Ekonomija

Nakon pomaka u pregovorima: Dolar oslabio, euro ojačao

Prinosi na referentne 10-godišnje američke državne obveznice kreću se na oko 2,3835 posto, nedaleko najvišeg nivoa od aprila 2019. godine od čak 2,557 posto, koju su nakratko dosegnuli u ponedjeljak budući da se trgovci pozicioniraju za rapidno povećanje kamatnih stopa.

No, sve veći jaz između američkih i japanskih prinosa po 10-godišnjim državnim obveznicama izazvao je naglo slabljenje jena. U srijedu je međutim jen uspio nadoknaditi dio gubitaka, uz podršku japanske centralne banke koja je pojačala napore kako bi zadržala prinos po 10-godišnjim japanskim obveznicama ispod 0,25 posto, gornje granice raspona, nudeći kupovinu tih obveznica u neograničenom iznosu.

Jen se odmaknuo od najnižih nivoa u sedam godina prema dolaru nakon što je najnoviji sastanak guvernera japanske centralne banke (BOJ) Haruhika Kurode i premijera Fumija Kishide pojačao nagađanja investitora o mogućoj nelagodi dužnosnika zbog pada kursa jena.

"Iako najnovije izjave japanskih zvaničnika vjerovatno neće same od sebe preokrenuti trend slabljenja jena, trebale bi makar pomoći usporiti nedavni brzi tempo prodaja jena kojem smo svjedočili posljednjih nekoliko sedmica", napisao je analitičar MUFG-a Lee Hardman u bilješci klijentima.

Ruski rubalj ojačao je u srijedu, poduprt dijelom novim pregovorima Rusije i Ukrajine te nastavio oporavak ka nivoima koje je bilježio prije nego je Rusija napala Ukrajinu.

Prema dolaru je jutros na tržištu u Moskvi ojačao jedan posto, na 84,30 rubalja te se zadržao blizu tokom trgovanja dosegnutih 82,56 rubalja, koliko je bio stajao 25. februara. Prema euru je ojačao 0,8 posto, na 93,36 rubalja za euro, nakon što je nakratko dotaknuo najviši nivo od 23. februara od 90,73 rublja.

Clicky