Sigurnosne kamere postavljene na kući u gradu Agadiru na jugozapadu Maroka zabilježile su bljesak plave svjetlosti koji se na nebu pojavio tri minute prije nego što je razorni potres magnitude 6,8 u petak pogodio sela u planinama koja su od Marakeša udaljena 72 kilometra južno, piše The Jerusalem Post.
Potres u Maroku za sada je odnio više od 2800 života, a u njemu je povrijeđeno 2500 osoba.
أحد الأخوان من المغرب الشقيق أرسل لي هذا المقطع الغريب من كاميرا مراقبة لمنزله في مدينة أغادير لحظة وقوع الزلزال…
— إياد الحمود (@Eyaaaad) September 9, 2023
ظهرت ومضات ضوء زرقاء غامضة في الأفق ولا أحد يعرف ماهي.
مع العلم أن هذه الأضواء ظهرت نفسها لحظة وقوع زلزال تركيا وسوريا قبل 7 أشهر.
هل يوجد لدى أحد تفسير؟ pic.twitter.com/q845XXSlYu
Slični su bljeskovi uočeni na nebu iznad Turske kada je tu zemlju i Siriju početkom februara ove godine pogodio potres magnitude 7,8 u kojem je poginulo nešto manje od 60 hiljada osoba.
O bljeskovima poput ovog kojeg je zabilježila sigurnosna kamera u Agadiru piše se već hiljadu godina, navodi The Jerusalem Post.
هنا مقطع لحظة وقوع زلزال تركيا قبل 7 أشهر وتبدو ومضات الضوء الزرقاء ساطعة وواضحة في الأفق.pic.twitter.com/gX0Dsbhms1
— إياد الحمود (@Eyaaaad) September 9, 2023
Postoje teze da se bljeskovi svojevrsna reakcija na tektonski pritisak, seizmičku aktivnost ili erupcije vulkana. Ne pojavljuju se uvijek, a najčešće se pojavljuju u blizini epicentara potresa i oko trenutka kada se potres dogodi. Najčešće ih se može vidjeti tamo gdje je tektonski pritisak najveći.
Bljeskovi su prvi puta zabilježeni 1965. u Japanu, a uočeni su i 2008., 2009. i 2017. za vrijeme potresa u Kini, Italiji i Meksiku.