Sve do 9. aprila 1867. godine teritorija Aljaske bila je pod ruskom kontrolom. Zbog aktuelne situacije u to doba, biva prodata Sjedinjenim Američkim Državama. Danas je Aljaska površinski najveća među državama SAD.
Izuzev starosjedilačkog stanovništva, na Aljasci žive i Eskimi i Aleuti. Ukupan broj stanovnika je oko 500 hiljada, a osim ribolova, na teritoriji te države razvijena je i eksploatacija nafte. Osim naftom, zemlja obiluje i drugim rudnim bogatstvima i to kako zlatom i srebrom, tako isto i olovom, platinom, ugljem, bakrom i drugim rudama.
Zanimljivo je pomenuti da na osnovu podataka o gustini naseljenosti Aljaska se smatra najmanje naseljenom državom od svih koje ulaze u sastav Sjedinjenih Američkih Država.
Sada već daleke 1741. godine Vitus Bering, istraživač iz Rusije, otkrio je ovaj poluotok. Nekoliko decenija kasnije su na otoku Kodijak upravo Rusi bili ti koji su i formirali prvo naselje na Aljasci.
Za teritoriju Aljaske karakteristične su planine, ali i lednici, te aktivni vulkani i brojna jezera. Preovladava subpolarna klima u većem dijelu zemlje, a na primorju je prisutna kontinentalna klima.
Na nadmorskoj visini od 6,149 metara nalazi se Maunt Makinli, koji je najviši vrh Aljaske. Obala ove države nešto je duža od 54.700 kilometara.
Iako po površini nije najveći, Džuno je glavni grad Aljaske, dok je Enkoridž površinski najveći na poluotoku, na kojem živi više od polovine ukupnog broja stanovnika Aljaske.
Osim u obalnim dijelovima Aljaske, aktivni vulkani postoje i na Aleutskim otocima.
Posebno je zanimljiv vulkan Šišaldin, koji se nalazi na ostrvu Unimak. Ono po čemu je specifičan ovaj vulkan jeste vulkanska kupa, koja ima takav oblik da se često smatra najsavršenijom vulkanskom kupom u cijelom svetu.
Zbog ekstremne klime u većem dijelu zemlje, Aljaska predstavlja destinaciju koja najprije privlači one turiste koji su ljubitelji avantura.
Posjeta nekom od nacionalnih parkova, među kojima je najpoznatiji Nacionalni park i rezervat Denali, predstavljaju jednu od najpoznatijih atrakcija Aljaske.
Ništa manje nije zanimljiv ni obilazak glečera, dok ima i onih turista koji se odlučuju da posjete svetionik, smješten na ostrvu Guard. Kako ističe „Viator“, ovaj svetionik počeo je sa radom još 15. septembra 1924. godine i odigrao je izuzetno značajnu ulogu u toku „zlatne groznice“ koja je vladala u Klondajku.
Više od hiljadu tona i leda i snijega bilo je potrebno da nastane Muzej leda "Aurora" na Aljasci, koji je najveći muzej takve vrste ne samo u ovoj američkoj državi, nego i u cijelom svijetu.
Najveće morsko stanište na američkom tlu koje je pod zaštitom nalazi se upravo na Aljasci. U pitanju je „Pomorsko nacionalno utočište divljih životinja Aljaske“ i prostire se kako na površini većoj od čak 2.500 otoka, tako i na teritoriji ostrvaca, ali i grebena.