Piltdownski čovjek

Napravljena rekonstrukcija jedne od najvećih naučnih prevara u historiji ljudskog roda

Falsifikator se zaista potrudio da prevari naučnu zajednicu i zamalo se izvukao

Zahvaljujući jednoj od najuspješnijih naučnih prevara svih vremena, paleontolozi su proveli prvu polovinu 20. stoljeća vjerujući u postojanje drevnog hominida poznatog kao Piltdownski čovjek. Prikazujući čudnu mješavinu osobina ljudi i majmuna, anomalna životinja je na kraju otkrivena kao potpuna prevara 1953. godine, a istraživači su sada otkrili kako bi krivotvoreno stvorenje izgledalo da je zaista postojalo.

Čovjek iz Piltdowna djelo je pravnika i geologa amatera Charlesa Dawsona, koji je kontaktirao londonski Prirodnjački muzej 1912. godine sa, kako je tvrdio, dokazom o nedostajućoj karici u evolucijskom nizu između majmuna i ljudi. Predstavljajući niz fragmenata lobanje, vilice i zuba za koje je tvrdio da ih je iskopao u Piltdownu, jugoistočna Engleska, Dawson je uvjerio kustosa geologije u muzeju Arthura Smitha Woodwarda da je njegovo otkriće istinito, piše IFLS.

Na osnovu boje ostataka, Woodward je zaključio da su se mineralizirali oko pola miliona godina. Na sastanku Geološkog društva u decembru 1912. godine, on i Doson su formalno predstavili Piltdaunskog čoveka, koji je dobio latinsko ime Eoanthropus dawsoni („Dosonov čovek u zoru“) i koji je predstavljen kao ranije nepoznata vrsta drevnog čoveka.

Uprkos priznanju koje je ovo donelo Dawsonu i Woodwardu, mnogi paleontolozi odmah su nanjušili nešto riblje. Američki naučnik William King Gregory, na primjer, bio je prisutan na sastanku, ali je kasnije izvijestio da je čovjek iz Piltdowna izgledao kao "namjerna prevara".

Uprkos ovim sumnjama, uzorak je bio široko prihvaćen kao originalan sve do 1953. godine, kada je članak u Time Magazinu pružio dokaz da je čovjek iz Piltdowna zapravo mješavina fragmenata moderne ljudske lubanje, vilice orangutana i zuba čimpanze.

Prema autorima izvještaja u biltenu Prirodnjačkog muzeja, naučna zajednica bila je žrtva "najrazrađenije i brižljivo pripremljene prevare", koja je bila "toliko potpuno beskrupulozna i neobjašnjiva da nije našla nikakvu paralelu u historiji paleontološkog otkrića.”

Konačno odbačena kao lažna, "gadost" su ponovo pregledali istraživači 2016. godine, koji su otkrili kako je Dawson modificirao različite komponente kako bi osigurao da nisu ispravno identificirane nakon prve inspekcije. Autori studije su također otkrili da su kosti namjerno obojene otopinom željeza kako bi izgledale starije nego što jesu.

Uprkos činjenici da čovjek iz Piltdowna nikada nije postojao, tim naučnika, uključujući forenzičkog stručnjaka i 3D ilustratora Cícera Moraesa, nije uspio otkriti kako je izmišljeni hominid mogao izgledati. Da bi to učinio, Moraes je napravio digitalni model lobanje stvorenja koristeći mješavinu skeniranja lobanje ljudi, orangutana i čimpanze.

Markeri mekog tkiva sa ljudskog lica su zatim izobličeni i prilagođeni da odgovaraju ovoj lobanji, prije nego što je Moraes iskoristio svoju umjetničku licencu za primjenu tona kože i kose.

Rezultat je prva prava rekonstrukcija lica 500.000 godina stare vrste čovjek-majmuna koja nikada nije postojala.

Clicky