u školjkama je tajna?

Naučnici istražuju tajnu dugog života i došli su do velikog otkrića

Da li školjke kriju tajnu dužeg života? Jedan tim istraživača iz Bolonje vjeruje da je tako - ali vjerovatno ne na način na koji mislite.
Foto: IFLS

Ljudi žive duže nego ikad prije, s prosječnim očekivanim životnim vijekom širom svijeta dužim za najmanje dvije decenije samo u posljednjih 60 godina. Ali mi smo i dalje "bebe" u poređenju sa nekim drugim vrstama: postoje džinovske kornjače koje do sada mogu da žive najmanje 191 godinu; grenlandski kitovi su ih pobijedili sa životnim vijekom od preko 200 godina; a grenlandske ajkule mogu lako dostići 400.

Pa zašto biste, ako vas zanima dugovječnost, gledali na skromnu školjku i njene rođake, a ne na ove kapitalne zvijeri? Pa, ispostavilo se da se školjkaši imaju nešto zanimljivije: umjesto da su jednolično dugovječne, životinje mogu živjeti od jedne do više od 500 godina, ovisno o vrsti.

"Uvijek me je fasciniralo da neke vrste školjkaša žive izuzetno dugo", rekla je u izjavi prvi autor Mariangela Iannello, istraživač na Odsjeku za biološke, geološke i nauke o okolišu na Univerzitetu u Bologni.

"Kada sam shvatio da niko nikada nije istraživao ovu izuzetnu dugovječnost unutar okvira molekularne evolucije, znao sam da moramo početi proučavati dugovječnost ovih životinja."

Kako bi istražio šta bi moglo biti odgovorno za izuzetno dug život određenih školjkaša, tim je odlučio pogledati genome četiri vrste: Arctica islandica, za koju se zna da je najdugovječnija nekolonijalna životinja na svijetu zahvaljujući 507 godina života školjke Ming na planeti. Tu su i Margaritifera margaritifera, Elliptio complanata i Lampsilis siliquoidea, koji su svi stari između 150 i 190 godina.

Zatim su pogledali 29 drugih vrsta čiji životni vijek uopće nije bio tako značajan.

To je bilo iz vrlo dobrog razloga. "S vrstama koje imaju tako ekstremnu dugovječnost, klada Bivalvia pruža najširi raspon životnog vijeka unutar klase", pišu istraživači. "Posjedovanje i kratkotrajnih i dugovječnih vrsta u istom taksonu čini školjkaše odličnim modelnim sistemom za istraživanje starenja, starenja i produženog životnog vijeka."

Upoređujući genomske podatke različitih vrsta, tim je uspio izdvojiti gene koji su odvojili dugovječne školjke od kratkovječnih školjkaša. Potraga je našla neka poznata imena: "mnogi geni u ovoj mreži su ranije bili povezani sa dugovječnošću drugih vrsta", rekao je Iannello.

To je "uzbudljivo" otkriće, rekao je Iannello. "Važna implikacija ovog nalaza je da produženje životnog vijeka može uključivati ​​uobičajene genetske faktore kod vrlo udaljenih vrsta."

Na primjer, dugovječne školjke imale su slične gene povezane sa stvarima kao što su odgovor na oštećenje DNK, regulacija stanične smrti i apoptotičkih puteva, ćelijski odgovori na abiotičke podražaje i tolerancija na hipoksiju – sve osobine za koje se zna da su povezane s dužim životnim vijekom.

Ali to nije bilo sve. Studija je također otkrila pregršt proteina za koje se ne zna da regulišu dugovečnost: „Vjerujemo da su ovi geni novi i uzbudljivi kandidati za testiranje za ulogu u produžavanju životnog veka“, rekao je Iannello, "ne samo kod školjkaša nego i kod drugih vrsta."

Dakle, jesmo li odmah iza ugla od ljepljive revolucije u starenju? Nemojte se još nadati. Dok su istraživači uzbuđeni da rade na posljedicama ovih novih informacija, "složen i multifaktorski proces kao što je dugovječnost je definitivno izazov za analizu", upozorio je Iannello. To zahtijeva "duboku manipulaciju velikim podacima i više komplementarnih, integrativnih pristupa."

Ipak, to je potencijalno veliki korak ka dubljem razumijevanju procesa starenja – i kako ćemo jednog dana moći njime manipulirati u našu korist.

"Sve veća dostupnost podataka omogućit će nam da istražimo vrste koje nikada ranije nisu razmatrane u ovom kontekstu, a to bi uvelike pomoglo u unapređenju istraživanja starenja", rekao je Iannello.

„Nauka ima dugu istoriju istraživanja fokusiranih na najrazličitije taksone koji su duboko uticali na naše razumijevanje ljudske biologije“, istakla je ona. „Mislim da, posebno u oblasti starenja, imamo mnogo toga da naučimo iz svijeta prirode oko nas.“

Clicky