NASA, na čelu ovih naučnih poduhvata, će rasporediti flotu sondažnih raketa i visokovisinskih aviona WB-57 da sprovede istraživanja tokom pomračenja
Dok se milioni ljudi pripremaju da budu svjedoci zadivljujućeg događaja potpunog pomračenja Sunca 8. aprila, naučnici se spremaju da iskoriste ovaj rijetki nebeski trenutak kako bi otkrili misterije Sunčevog sistema. Ovo pomračenje, koje prolazi kroz Meksiko, Sjedinjene Države i Kanadu, pruža jedinstvenu priliku istraživačima da provedu revolucionarne eksperimente s ciljem razotkrivanja nekih od najdubljih pitanja o Suncu i Zemlji.
NASA, na čelu ovih naučnih poduhvata, će rasporediti flotu sondažnih raketa i visokovisinskih aviona WB-57 da sprovede istraživanja tokom pomračenja. Ovi napori označavaju nastavak dugogodišnje tradicije korištenja pomračenja za prikupljanje ključnih podataka i zapažanja koja su inače nedostižna, piše CNN.
Jedno od najznačajnijih naučnih otkrića vezanih za pomračenje dogodilo se tokom pomračenja 1919. godine kada je ekspedicija Sir Arthur Eddingtona pružila dokaze koji podržavaju opću teoriju relativnosti Alberta Ajnštajna. Posmatrajući zvijezde tokom pomračenja, istraživači su potvrdili Ajnštajnov stav da je gravitacija rezultat zakrivljenosti prostor-vremena, označavajući ključni trenutak u historiji nauke.
Poslednjih godina, pomračenja su služila kao platforma za opsežna naučna posmatranja. Tokom pomračenja 2017. godine koje je obišlo SAD, NASA i druge svemirske agencije koristile su svemirske letjelice i avione na velikim visinama za sprovođenje sveobuhvatnih studija. Podaci prikupljeni tokom ovog događaja pomogli su u preciznom predviđanju pojave sunčeve korone tokom narednih pomračenja, bacajući svjetlo na jednu od trajnih misterija sunčeve atmosfere.
Korona, spoljašnja atmosfera Sunca, ostaje znatno toplija od svoje površine, što predstavlja zbunjujuću zagonetku za naučnike. Međutim, nedavne studije, potpomognute posmatranjem pomračenja, pružile su nove uvide u konstantnu temperaturu korone uprkos fluktuacijama sunčeve aktivnosti.
Pošto Sunce trenutno dostiže vrhunac svoje aktivnosti, poznat kao solarni maksimum, naučnici su spremni da iskoriste ovu rijetku priliku tokom predstojećeg pomračenja. Proučavajući ponašanje Sunca tokom pomračenja, istraživači se nadaju da će bolje razumjeti protok sunčevog materijala i njegov utjecaj na Zemljinu jonosferu, kritičnu regiju koja utiče na komunikacijsku infrastrukturu i svemirsko vrijeme.
NASA-ini predstojeći eksperimenti tokom pomračenja uključuju lansiranje sondažnih raketa iz Wallops Flight Facility u Virginiji za mjerenje promjena u gornjoj Zemljinoj atmosferi. Ove rakete će koristiti naučne instrumente za prikupljanje podataka o temperaturi, gustini čestica i elektromagnetnim poljima, pružajući vrijedan uvid u dinamiku jonosfere.
Osim toga, istraživački avioni na velikim visinama, kao što su NASA-ini WB-57, će se vinuti iznad oblaka kako bi snimili slike pomračenja i sproveli eksperimente na jonosferi i koroni. Opremljeni naprednim kamerama i spektrometrima, ovi avioni će ponuditi jedinstvenu tačku za proučavanje ovih nebeskih pojava.
Dok se naučnici pripremaju da krenu na ovo nebesko putovanje, potpuno pomračenje Sunca 8. aprila obećava otključavanje novih otkrića i unapređenje našeg razumijevanja zamršene interakcije između Sunca, Zemlje i kosmosa. Kroz zajedničke napore i vrhunska istraživanja, ovi eksperimenti imaju za cilj da rasvijetle neke od najdubljih misterija svemira, označavajući još jednu prekretnicu u ljudskoj potrazi za znanjem.