Naučnici su podijelili svoja razmišljanja nakon što je NASA-ina svemirska letjelica snimila sliku jezivog zelenog svjetla. Svjetlo je snimljeno na planeti Jupiter. Prilično je cool kada nas slike i videozapisi mogu naučiti o planetama i zvijezdama udaljenim milionima milja, ali čim te slike i videozapisi otkriju nešto što možda ne očekujemo vidjeti, ljudi se malo uznemire.
Svemirska agencija objavila je snimku prošle sedmice, nakon što ju je snimila NASA-ina misija Juno, dok je 30. decembra 2020. godine dovršavala svoj 31. bliski prelet Jupitera. Slika otkriva ogromne, vrtložne uzorke Jupitera, ali u sredini fotografije nalazi se krug zelene svjetlosti, koji baš jako svijetli.
Naučnici su sada rekli svoje, i ne, nisu vanzemaljci.
Umjesto toga, smatra se da je svjetlo izazvala munja koja je udarila blizu sjevernog pola planete. Na Zemlji, munje potječu od vodenih oblaka i izbijaju u bljeskove svijetlobijele boje koje svi prepoznajemo. Na Jupiteru, međutim, munje se pojavljuju u oblacima koji sadrže otopinu amonijaka i vode, a najčešće se pojavljuju u blizini polova.
Planet, koji je najveći u Sunčevom sistemu, poznat je po ogromnim olujama. Zapravo, ima jedan olujni sistem koji je toliko velik da je dobio naziv 'Velika crvena pjega', koju biste mogli prepoznati na slikama Jupiterove površine. Sa približno 16.350 km širine, oluja je dovoljno velika da proguta samu Zemlju.