Predstavnički dom

Muslić uoči hitne sjednice za Raport: Samo nas kompromis vodi naprijed. Sve drugo nas svađa

Hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine zakazana je za da as, a na dnevnom redu je samo jedna tačka: razmatranje aktuelne političke situacije u institucijama BiH - ustavna zakonodavna uloga Parlamentarne skupštine BiH.

Sjednica je zakazana na zahtjev Kluba poslanika SNSD-a i Srpskog kluba.

Da politička situacija u BiH nije ni približno idealna, jasno je, a do nove krize i hitne sjednice dolazi nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, nakon što bh. vlasti nisu uspjele postići dogovor i nakon što je prošao rok koji im je Schmidt dao. Nedugo nakon toga, Narodna skupština RS, predvođena Miloradom Dodikom, usvojila je zaključke s ultimatumom da, ukoliko Schmidt ne povuče svoje izmjene u roku od sedam dana, državni Parlament proglasi nedozvoljenim i ništavnim sve odluke OHR-a.

Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Albin Muslić za Raport kaže da je "neprihvatljivo da bilo koji administrativni dio vlasti bilo šta naređuje državnom Parlamentu".

'Korak naprijed, nazad dva'

Na pitanje mogu li se poništiti sve dosadašnje odluke visokog predstavnika, i da se on, željom jedne političke opcije, otjera iz BiH, Muslić kaže:

"Mi znamo šta trebamo uraditi da bi se zatvorio Ured visokog predstavnika u BiH, to je ispunjavanje kriterija 5+2. Mi treba da radimo na ispunjavanju tih uslova, i da se OHR zbog činjenice da smo mi kao država ispunili uslove, zatvori. Sve drugo, dok generalno stanje u državi nije dobro, mladi odlaze, i takve teme bi se trebale naći na sjednici državnog Parlamenta, međutim, svi politički subjekti na osnovu ustava BiH imaju pravo da u Parlamentarnu proceduru upute određene zakone i svoja viđenja.

Nulti prioritet, odnosno da bi se ti zakoni podržali na Parlamentu oni moraju imati ustavni osnov, sve drugo je antiustavno djelovanje i ne može imati podršku mene kao zastupnika i Kluba zastupnika SDP-a", kaže Muslić.

S obzirom da je aktuelna politička situacija u državi jedina tema sutrašnje sjednice, Muslić kaže da ju je teško opisati.

"BiH je upala u određenu spiralu, uradimo jedan korak naprijed, a nakon toga odmah idu izjave i blokade koje nisu u funkciji napretka BiH ka EU. Treba vidjeti i ko predlaže određene zakone i zakone koji imaju za cilj dodatno uznemiravanje i političkih i društvenih odnosa u BiH i da prema tome imaju svoj sud. Svaki pokušaj da se u političkom okviru uporno targetiraju teme koje nas svađaju i udaljavaju su potpuno pogrešni principi. Bojim se da će se to reflektirati na napredak BiH ka EU. Volio bih da razgovaramo o usklađivanju naših zakona sa EU, da nam to bude primarni cilj", govori Muslić.

Ima li izlaza?

Na pitanje kako on vidi rješenje trenutne situacije i kako raspetljati čvor u kojem se nalazimo, Muslić kaže da opet treba poći od Ustava BiH koji je političkim subjektima dao pravo da predlažu određene zakone koji, u ovom slučaju, nisu čak ni u skladu sa Ustavom.

Međutim, dodaje, imamo tu garanta visokog predstavnika, ali kaže i da bi volio da se Schmidt ne uključuje već da "mi sami riješimo određene probleme".

"Kao izlaz vidim smirivanje tenzija i da na principu kompromisa pokušamo doći do određenih rješenja u smislu napretka BiH ka EU. Sve ostalo će nas dodatno svađati. Ne znam da li će visoki predstavnik ponovo morati djelovati, ali u svakom slučaju, volio bih da mi u BiH sami rješavamo probleme koji nas opterećavaju, ali ako i ne uspijemo, jasna su ovlaštenja visokog predstavnika i opet možemo očekivati da će on djelovati i utjecati na političke procese u BiH. Ne bi bilo dobro da se to opet desi, ali takva nam je politička struktura i ustavnopravni položaj i bojim se da ako se ništa konkretno ne uradi na EU putu BiH da će se ponovo takvo nešto i desiti."

S obzirom da partneri u koalicionoj vlasti (Trojka, HDZ, SNSD) upravo razgovorom i kompromisom pokušavaju riješiti određena pitanja, pitali smo Muslića kako on komentira njihov rad i da li ima razlike u odnosu na ono što govore i rade.

'Začarani krug'

Muslić kaže da je to teško ocijeniti s obzirom da smo imali određeni napredak u smislu postizanja dogovora koalicionih partnera i usvajanja zakona te otvaranja pristupnih pregovora sa EU, ali i da s druge strane imamo "začarani krug" i vraćanja unazad.

"Vraćaju se podjele, targetiraju se teme koje nas udaljavaju i oko kojih imamo apsolutno različite poglede i onda od istih tih partnera dobijamo dodatne probleme na EU putu. U proteklih mjesec dana se uopće ne razgovara o novim zakonima na EU putu, već o poništavanju Izbornog zakona, odlasku stranih sudija itd. Sve skupa je poprilično nepredvidljivo jer nikad ne znamo da li će se nastaviti EU put ili ćemo imati blokadu i problem koji će ga usporavati, a od čega imaju štetu i država i građani."

Dodaje da je teško predvidjeti šta će se dešavati u budućnosti, ali da želi vjerovati da će razum nadvladati i da će se konačno početi raditi u interesu građana.

"Na način da BiH započne pregovore poglavljima i da razmišljamo o pristupnom ugovoru sa EU. Da to bude odrednica svih naših aktivnosti, a ne da se međusobno svađamo", zaključuje Albin Muslić u razgovoru za Raport.

Clicky