Nauka

NASA otkrila iznenađujuće detalje na Saturnu i njegovim prstenovima

saturn NASA saturnovi prstenovi

Astronomi su otkrili iznenađujuće detalje o Saturnovoj atmosferi, koristeći novu sliku koju je snimio NASA-in svemirski teleskop James Webb, piše CNN.

Na slici se sam Saturn čini izuzetno tamnim zbog skoro potpune apsorpcije sunčeve svjetlosti plinom metanom. Prstenovi, međutim, ostaju svijetli, stvarajući "neobičan izgled" planete, navodi NASA.

(Foto: NASA)

Saturnovi sateliti Diona, Encelad i Tetida nalaze se na lijevoj strani, dok su Cassinijeva podjela, Enckeov jaz i prstenovi A, B, C i F prikazani na desnoj strani. Cassinijeva podjela je najveća praznina u sistemu Saturnovih prstenova.

Blisko infracrvena posmatranja prstenaste planete su prva za visoko osjetljivi teleskop, prema NASA-i — koji, na 1,5 miliona kilometara od Zemlje, posmatra svemir s talasnim dužinama svjetlosti dužim od onih drugih svemirskih teleskopa.

(Foto: NASA)

Slika je snimljena Webbovom bliskom infracrvenom kamerom, poznatom kao NIRCam, kao dio Webb programa koji uključuje nekoliko izuzetno dubokih ekspozicija Saturna, navodi NASA. Ove ekspozicije testiraju Webovu sposobnost da uoči slabe mjesece oko planete i njenih prstenova, budući da bi svi novootkriveni mjeseci mogli pomoći naučnicima da bolje razumiju Saturnove sadašnje i prošle sisteme.

Neočekivano, "velike, difuzne strukture na sjevernoj hemisferi ne prate linije geografske širine planete, tako da ovoj slici nedostaje poznati prugasti izgled koji se obično vidi iz dubljih atmosferskih slojeva Saturna", navodi NASA.

Razlike u izgledu Saturnovog sjevernog i južnog pola su normalne, prema NASA-i, jer sjeverna regija doživljava ljetno vrijeme dok južna hemisfera izlazi iz zimskog mraka. Ali izgled sjeverne hemisfere tamniji od uobičajenog mogao bi biti posljedica "nepoznatog sezonskog procesa koji posebno utječe na polarne aerosole", kaže NASA.

(Foto: NASA)

Svjetljenje blizu ruba Saturnovog diska može biti posljedica fluorescencije metana na velikim visinama (proces emitiranja svjetlosti nakon apsorpcije svjetlosti) ili emisija u jonosferi planete ili oboje.

Lansiran na Božić 2021., Webb može detaljnije proučavati početak vremena, loviti neopažene formacije među prvim galaksijama i zaviriti unutar oblaka prašine gdje se trenutno formiraju zvijezde i planetarni sistemi.

Ova najnovija detaljna slika dolazi samo nekoliko sedmica nakon što je teleskop Webb uočio rekordni vodeni oblak koji izbija iz Saturnovog mjeseca Enceladus, koji hrani Saturnov difuzni E prsten, prema NASA-i.

Tokom godina, Saturnovu atmosferu i prstenove promatrale su druge misije kao što su NASA-in Pioneer 11, Voyagers 1 i 2, svemirska letjelica Cassini i svemirski teleskop Hubble. U budućnosti, dodatne i dublje ekspozicije iz Weba pomoći će astronomima da ispitaju slabije prstenove oko Saturna, navodi NASA.

Ova nova zapažanja s Webb teleskopa "samo su nagovještaj onoga što će ova opservatorija dodati Saturnovoj priči u narednim godinama", kaže NASA, "dok naučni tim zadire duboko u podatke kako bi pripremio recenzirane rezultate."

Clicky