Nauka

Naučnici kažu da je dinosaurus imao najduži vrat ikada viđen kod životinje

Smatra se da je dinosaurus koji je lutao dijelovima svijeta prije 160 miliona godina imao najduži vrat ikada viđen kod životinje, tvrde naučnici.

Smatra se da je dinosaurus koji je lutao dijelovima svijeta prije 160 miliona godina imao najduži vrat ikada viđen kod životinje, tvrde naučnici.

Poznat kao Mamenchisaurus sinocanadorum, dinosaurusov vrat je imao 15,1 metar - šest puta duži od vratova žirafa i 1,5 puta dužine autobusa na sprat, prenosi Sky News.

Sauropodi su poznati po svojoj veličini

Životinja pripada podgrupi dinosaura poznatih kao sauropodi. Oni su poznati po svojoj ogromnoj veličini, dugom vratu i repu, četveronožnom stavu i ishrani biljkama.

Dippy - poznati dinosaurus izložen u Prirodnjačkom muzeju u Londonu - pripada ovoj grupi.

Dr Andrew J Moore, paleontolog sa Univerziteta Stony Brook u New Yorku, rekao je:

"Sa 15 metara dugim vratom, izgleda da bi Mamenchisaurus sinocanadorum mogao biti rekorder. Barem dok se nešto duže ne otkrije."

M. sinocanadorum lutao je istočnom Azijom. Njegovi fosili su prvi put otkriveni u Kini 1987. godine unutar stijena starih 162 miliona godina.

Dr Moore i njegove kolege ponovo su pregledali uzorke kao dio svog istraživanja dinosaurusa.

Iako je M. sinocanadorum poznat samo po nekolicini kostiju sa vrata i lobanje, naučnici su uspjeli da rekonstruiraju njenu veličinu i oblik uz pomoć kompletnih skeleta njenih najbližih rođaka.

Dr Moore je rekao: "Svi sauropodi su bili veliki, ali zapanjujuće dugi vratovi nisu evoluirali samo jednom.

"Mamenchisauridi su važni jer su pomjerili granice dužine vrata i bili su prva loza sauropoda koja je to učinila."

Rebra u obliku šipke u vratu

Paleontolozi su koristili tehniku poznatu kao skeniranje kompjuterizovanom tomografijom koja je otkrila da su pršljenovi - kičmene kosti - M. sinocanadorum lagani i šuplji sa vazdušnim prostorima koji zauzimaju skoro tri četvrtine zapremine. Prema istraživačima, ove vrste kostiju obično se vide kod malih ptica.

Kako bi kompenzirao svoje lagane kosti, M. sinocanadorum je imao rebra u obliku šipke u vratu duga oko četiri metra kako bi mu pomogla u stabilnosti, rekao je tim.

Najveći dinosaurus koji je živio bio je Patagotitan mayorum. Smatralo se da je dugačak 37,5 metara i težak oko 57 tona.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Systematic Palaeontology.

Clicky