se raspada prije nego što postanu fosilizirani. Osim zuba i povremenih krljušti. Dakle, ovi ostaci su jedini tragovi koje imamo o historiji ovih drevnih životinja na Zemlji dugoj 450 miliona godina.
Zašto je toliko ovih ostataka, koji obuhvataju tako dug period historije, sakupljeni na jednom mjestu? To je nejasno.
"Ne znam ni jedno očigledno objašnjenje zašto bi svi mogli biti zajedno. Osim što je možda to bila niska tačka na dnu okeana, tako da bi se na kraju spustili", rekao je Moore za Newsweek.
Groblje predatora pronađeno je tokom istraživanja dva nova morska parka, koja se nalaze 2.500 kilometara od zapadne obale Australije.
Ovo bi moglo biti novo nauci
Istraživački brod CSIRO koji je pronašao groblje, prikladnog imena Istražitelj, od tada je krenuo na još jedno putovanje. Ovog puta u morski park Gascoyne kod Zapadne Australije, gdje je plovilo također plutalo preko nove vrste ajkula.
"Na početku putovanja prikupili smo upečatljivu malu, prugastu ajkulu roganja", kaže ihtiolog CSIRO Will White u izjavi.
"Ova vrsta je jedinstvena za Australiju, ali još nije opisana i imenovana. Uzorak koji smo prikupili bit će nevjerovatno važan za nauku jer ćemo ga koristiti za opisivanje vrste."
Morski psi koje već poznajemo imaju tendenciju da se skrivaju među kamenjem i morskim algama na plitkom morskom dnu tokom dana. Noću izlaze da se hrane. Polažu i najneobičnija jaja u obliku vadičepa. Ali ova nova vrsta pronađena je u vodi na dubini preko 150 metara, gdje pokrivač poput morskih algi nije dostupan.
"Procjenjuje se da bi oko trećina vrsta prikupljenih na nedavnim istraživanjima biodiverziteta na RV Investigatoru mogla biti nova u nauci", kaže CSIRO morski ekolog i vođa ekspedicije John Keesing u izjavi.
"Otkrića koja napravimo nisu ograničena samo na nove vrste. Ova putovanja nam daju priliku da naučimo više o morskim ekosistemima, kao i o rasponu vrsta, brojnosti i ponašanju."