Kompanija Raytheon Technologies isporučila je vladi Sjedinjenih Država dva sofisticirana sistema protuzračne odbrane NASAMS, a koja će biti proslijeđena Ukrajini, rekao je u utorak njen izvršni direktor, Greg Hayes, prenosi Defense news.
NASAMS obara sve
"Riječ je o sistemu protuzračne odbrane kratkog dometa koji može srušiti sve, od bespilotnih letjelica do balističkih projektila i borbenih aviona"- rekao je CEO te tvrtke, Greg Hayes u emisiji “Squawk on the Street” na CNBC-u
Oružje koje je razvijeno u Norveškoj tako bi trebalo Ukrajini pružiti odbranu od ruske vojske. Rusi su protekle dvije sedmice iz zraka žestoko napadali ukrajinsku civilnu infrastrukturu. Uključujući i njenu električnu mrežu, koristeći projektile i bespilotne letjelice.
Iranski smrtonosni dronovi Shahed-136 prvi su se puta pojavili u ratu u septembru. Iako su opisani kao ‘bespilotne letjelice kamikaze‘, bolje ih je smatrati malim krstarećim projektilima. S relativno ograničenim razornim kapacitetom s obzirom na njihovu nosivost od 50 kilograma.
Čini se kako njihova upotreba također pokazuje da Rusiji ponestaje navođenih projektila. Zapadni zvaničnici rekli su u petak kako se uglavnom slažu s ukrajinskom procjenom da je Moskva potrošila oko dvije trećine svojih zaliha i da ima još samo 124 od 900 projektila Iskander srednjeg dometa.
SAD obećao poslati dva sistema
SAD se obvezao isporučiti dva NASAMS-a u roku od nekoliko sedmica i još šest njih u dužem vremenskom okviru.
Američki predsjednik Joe Biden tokom telefonskog poziva ovog mjeseca obećao je ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da će ubrzati isporuke NASAMS-a. A visoki dužnosnik Pentagona rekao je u ponedjeljak kako se očekuje da će NASAMS biti isporučen "u sljedećih nekoliko sedmica". Ukrajina će objaviti kada stignu u državu i budu operativni.
"Vojska SAD-a će nastaviti naporno raditi kako bi ih dovela tamo što je prije moguće" - rekao je dužnosnik.
Hayes je dodao i da kompanija uskoro očekuje više narudžbi NASAMS-a.
"Primjetan je značajan rast globalne potražnje za naprednim sistemima protuzračne odbrane, posebno u istočnoj Evropi, jer se sukob između Rusa i Ukrajine nažalost nastavlja" - rekao je Hayes.
Otkako je Rusija započela rat 24. februara, Sjedinjene Države su Ukrajini osigurale vojnu pomoć u vrijednosti većoj od 17 milijardi dolara.