Centralna izborna komisija Kosova saopćila je da su na vrijeme otvorena biračka mjesta u opštinama Sjeverna Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok na vanrednim lokalnim izborima.
Portparol Centralne izborne komisije (CIK) Valmir Elezi na prvoj konferenciji za novinare izjavio je da je po planu izvršena raspodjela izbornog materijala u saradnji s Policijom Kosova.
"Na osnovu informacija opštinskih izbornih komisija u četiri opštine u kojima se danas glasa otvorena su na vrijeme svi birački centri u tim opštinama", kazao je Elezi.
On je naveo da se glasa u ukupno 19 glasačkih centara, od kojih je šest redovnih, dok je 13 alternativnih, u kontejnerima.
Elezi je rekao da pravo glasa ima oko 45 hiljada birača i pozvao je u ime CIK-a građane da iskoriste svoje pravo glasa.
Građani biraju gradonačelnike Sjeverne Mitrovice, Zvečana, Leposavića i Zubinog Potoka, kao i odbornike za skupštine opština Zvečan i Leposavić.
Biračka mjesta su otvorena u kontejnerima zato što škole u kojima se nastava odvija prema planu i programu Republike Srbije do sada glasalo, nisu dale dozvolu za glasanje.
Policija Kosova (PK) je saopćila da je napravila svoje operativne planove preduzimanjem svih potrebnih policijskih radnji i mera u okviru mandata i zakonskih ovlašćenja s ciljem pružanja bezbjednosti i nesmetanog odvijanja izbornog procesa u sjevernim opštinama Kosova.
"Implementacija operativnog plana se sprovodi u skladu s predviđenim fazama kako bi se stvorilo bezbjedno i mirno okruženje za sve građane Republike Kosova tokom današnjeg procesa glasanja, gdje su angažovani policijski službenici u dovoljnom broju", navedeno je iz PK-a.
Policija Kosova garantuje slobodno ostvarivanje biračkog prava i preventivno djeluje protiv negativnih pojava i kriminalnih radnji koje bi na bilo koji način ugrozile bezbjednost, mir i stabilnost u zemlji.
"Također nastavljamo da ohrabrujemo sve građane da sarađuju s Policijom Kosova, Državnim tužilaštvom, CIK-om i da prijave sve nezakonite slučajeve u vezi sa bezbjednošću, izbornim procesom ili čak van njih, ove prijave koje će se tretirati poverljivo", saopćeno je.
Tri dana pred izbore, Partija kosovskih Srba je odustala od svoje kandidature u opštini Leposavić, zbog "nepostojanja uslova za njihovo održavanje".
Povlačenjem Partije kosovskih Srba, jedini kandidat iz srpske zajednice ostala je Slađana Pantović, kao nezavisni kandidat za gradonačelnicu Zvečana.
Srpska lista, koja ne učestvuje na ovim izborima, pozvala je Srbe na opšti bojkot, ocijenivši ove izbore nedemokratskima.
Srpska lista, najveća partija kosovskih Srba, koju podržava Beograd, nije se prijavila za učešće na ovim izborima zato što nisu ispunjeni njeni zahtevi da se formira Zajednica opština sa srpskom većinom i da se povuku specijalne jedinice Kosovske policije sa sjevera Kosova.
Vanredni izbori su raspisani nakon izlaska svih predstavnika Srpske liste, početkom novembra prošle godine, iz kosovskih institucija na sjeveru Kosova. Tada su Srbi napustili i Kosovsku policiju i pravosuđe. Razlog za izlazak je bila odluka Vlade Kosova o obaveznoj preregistraciji vozila sa starih srpskih (KM) na RKS tablice.
Vanredni izbori su trebali biti održani u decembru, ali su odloženi za april zbog loše bezbjedonosne situacije, blokade puteva od strane Srba i napada na službenike Centralne izborne komisije.
Centralna izborna komisija Kosova je odlučila, na osnovu procjene sigurnosnih organa, da otvori samo šest od 44 uobičajenih lokacija za glasanje, uglavnom u naseljima u kojima živi albansko stanovništvo, kao i 13 alternativnih biračkih centara u kontejnerima.
CIK je odlučio i da se broj biračkih mjesta smanji sa 69 na 34, dok je broj birača po biračkom mestu povećan sa 750 na 2.000 birača. Pravo glasa ima više od 45 hiljada birača.
CIK je akreditovao 357 posmatrača, koji predstavljaju političke subjekte, medije, nevladine organizacije i strana predstavništva koja se nalaze na Kosovu.