Najdublja rijeka svijeta nalazi se na afričkom kontinentu, a ujedno je i druga najduža rijeka Afrike (nakon Nila). Duža je od 4 hiljade kilometara i jedina je rijeka svijeta koja prelazi ekvator dvaput.
O njoj ovisi 75 miliona ljudi duž njene putanje od istoka Afrika kroz prašume Konga pa sve do Atlantskog oceana. Među njima je oko 150 različitih etničkih skupina.
Kako se otkrilo da je Kongo najdublja rijeka svijeta
Riječ je o rijeci Kongo, toliko dubokoj da do nekih njenih dijelova ne dopire svijetlost. Najdublji dijelovi sežu do 220 metara ispod površine vode. Koliko je rijeka duboka, otkrio je jedan neobičan detalj koji je privukao pažnju naučnika širom svijeta. Bila je to – mrtva riba!
Prije desetak godina uočena je blijeda i slijepa riba, čiji je nedostatak pigmenta podsjećao na špiljske životinje. Međutim, u rijeci Kongo nema podvodnih špilja. Ispostavilo se da je riba stradala od naglog smanjenja vanjskog pritiska pri čemu se stvaraju mjehurići u krvnim žilama.
Proučavajući donji tok rijeke u kojem je riba pronađena, otkriveno je čitavo bogatstvo ribljih vrsta koje su evoluirale kako bi se prilagodile dubokoj rijeci i njenim jakim strujama. A otkriveno je i kako je upravo Kongo najdublja rijeka svijeta.
Zbog svoje jedinstvene „anatomije“, rijeka Kongo podijeljena je u tri dijela: gornji, srednji i donji Kongo. Gornji čine brze pritoke, srednji je uglavnom mirnijeg toka, dok donji ima mnoštvo tjesnaca i slapova, zbog čega može biti opasan. Kako je srednji tok dugačak oko hiljadu kilometara i prolazi nedaleko od većih gradova, brojni stanovnici ga koriste za prijevoz čamcem.
Sliv rijeke Kongo drugi je najveći u svijetu (nakon Amazone). Rijeka zajedno sa svojim pritokama, te prašumama i močvarama koje napaja, pokriva teritorij veličine Indije.
Druga pluća svijeta
Zahvaljujući vlažnoj klimi i padavinama, nivo vode je stabilan kroz cijelu godinu. Kombinacija ogromne količine vode i ekvatorske klime rezultirala je jednim od najbogatijih i najvećih prašumskih područja svijeta. Zbog toga ih ponekad nazivaju i „drugim plućima svijeta“.
U njima živi više od 10 hiljada vrsta tropskih biljaka, od kojih 30 posto ne postoji nigdje drugdje u svijetu. Među životinjskim vrstama koje žive na ovom području su gorile, slonovi, zmije, leopardi, lavovi, nilski konji i drugi.
Njegovo ušće u Atlantski ocean nije nalik onome kakvog ima većina rijeka, koje se kroz mnoštvo malih potoka i rječica prepuštaju moru. Ovdje se ogromna količina vode s više strana obrušava kroz relativno usko područje pa nastaje „gužva“ prepuna brzaca – a potom rijeka ulazi u ocean preko podvodnog „kanjona Kongo“. Riječ je o kanalu za kojeg se procjenjuje da je dubok oko jednog kilometra.
Upravo ovaj dio otkrili su Portugalci kada su s brodovima stigli u 15. stoljeću, na prag nekad moćnog Kraljevstva Kongo i vratili se u Evropu s pričama o neukrotivoj rijeci…