Japan je pogubio 39-godišnjeg muškarca koji je ubio sedam ljudi u Tokiju 2008. godine tokom krvavog napada nožem. Tomohiro Kato počinio je jedno od najšokantnijih masovnih ubistava u novijoj historiji ove države.
Imao je 25 godina kada se kamionom zaletio u grupu pješaka u trgovačkoj četvrti Akihabara za vrijeme ručka i ubio troje ljudi. Potom je bodežom napao prolaznike, ubivši još četvero i ranivši osmero.
Priznao zločin
Policija ga je uhapsila na mjestu događaja, a kasnije je na suđenju priznao zločine, rekavši da ga je naljutilo maltretiranje na internetu, prenosi BBC.
Zločin je u to vrijeme izazvao mnoge rasprave u japanskom društvu o nasumičnim ubistvima, utjecaju na internetu i neuspjesima u podršci mentalnom zdravlju mladih ljudi.
Kao odgovor na to, pooštreni su i zakoni o posjedovanju noževa. U utorak, osam godina nakon što je Kato osuđen na smrt, vlada je potvrdila da je naredila njegovo pogubljenje.
"Slučaj je u potpunosti ispitan na sudu i konačni zaključak suda bila je smrtna kazna… Poduzeo sam najveću moguću pažnju u razmatranju ovog slučaja", rekao je ministar pravosuđa Yoshihisa Furukawa na konferenciji za novinare.
Kato je obješen u Tokijskom pritvorskom centru. Izgubio je žalbu za ublažavanje kazne na japanskom najvišem sudu 2015.
"Došao sam u Akihabaru ubijati ljude. Nije bilo važno koga bih ubio", rekao je on nakon što je uhapšen.
Bogata porodica
Kato je rođen u bogatoj porodici i završio je vrhunsku srednju školu. No, pao je na prijemnom ispitu za univerzitet i nakon toga se mučio zadržati stalni posao.
Tokom suđenja, tužitelji su napravili sliku problematičnog mladića koji je nekoliko puta na internetskim forumima pisao o svom bijesu i otuđenosti od društva.
Tužitelji su rekli da je Kato bio posebno demoraliziran nakon što mu je žena s kojom je razgovarao online prestala slati e-mailove.
Na putu u grad na dan napada, objavio je svoju namjeru da izvrši masovno ubistvo. Okružni sud u Tokiju, koji ga je osudio 2011., rekao je da njegov brutalni zločin nije pokazao "ni trunke ljudskosti".
Japan je i dalje jedna od rijetkih razvijenih zemalja koja još uvijek koristi smrtnu kaznu unatoč kritikama međunarodnih i lokalnih grupa za ljudska prava.
Prošlog decembra obješeno je troje ljudi. Katov slučaj je prvo pogubljenje u zemlji ove godine. Više od 100 zatvorenika čeka smrtnu kaznu.