Tržišta burno reagiraju nakon izvješća o izraelskoj odmazdi protiv Irana, što Izrael potvrđuje, a Iran negira. Došlo je do masovne rasprodaje rizične imovine poput dionica. Umjesto toga, ulagači su pohrlili u tradicionalne vrijednosne papire iz straha od daljnje eskalacije.
Njemačka Commerzbank je u tržišnom komentaru napisala: "Koju valutu morate imati kad bombe lete?". Frankfurter Allgemeine citira analitičara Commerzbank Ulricha Leuchtmanna koji je rekao: “Američki dolari i švicarski franci”. Te su valute sada "sigurne luke" za ulagače jer su uvijek bile.
Švicarski franak je tokom dana porastao preko jedan posto. Australijski i novozelandski dolar osjetljiv na rizik pao je na najniže petomjesečne vrijednosti. Euro je također izgubio gotovo dva posto vrijednosti. Bitcoin je čak skliznuo za pet posto.
"Prilično je očito da je tržište nervozno", citira Marketscreener Moh Siong Sim, valutni strateg Bank of Singapore.
Ima i osipa s uljem. U petak je cijena barela sjevernomorske brenta privremeno porasla na više od 90 američkih dolara. Prethodne sedmice čak je nakratko bio na 92 dolara. Ali tržišta se boje daljnje eskalacije.
Iran je jedna od deset najvećih zemalja proizvođača i ima druge najveće konvencionalne rezerve nafte u svijetu nakon Saudijske Arabije. Prema mišljenju stručnjaka, sukob na Bliskom istoku stoga ima potencijal ugroziti globalne zalihe nafte i time značajno povećati cijenu nafte.
Zlato se također smatra valutom otpornom na krizu. Stoga su najnoviji rekordi ponovno oboreni. Po prvi put unca (31,1 gram) košta više od 2.400 dolara.