NASA je, kao što to obično radi uoči Noći vještica, objavila seriju "jezivih" svemirskih fotografija.
Američka agencija za svemirska istraživanja je počela s objavom "svemirske ruke" u maglici Orao snimljene pomoću svemirskog teleskopa James Webb. Istovremeno, Observatorij za solarnu dinamiku poslao je snimku nasmijanog Sunca.
Prema objavi Guardiana, velik je broj korisnika Twittera istaknuo je da zvijezda na slici izgleda kao izrezbarena bundeva. Iza svega se nalazi i nekoliko naučnih činjenica, prenosi Tportal.
"Ove tamne pjege vidljive su u ultraljubičastom dijelu spektra. Radi se o mjestima iz kojih izbija solarni vjetar", piše NASA.
Naša rodna zvijezda neprestano u svemir šalje intenzivno zračenje i energijom nabijenu tvar koja ponekad na Zemlji uzrokuje geomagnetske oluje.
Say cheese! 📸
— NASA Sun, Space & Scream 🎃 (@NASASun) October 26, 2022
Today, NASA’s Solar Dynamics Observatory caught the Sun "smiling." Seen in ultraviolet light, these dark patches on the Sun are known as coronal holes and are regions where fast solar wind gushes out into space. pic.twitter.com/hVRXaN7Z31
Ovo nije prvi put da je SDO (Solar Dynamics Observatory) snimio zanimljivu sliku Sunca.
Promatračnica je 2016. objavila animaciju zvijezde dok se "prevrće preko glave", sedmerosatnog manevra kojeg SDO radi svake godine kako bi preciznije mjerio Sunčev rub.
Inače, svemirski teleskop James Webb (JWST) razvila je NASA u saradnji s Europskom svemirskom agencijom i Kanadskom svemirskom agencijom.
Svemirski teleskop dobio je ime po Jamesu E. Webbu koji je bio upravitelj NASA-e od 1961. do 1968. godine, Imao je ključnu ulogu u programu Apollo. JWST je nasljednik Svemirskog teleskopa Hubble.
Kao i Hubble, primarno služi za prikupljanje podataka iz područja astrofizike gdje će proučavati najudaljenije galaksije. Ima primjenu i u potrazi za egzoplanetima kao i u izučavanju sastava atmosfere takvih planeta.
James Webb je lansiran 25. decembra 2021. godine.