Nauka

NASA objavila video koji tjera strah u kosti

NASA

NASA je objavila jezivu animaciju koja pokazuje koliko je nivo mora porastao u tri kratke decenije koliko ih njeni sateliti prate. Vizualizacija podataka, objavljena prošle sedmice, djelo je Andrewa J. Christensena, vizualizatora podataka za NASA Scientific Visualization Studio. Animiranjem uočenih promjena u globalnom nivou mora snimljenih satelitima koji su zujali iznad glave između 1993. i 2022. godine, slike pretvaraju složenu mješavinu brojeva u nešto što je daleko lakše povezati.

U tih 30 godina razina mora porasla je za više od 9 centimetara. To možda ne zvuči puno, samo dužina jedne ruke, ali kada se te promjene vizualiziraju kao voda koja zapljuskuje prozor nalik brodu, počinje se činiti vrlo stvarnim.

Tri decenije također se mogu činiti kao životni vijek, ali to su samo dvije trećine koliko je ExxonMobil, jedna od vodećih svjetskih kompanija za naftu i plin, znala da izgaranjem njenih fosilnih goriva kuha planet.u Utjecaj svih tih emisija koje hvataju toplinu, sada snažno osjećaju obalne zajednice širom svijeta, prenosi Science Alert.

Jezivo upozorenje

Očekuje se da će još milioni biti pogođeni porastom mora zbog kojeg će obale 'nestati' ako se emisije drastično ne smanje na nulu. Za one od nas koji pokušavamo zamisliti ove ozbiljne promjene u ličnjijim terminima, NASA kaže da je animacija "osmišljena da se vidi kroz krug, koristeći vizuelnu metaforu gledanja kroz otvor broda i promatranja godina dizanja razine mora iskrsnuti. "Kad se reproducira na 4K 85-inčnom zaslonu, mjerne oznake u videu tačne su u stvarnom svijetu."

Naši se okeani možda zagrijavaju, ali animacija porasta nivoa mora daje jezivo upozorenje na ono što dolazi. Od 1993. razine mora rutinski se mjere pomoću satelita koji pinguju mikrovalne signale s površine okeana i mjere koliko im je vremena potrebno da se vrate. Iz toga istraživači mogu izračunati i pratiti visinu površine mora.

"Imamo jasan pogled na nedavni porast razine mora i možemo bolje predvidjeti koliko će i koliko brzo okeani nastaviti rasti", objašnjava Karen St. Germain, direktorica NASA-inog Odjela za nauku o Zemlji. Kako bi se napravile projekcije, podaci se unose u globalne klimatske modele koji pokušavaju pomiriti različite elemente površinskih uvjeta naše planete.

Okeani stvaraju lažan osjećaj sigurnosti kod ljudi

Što se tiče porasta nivoa mora, te tri decenije satelitskih promatranja povezana su s mjerenjima obalnih mjerača plime i oseke unatrag više od 100 godina, podacima o masama leda i, naravno, porastom emisije stakleničkih plinova. No sintetiziranje tih podataka i priopćavanje što sve to znači ljudima širom svijeta jedan je od problema u središtu klimatske krize koja će najviše utjecati na one koji su najmanje pridonijeli globalnom zagrijavanju. Iako je atmosfera dugo bila Zemljin ugodan pokrivač, planeta je sada vruća pod teretom emisija ugljendioksida. A okeani su ti koji su apsorbirali nevjerovatnih 90 posto topline koju smo mi ljudi dodali sistemu.

Nekoliko gornjih metara okeana skladišti topline koliko i cjelokupna Zemljina atmosfera. Kako se morska voda zagrijava, ona se širi, podižući nivo mora više. More se još više diže otapanjem ledenih ploča i olujnim valovima. "Upijajući svu ovu toplinu, okean ugurava ljude u lažni osjećaj sigurnosti da klimatske promjene sporo napreduju", rekao je za The Guardian, Grahama Readfearna Matthew England, oceanograf i klimatolog sa Univerziteta New South Wales u Sydneyu.

Clicky