Jevgenij Prigožin pretvorio je Wagner iz tajanstvene grupe plaćenika u zastrašujuću vojnu silu koja djeluje u više zemalja na tri kontinenta. Sad kad je otišao, svako može nagađati budućnost grupe, piše CNN.
Pretpostavlja se da je gospodar rata mrtav nakon što su vlasti rekle da je bio u avionu koji se srušio u blizini Moskve u srijedu, tačno dva mjeseca nakon što je pokrenuo kratkotrajnu pobunu u Rusiji.
Većina sigurnosnih stručnjaka sumnja da Wagner može preživjeti bez Prigožina, postavljajući velika pitanja o tome šta će se dogoditi s borcima, oružjem i operacijama grupe.
Rekli su da bi Kremlj mogao nastojati dodatno apsorbirati grupu u rusku vojsku ili pokušati zamijeniti šefa Wagnera saveznikom, ali malo je vjerovatno da će za to biti puno apetita među Prigožinovim ljudima. Ono što je jasno je da će se posljedice osjetiti daleko izvan granica Rusije, posebno u afričkim zemljama u kojima je Wagner zaposlen da pomogne u podupiranju vođa i suzbijanju pobuna.
"Pretpostavljam da će se (Wagner) raspasti bez njega jer je vodio grupu na vrlo personaliziran način, na način na koji je lojalnost njemu bila iznad bilo kojeg drugog entiteta ili osobe", rekla je Natasha Lindstaedt, profesorica na Univerzitetu u Essexu koje istražuje autoritarne režime i nasilne nedržavne aktere.
Vrsta jasnog lanca komande koja je uobičajena u tradicionalnoj vojsci ne postoji kod Wagnera, što Prigožinovu smrt čini potencijalnim egzistencijalnim problemom za grupu.
“Sve se vrti oko njega i kad on ode, bit će još haotičnije. Nije jasno gdje će ta lojalnost otići", rekao je Lindstaedt za CNN.
Voditeljski vakuum još je izraženiji s obzirom na to da su dvojica Prigožinovih poručnika od povjerenja – Wagnerov terenski komandant Dmitrij Utkin i šef logistike Valerij Čekalov – također bili u avionu, prema vlastima.
Posebno je Utkin veliki gubitak; navodno bivši ruski obavještajni oficir koji se nazivao Wagner, SAD su ga opisale kao osnivača grupe kada su ga sankcionirale zbog njegove uloge u sukobu u istočnoj Ukrajini 2017.
'Puna podrška Rusiji'
Wagner je raspolagao neuobičajenom količinom moći za plaćeničku grupu, a za to je zaslužan Prigožin i njegov odnos s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Pod nadimkom "Putinova privatna vojska", Wagner je korišten za jačanje utjecaja Rusije u svijetu.
“Raspoređeni su u mnoge zemlje Afrike i Bliskog istoka, a isprva i u Donbas u Ukrajini, i obavili su sjajan posao promocije ruske vanjske politike kroz vrlo mračna i nezakonita sredstva kontrole političkih aktera, vađenja fosilnih goriva i drugih resursa iz tih zemalja,” rekao je Huseyn Aliyev, predavač na Univerzitetu u Glasgowu koji istražuje nedržavne oružane grupe u Rusiji i Ukrajini.
Wagnerov utjecaj dodatno je porastao tokom ruskog rata protiv Ukrajine, posebno nakon što je grupa preuzela vodeću ulogu u napadima na Soledar i Bahmut, pokazujući malo obzira prema životima svojih vojnika u tom procesu. Zauzimanje tih gradova – uz veliku ljudsku cijenu – bio je rijedak ruski dobitak u Ukrajini.
Ali sa svojim rastućim utjecajem, Wagner je brzo postao glavobolja za Kremlj.
“Počelo je izmicati kontroli Kremlja jer su dobili zeleno svjetlo da učine mnogo stvari … da regrutiraju zatvorenike, da dobiju gotovo neograničen pristup oružju od Ministarstva odbrane kako bi postigli stvari u Ukrajini, ali umjesto toga , postali su, posebno Prigožin, vrlo moćni i utjecajni”, rekao je Alijev.
