Svijet

Najveća vojna misterija svijeta: Kinezi su u jednoj noći izgubili 3000 vojnika? Niko ne zna šta se dogodilo, jednostavno su nestali

Drugi kinesko-japanski rat bio je brutalan, s Japanom koji je pustošio Kinu. Mnogo je života izgubljeno s obje strane, ali najčudniji je gubitak Nanking bataljona. Ovaj bataljon kineskih vojnika jednostavno je nestao i još uvijek nema konsenzusa o tome šta im se tačno dogodilo.

U decembru 1937. bataljun od 3000 kineskih vojnika bio je dodijeljen na područje od dvije milje oko Nankinga. Japanci su zauzeli grad, a vojnici su bili zaduženi da spriječe neprijateljske borce da izađu iz njega. Njihov glavni fokus bio je most na rijeci Yangtze koji su trebali braniti.

Navečer 9. decembra 1937. zapovjednik bojne Li Fu Sien otišao je normalno nakon što se pobrinuo za svoje jedinice. Osigurao je da su vojnici ukopani za noć i da su vojnici postavljeni na stražu. Ujutro 10. decembra probudit će ga pomoćnik s nekim uznemirujućim vijestima, piše warhistoryonline.

Vijest je bila da odbrambena linija ne reagira na nikakve signale ili pozive. Formiran je tim koji će istražiti tišinu. Kada su stigli na položaj odbrambene linije, ustanovili su da je potpuno napušten.

Napuštanje je bilo čudnije zbog nedostatka bilo kakvih znakova borbe. Teško oružje je još bilo na mjestu i spremno za ispaljivanje. Skrivene vatre još su tinjale. Vojnici i terenski oficiri jednostavno su nestali bez ikakvog znaka kamo su otišli.

Vojnici koji su ostali ispitani su o nestaloj jedinici. Oni na mostu izjavili su da nisu vidjeli nikakvo kretanje preko njega. Drugi vojnici također su izjavili da tokom noći nije bilo nikakvih zvukova borbe. Nisu imali nikakve tragove o tome šta se dogodilo s odbrambenom linijom.

Prva teorija koja se pojavila u vezi s nestalim vojnicima bila je da su se predali Japancima. Iako je to bilo moguće, smatralo se malo vjerovatnim. Morali bi prijeći most do Nankinga, a vojnici koji su tamo bili nisu vidjeli ništa.

Prebjeg bi također bio malo vjerovatan jer su Kinezi bili svjesni užasnog tretmana koji su ratni zarobljenici imali od Japanaca. Da je bataljon otišao na Japance, vjerovatno bi bili mučeni i potom ubijeni. Informacije koje su kasnije dostavili Japanci također čine ovu teoriju malo vjerovatnom, jer se u Nankingu nije spominjala nikakva predaja vojnika.

Druga moguća teorija je da su vojnici napustili svoj položaj. Ovo je vrlo razumna teorija jer su vojnici možda bili umorni od borbi ili su vidjeli beznađe u svojoj situaciji. Iako je most bio jedini put do Nankinga, to ne bi bio jedini izlaz iz tog područja.

Poljoprivrednici u području Nankinga možda su bili voljni pomoći vojnicima u bijegu. Da su vojnici dezertirali, vojska ne bi došla s tim informacijama. Vijesti o masovnom dezerterstvu snizile bi moral i pružile bi Japancima propagandu za slabljenje kineske vlade.

Iako se dezerterstvo čini mogućim, postoje i razlozi zašto je ovu teoriju teško dokazati. Vegetacija u području Nankinga u to je vrijeme bila rijetka i ne bi bilo dovoljno zaklona za gotovo 3000 vojnika.

Japanski izvještaji također navode da nikada nisu susreli grupu kineskih vojnika. Toliko bi vojnika bilo teško sakriti, a ako bi dezertirali, neki bi od njih vjerovatno bili pronađeni u kasnijim godinama.

Tokom godina, bilo je više neobičnih teorija koje bi mogle objasniti nestanak. Jedna teorija je da je bataljon nestao u paralelnom svemiru. Uostalom, ako je naš svemir okružen brojnim nevidljivim paralelnim svemirima, to bi teoretski trebalo biti moguće.

Kada se razmatraju sve teorije, treba razmotriti je li se ovaj incident uopšte dogodio. Postoji određena rasprava o narativu o nestanku.

Neke verzije priče navode da se incident dogodio u decembru 1937., što bi bilo neposredno pred bitku kod Nankinga. Drugi ovaj incident stavljaju u 1939. godinu, što će biti godinu i po nakon bitke.

Dezertiranje bataljona prije bitke imalo bi više smisla nego godinu i po kasnije. Činjenica da ne postoji historijski dokaz za nestanak gotovo 3000 vojnika daje vjerodostojnost da se nestanak nikada nije dogodio.

Nijedan ugledni historičar ili publikacija nisu istraživali ovaj nestanak, što ukazuje da bi to mogao biti mit. S obzirom na ove informacije, vrlo je moguće da Nanking bataljon nikada nije postojao i da je potpuna izmišljotina, ipak mnogi se s tim ne slažu.

Clicky