Nakon što je proveo 1.000 dana na površini Marsa, NASA-in rover Perseverance otkrio je nove detalje o historiji drevnog jezera i riječne delte na crvenoj planeti.
Novi uvidi, koji se mogu otkriti zahvaljujući detaljnim istraživanjima rovera na zemlji, pomažu naučnicima da sastave slagalicu Marsove misteriozne prošlosti i na kraju bi mogli utvrditi da li je tamo ikada postojao život.
Perseverance i njegov helikopterski pratilac, Ingenuity, sletjeli su u krater Jezero 18. februara 2021. u potrazi za znakovima drevnog mikrobnog života.
Zanimljivo, krater Jezero je dobio ime po općini u BiH.
Kao dio potrage, robotski istraživač je upravo završio istraživanje delte rijeke koja se nekada ulijevala u jezero koje je ispunilo krater Jezero prije milijardi godina. Usput, Perseverance je također prikupio 23 uzorka stijena sa različitih lokacija širom kratera i delte.
Planeta Mars
Svaki uzorak, otprilike veličine krede u učionici i umotan u metalne cijevi, mogao bi biti vraćen na Zemlju u budućnosti od strane NASA-e i zajedničke kampanje Mars Sample Return od strane Evropske svemirske agencije. Proučavanje uzoraka na Zemlji omogućilo bi detaljniju analizu koristeći laboratorijsku opremu koja je previše glomazna da bi se poslala na Mars na roveru, piše CNN.
Naučnici su podijelili neke od uvida do kojih su došli iz Perseveranceovog putovanja preko Marsa u utorak na jesenjem sastanku Američke geofizičke unije u San Franciscu.
Prateći vodu na Marsu
Rover prikuplja uzorke pomoću alata za abraziju na svojoj ruci kako bi ostrugao površine Marsa, a zatim analizira sastav stijene koristeći svoj planetarni instrument za rendgensku litohemiju, poznat kao PIXL.
Neki od nedavnih uzoraka stijena Perseverancea uključuju silicijum dioksid, sitnozrnati mineral koji pomaže u očuvanju drevnih fosila i organskih molekula na Zemlji. Organski molekuli se mogu formirati tokom geoloških i bioloških procesa.
"Na Zemlji, ovaj sitnozrnati silicijum je ono što često možete pronaći na lokaciji koja je nekada bila pješčana", rekao je Morgan Cable, zamjenik glavnog istraživača PIXL-a u NASA-inoj laboratoriji za mlazni pogon u Pasadeni u Kaliforniji. "To je vrsta sredine u kojoj bi se, na Zemlji, ostaci drevnog života mogli sačuvati i kasnije pronaći."
Neke od stijena također uključuju željezo povezano s fosfatom, prirodnim izvorom elementa fosfora koji djeluje kao komponenta DNK i ćelijskih membrana.
U uzorcima je također otkriven karbonat. Ovi minerali ukazuju na prethodna okruženja bogata vodom, djelujući kao vremenske kapsule za okolišne uslove na Marsu od vremena kada su stijene prvobitno formirane.
„Odabrali smo krater Jezero kao mjesto za slijetanje jer su orbitalne slike pokazale deltu — jasan dokaz da je veliko jezero nekada ispunilo krater. Jezero je potencijalno nastanjivo okruženje, a stene delte su odlično okruženje za zakopavanje znakova drevnog života kao fosila u geološki zapis", rekao je Ken Farley, naučnik projekta Perseverance i profesor geohemije na Kalifornijskom institutu za tehnologiju, u izjavi. . "Nakon temeljnog istraživanja, sastavili smo geološku historiju kratera, crtajući njegovu jezersku i riječnu fazu od početka do kraja."
Naučnici vjeruju da je krater Jezero nastao kada je asteroid udario u Mars prije 4 milijarde godina
Perseverance je svoju misiju započeo proučavanjem i uzorkovanjem dna kratera ubrzo nakon sletanja. Detektivski rad rovera pomogao je naučnicima da utvrde da je dno kratera napravljeno od vulkanskih stijena koje su nastale ili zbog magme koja je isplivala na površinu ili zbog vulkanske aktivnosti na površini Marsa.
Kako se Perseverance kotrljao, rover je naišao na primjere pješčenjaka i muljnjaka, što sugerira da je rijeka tekla u krater milionima godina nakon što je formiran. Gornji sloj blata bogatog solju je sve što ostaje da označi da je plitko jezero ispunilo krater, dosežući 35 kilometara široko i 30 metara duboko, prije nego što je neka klimatska promjena dovela do isparavanja jezera.
Perseverance je takođe pronašao dokaze o gromadama koje potiču sa drugih mjesta na Marsu i koje su rijeke brzog protoka deponovale u delti rijeke i u krateru.
"Mogli smo da vidimo široki pregled ovih poglavlja u historiji Jezera na orbitalnim slikama, ali je bilo potrebno da se približimo Perseveranceu da bismo zaista razumeli vremensku liniju u detalje", rekla je Libby Ives, postdoktorski saradnik u NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon.