NASA-in visokotehnološki teleskop James Webb (JWST) pruža spektakularna otkrića koja mijenjaju naše razumijevanje svemira, izjavio je jedan od vodećih svjetskih astrofizičara.
Lansiran u svemir u decembru 2021., JWST je već nakon dvije godine pronašao nevjerovatne činjenice koje su u suprotnosti s dugogodišnjim naučnim teorijama. Ovaj teleskop, nasljednik legendarnog Hubble teleskopa, omogućuje nam da promatramo svjetlost neposredno nakon Velikog praska i prve zvijezde koje su ikad nastale u svemiru.
Nedavna otkrića JWST-a fokusiraju se na crne rupe, područja s ogromnom gravitacijom iz kojih ništa, pa ni svjetlost, ne može pobjeći, prenosi LADbible.
'Mislilo da je to nemoguće'
Zahvaljujući JWST-u, identificirane su neke od najranijih galaksija ikad formiranih. Ovo otkriće ukazuje na to da su crne rupe možda nastale istovremeno s prvim zvijezdama, što je u suprotnosti s tradicionalnom teorijom koja kaže da su crne rupe nastale nakon što su se zvijezde potrošile.
Mitch Begelman, profesor astrofizike na Univerzitetu Colorado Boulder, izjavio je da je ovo otkriće revolucionarno i izaziva prethodne teorije o nastanku crnih rupa. Daljnje istraživanje i modeliranje bit će ključni kako bi se potvrdila ova nova teorija.
"Zapanjujuće otkriće Jamesa Webba je da ne samo da svemir ima te vrlo kompaktne i infracrveno svijetle objekte, već su to vjerovatno područja u kojima već postoje ogromne crne rupe. Smatralo se da je to nemoguće", rekao je.