Narodna skupština Republike Srpske nedavno je podržala zaključke da taj bh. entitet izađe uz ustavno-pravnog poretka Bosne i Hercegovine, što je izazvalo domaću i međunarodnu reakciju.
Podsjetimo, nakon što je NSRS usvojilo zaključke o zakonima kojima bi se trabale "vratiti nadležnosti" formiran je i predmet u Tužilaštvu BiH.
Usvajanje ovog zaključka je izazvalo oštre reakcije unutar Bosne i Hercegovine i među zapadnim zemljama, strahujući da bi ti potezi mogli urušiti teško stečeni Dejtonski mirovni sporazum.
Tako je od jučer krenulo davanje iskaza u Tužilaštvu BiH u sklopu istrage o udaru na ustavni poredak. Prvi iskaz u ovom predmetu dao je Goran Selek, predsjednik SPS-a.
On je u izjavi za medije kazao da treba da sjednu sve tri strane i da se urade analize koje to institucije ne funkcioniraju i koje su to nadležnosti koje prave trošak za BiH a nisu funkcionalne.
"Meni je rečeno da su osumnjčeni predstavnici svih stranaka, predsjednica RS, predsjednik Vlade RS i šefovi zastupničkih klubova. Sve partije koje su predlegači tih zaključaka, a to je vladajuća koalicija u RS. Tužilaštvo je predočilo sve materijale koje smo imali mi kao zastupnici. Rekli su mi ko su osumnjičeni", naveo je on jučer za medije.
Kako saznajamo jutros je iskaz dao i Mirko Šarović, lider SDS-a.
Danas bi iskaz u 13 sati trebao dati i predsjednik opozicionog Demokratskog narodnog saveza (DNS) Nenad Nešić.
Podsjetimo, Nešić je prvi u javnosti objavio poziv te naveo:
“Kao odgovoran čovjek, uvijek sam dostupan pravosudnim organima. Na žalost, vjerujem da je ovo više politički nego pravosudni postupak“, rekao je on prije nekoliko dana.