Šarena planeta

Najveći svjetski misterij postao još zagonetniji: Novo otkriće o Stonehengeu zbunilo naučnike, kako ovo objasniti?

Arheolozi i geolozi proveli su nekoliko stoljeća raspravljajući o porijeklu materijala koji su korišteni za izgradnju Stonehengea, ali argument se konačno može raspraviti zahvaljujući novoj studiji u časopisu Science Advances.

Koristeći niz hemijskih analiza, autori studije pružaju prilično uvjerljive dokaze da ogromne gromade građevine potječu iz mjesta zvanog West Woods, nekih 25 kilometara od samog spomenika.

Kultni Stonehenge

Kultna neolitska znamenitost, Stonehenge nalazi se u sadašnjem okrugu Wiltshire u Ujedinjenom Kraljevstvu i sadrži kamenje različitih vrsta i veličina. Primarna arhitektura spomenika sastoji se od velikih silkretnih megalita, poznatih kao sarseni, dok se niz manjih kamenja, zvanih bluestones, također nalazi po cijelom mjestu.

Smatra se da je spomenik izvorno sadržavao oko 80 sarsena, iako su samo 52 ostala na tom mjestu danas.

Izvori Stonehengea

Prijašnja istraživanja pratila su puno kamenja do njihovih različitih tačaka porijekla, a neke su graditelji Stonehengea prenijeli više od 200 kilometara s lokacija u Walesu.

Izvor sarsena, međutim, do sada je izmicao naučnicima, s puno nagađanja, ali malo stvarnih dokaza o porijeklu ovih kolosalnih gromada. Kako bi konačno riješili misterij, istraživači su upotrijebili tehniku ​​zvanu prijenosna rendgenska fluorescentna spektrometrija za analizu hemijskog sistema preostalih sarsena, prije nego što su ih međusobno usporedili kako bi odredili njihov stepen hemijske varijabilnosti.

Od 52 sarsena, za 50 je utvrđeno da su svi došli s istog mjesta. Kako bi odredili ovu zajedničku tačku porijekla, autori studije usporedili su geohemijski potpis jednog od ovih kamenja s onima drugih sarsena iz cijelog Ujedinjenog Kraljevstva. Tako su uspjeli identificirati West Woods, koji se nalazi sjeverno od Stonehengea kao izvor masivnog kamenja.

Novo otkriće

Iako pomaže u rješavanju jedne od glavnih misterija oko Stonehengea, ovo otkriće također postavlja neka fascinantna nova pitanja. Na primjer, za dva sarsena uključena u ovu analizu – poznata kao Stone 26 i Stone 160, otkriveno je da dolaze s druge, neidentificirane tačke porijekla, a autori studije to ne mogu objasniti.

S druge strane, rezultati ove studije barem potvrđuju da je ostalih 50 sarsena vjerovatno dovezeno na lokaciju u isto vrijeme, što sugerira da su bili sastavljeni tokom jedne faze izgradnje. Ovo diskreditira prethodnu teoriju koja je tvrdila da je jedan od ovih sarsena, poznat kao Heel Stone, bio nabavljen iz obližnjeg mjesta i podignut prvi, a da su ostali doneseni iz daleka kasnije.

Uprkos najnovijim otkrićima o historiji Stonehengea, naučnici još uvijek ne mogu potvrditi ko je izgradio drevni spomenik i kojoj je svrsi služio, piše Iflscience.

Clicky