klimatske promjene

Na Antarktiku su naučnici našli dokaz star 8.000 godina i sada je jasno da čovječanstvu prijeti globalna katastrofa

Naravno, tako veliki i iznenadni skok razine mora, doveo bi tektonskih poremećaja u ljudskoj civilizaciji, jer bi mnoge države i milioni ljudi nestali pod vodom. Baš kao u filmovima apokalipse

Dokazi iz ledene jezgre duge 2000 stopa otkrivaju da se zapadnoantarktički ledeni pokrivač iznenada i dramatično smanjio prije oko 8000 godina, prema novom istraživanju, pružajući poprilično alarmantan uvid u to koliko brzo se led na Antarktiku može otopiti i dovesti do skoka razine mora.

Dio ledenog pokrivača stanjio se za 450 metara, što je visina veća od Empire State Buildinga, u razdoblju od samo 200 godina na kraju posljednjeg ledenog doba, prema studiji objavljenoj u srijedu u časopisu Nature Geoscience.

Ova studija mijenja sve

Prema autorima ove studije, to je prvi velik dokaz koji pokazuje tako brz nestanak leda bilo gdje na Antarktici.

Iako su naučnici znali da je ledeni pokrivač bio veći na kraju posljednjeg ledenog doba nego danas, puno se manje znalo o tome kada se tačno to dogodilo, kazao je Eric Wolff, glaciolog sa Sveučilišta Cambridge u Velikoj Britaniji i autor studije.

Ova studija to mijenja, rekao je on za CNN. "Mogli smo tačno reći kada se povukao, ali također smo mogli reći i kojom brzinom se povukao."

Sada je jasno da se ledeni pokrivač povukao i stanjivao vrlo brzo u prošlosti, rekao je Wolff, opasnost je da bi moglo ponovno početi. "Ako se počne povlačiti, to će učiniti vrlo brzo", dodao je.

To bi moglo imati katastrofalne posljedice za globalni porast razine mora. Zapadni antarktički ledeni pokrivač ima dovoljno vode da podigne razinu mora za oko 5 metara što bi uzrokovalo razorne poplave u obalnim mjestima i gradovima širom svijeta.

Studija je "izvrstan detektivski rad" o velikom dijelu antarktičkog ledenog pokrivača, rekao je Ted Scambos, glaciolog sa Sveučilišta Colorado Boulder.

Ključna poruka je da se "količina leda pohranjena na Antarktici može promijeniti vrlo brzo, tempom s kojim bi se mnogi obalni gradovi teško nosili", rekao je on za CNN.

Ledene jezgre su povijesni arhivi Zemljine atmosfere. Sastavljeni od slojeva leda koji su se formirali dok je snijeg padao i zbijao se hiljadama godina, sadrže mjehuriće drevnog zraka kao i zagađivače koji daju evidenciju o promjenama u okolišu tokom hiljadu godina.

Mukotrpan proces

Ledena jezgra analizirana u studiji izbušena je iz Skytrain Ice Rise koja se nalazi na rubu ledene ploče, blizu točke gdje led počinje plutati i postaje dio ledene ploče Ronne.

Naučnici su ga izvadili 2019., u mukotrpnom procesu koji je uključivao neprestano bušenje 40 dana, izvlačeći tanki cilindar leda nekoliko stopa odjednom. Zatim su izrezali jezgru na dijelove, spakirali ih u izolirane kutije držane na minus 20 stepeni Celzijusa i poslali ih u Ujedinjeno Kraljevstvo avionom, a potom brodom.

U Ujedinjenom Kraljevstvu znanstvenici su izmjerili izotope vode u jezgri leda, koji pružaju informacije o temperaturi u prošlosti. Toplije temperature ukazuju na niže ležeći led, zamislite ga kao planinu, rekao je Wolff, što se više penjete to postaje hladnije.

Također su izmjerili pritisak zarobljenih mjehurića zraka u ledu. Niže ležeći i tanji led sadrži mjehuriće zraka pod višim pritiskom.

Bilo je iznenađenje kada su podaci otkrili koliko se brzo led stanjio na kraju posljednjeg ledenog doba, rekao je Wolff. "Zapravo smo proveli dosta vremena provjeravajući nismo li pogriješili s analizom."

Zapadni antarktički ledeni pokrivač posebno je osjetljiv na klimatske promjene jer je tlo ispod njega ispod razine mora i pada prema dolje. Kada topla voda dospije ispod, može se vrlo brzo otopiti. "Može imati nestašan proces, a to se očito dogodilo prije 8000 godina", rekao je Wolff.

Ono što ove nalaze čini tako alarmantnim, rekla je Isobel Rowell, naučnica pri British Antarctic Survey i koautorica studije, jest to da kada se to bijeg dogodi, “možemo učiniti jako malo, ako ne i ništa, da to zaustavimo, “, rekla je za CNN.

Ključna stvar je "ne testirati ga predaleko", rekao je Wolff, a to znači uhvatiti se u koštac s klimatskim promjenama. "Još uvijek možemo izbjeći ove prelomne tačke", rekao je.

Novi podaci pomoći će poboljšati tačnost modela koje naučnici koriste za predviđanje kako će ledena ploča reagirati na buduće globalno zagrijavanje, stoji u izvještaju.

Clicky