Životni stil

Napravili su istraživanje: ‘Sirće uništava bakterije bolje nego kupovni proizvodi. I jeftiniji je’

Sirće uništava bakterije žena u crnoj majici stoji za bijelim radnim stolom u kuhinji drži providnu prskalicu sa narandžastim čepom u desnoj ruci u lijevoj plava krpa na stolu dvije tegle jedna prazna druga sa nekim voćem poput kajsije dan

Sirće uništava bakterije, pokazala je studija iz Journal of Environmental Health koja je uporedila je nekoliko komercijalno dostupnih kućanskih proizvoda za čišćenje s nekoliko alternativnih proizvoda. Testirali su limunov sok, sirće, amonijak, boraks, sodu bikarbonu.

Kriteriji ispitivanja, između ostalog, uključivali su smanjenje mikroba. Među sredstvima za čišćenje prednost su ostvarili komercijalna sredstva za čišćenje i sirće koji su najučinkovitije uklanjali mikrobe dok je komercijalno sredstvo za čišćenje bez dezinficijensa bilo učinkovitije u otklanjanju prljavštine.

Svi promoviraju korištenje alternativnih sredstava za čišćenje kućanstva zbog uvjerenje da su ekološki poželjniji od komercijalno formuliranih sredstava za čišćenje površina.

Ova alternativna sredstva za čišćenje uključuju prehrambene proizvode kao što su sirće i soda bikarbona kao i sredstva za čišćenje i pranje veša poput boraksa ili amonijaka.

Svrha navedene studije je testiranje i usporedba učinkovitosti alternativa u uklanjanju prljavštine i smanjenju mikroba. Alternativni proizvodi bili su testirani čak i kao proizvodi s jednim sastojkom iako u stvarnoj praksi neki od njih su pomiješani zajedno - u receptima koje sami napravite.

Nekoliko je istraživača proučavalo i ulogu kontaminiranih površina u kući i širenje respiratornih i crijevnih bolesti. Prema njima, površine u domaćinstvu mogu igrati značajnu ulogu u prijenos virusa i bakterija koje uzrokuju zarazne bolesti kao što su prehlada i gripa te crijevne bolesti, stoga su ispravne metode čišćenja najveća odbrana protiv njihovog širenja jer veća je vjerojatnost da ćete 'pokupiti viruse iz dodirivanja kontaminiranih površina nego od rukovanja s nekim ko je zaražen', navode stručnjaci.

Sirće je bilo učinkovitije u smanjenju mikrobne kontaminacije od drugih alternativnih sredstava, ali je bio i najmanje učinkovit u uklanjanju prljavštine. Sva sredstva za čišćenje, uključujući vodu, mogu ukloniti onečišćenja s dovoljno poteza. Stoga bi potrošači koji žele koristiti alternativna sredstva mogli, za učinkovitije uklanjanje onečišćenja, imati malo više posla.

Donosimo pet razloga zašto su soda bikarbona i sirće najbolje rješenje:

1. Netoksični

Komercijalna sredstva za čišćenje krcata su hemikalijama koje mogu uzrokovati razne bolesti i hormonske poremećaje. Mnoge od njih proizvođači skrivaju pod riječju 'miris' na etiketi sastojka. Soda bikarbona je jednostavan hemijski spoj natrija i bikarbonata. Ima ga i u prirodi.

To je tako čista i bezopasna tvar da neki čak piju male količine sode kako bi smirili želučane probleme. Destilirano bijelo sirće, napravljeno od fermentiranih žitarica, također je prirodno i netoksično.

2. Čiste bolje

Soda bikarbona i sirće bezopasni su za zdravlje, a kada se kombiniraju čine djelotvoran spoj za čišćenje. Hemijska reakcija može učiniti čuda u kuhinji i kupaonici, uklanjajući masnoću, prljavštinu, plijesan, pa čak i otčepljuju odvode. Osim toga, abrazivna zrnatost sode daje dodatnu moć ribanja.

3. Učinkovito ubijaju klice

Jedna studija pokazuje da je sirće jednako učinkovito kao nekoliko najboljih komercijalnih dezinficijensa u ubijanju bakterija. Drugo istraživanje pokazalo je da je učinkovito u ubijanju raznih virusa. Također, istraživači kažu da bi trebao uništiti i većinu drugih bakterija.

4. Jeftinije

Komercijalna sredstva za čišćenje doma s mirisom 'proljetnog povjetarca' mogu biti poprilično skupa. U međuvremenu možete kupiti vrećicu sode bikarbone i nekoliko litara destiliranog bijelog sirćeta za puno manje novca, a koji će očistiti cijelu kuću.

5. Ekološki prihvatljiviji

KHemikalije u većini sredstava za čišćenje uobičajeni su zagađivači koji pridonose smogu, smanjuju kvalitetu vode za piće i otrovni su za životinje. Hlapljivi organski spojevi poput dušika, fosfora i amonijaka ne uklanjaju se u postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda i doprinose velikom odumiranju vodenog svijeta, donosi Return to Now.

Clicky