Uspjeh na bojnom polju ohrabrio je Prigožina.
“Počeo je uviđati da ima svoje sljedbenike i da odanost njegovih vlastitih sljedbenika postaje sve veća i veća te je osjećao da je Wagnerova grupa daleko najučinkovitija ruska borbena snaga”, rekao je Lindstaedt.
Vojno preuzimanje
Sada kada Prigozhin više nije na sceni, Kremlj će morati odlučiti šta će dalje učiniti s grupom - hoće li je legalizirati i učiniti dijelom ruskih oružanih snaga ili pustiti da nastavi u nekom drugom obliku.
Rusko Ministarstvo odbrane pokušalo je progutati Wagnerovu grupu ranije ovog ljeta, najavivši početkom juna da će "dobrovoljačke jedinice" i privatne vojne grupe morati potpisati ugovor s ministarstvom.
Alijev je rekao da Kremlj pokušava smanjiti Prigožinov utjecaj jer je postao hrabriji i teže ga je kontrolirati.
Prigožin je odbio poslušati naredbu i nastavio kritizirati vojno vodstvo. To je kulminiralo krajem juna, kada je Prigožin naredio svojim trupama da preuzmu rusku vojnu bazu u Rostovu na Donu i započeli marš na Moskvu prije nego što su se povukli.
"Činjenica da je bio tako drzak, preuzimajući ovu pobunu, to je znak da je, u određenoj mjeri, bio u zabludi", dodao je Lindstaedt.
Dok je Putin nazvao Wagnerove postupke "izdajom", on je zagovarao ideju da se grupa uključi u rusku vojsku. U jeku ustanka, Putin je ruskim poslovnim dnevnim novinama Kommersant rekao da je komandantima Wagnera ponudio opciju da se nastave boriti za Rusiju.
Sada, s odlaskom problematičnog gospodara rata, Putin će vjerovatno htjeti zadržati Wagnera izvan formalnih struktura, rekao je Alijev.
“Očekivao bih da će ga Kremlj pokušati zadržati kao ovu vrstu neregistrirane, službeno nepostojeće privatne vojne firme kako bi ga koristio u tim različitim poduzećima u inozemstvu. Može postaviti nekoga lojalnijeg na čelo, nekoga bližeg Kremlju… ali to očito neće biti ista grupa jer su mnoge stvari u Wagneru bile apsolutno fiksirane na Prigožina”, rekao je.
Ministarstvo odbrane Velike Britanije reklo je u svom obavještajnom izvještaju u petak da bi Prigožinova smrt "gotovo sigurno" imala "duboko destabilizirajući učinak na Wagnerovu grupu".
"Njegovi lični atributi hiperaktivnosti, iznimne odvažnosti, želje za rezultatima i ekstremne brutalnosti prožimali su Wagnera i malo je vjerovatno da će biti jednak bilo kojem nasljedniku."
Lindstaedt je rekao da je malo vjerovatno da će Rusija moći steći potpunu kontrolu nad grupom.
“Ono što vidim kao više vjerovatno se raspada. A Rusija neće imati potpunu kontrolu nad ovim i mislim da ćete vidjeti popriličan haos, a to je vrlo opasno jer ove vrste grupa nakon što se odvoje, postanu hrabrije i predstavljaju veliku prijetnju regionalnoj sigurnosti, " rekla je.
Sigurnosni pad u Africi
Ali Wagnerov utjecaj nadilazi Rusiju. Grupa plaćenika borila se uz ruske trupe u Siriji i bila je angažirana u širokom spektru aktivnosti u Africi, a neki stručnjaci procjenjuju da je djelovala u više od desetak zemalja.
Bilo je naznaka da je Prigožin planirao preusmjeriti Wagnerove operacije na kontinent nakon neuspjele pobune.
Prošlog mjeseca primijećen je na sastanku s afričkim dostojanstvenicima na rusko-afričkom summitu u St. Petersburgu. Ranije ove sedmice, prije njegove očigledne smrti, pojavila se snimka Jevgenija Progožina kako govori iz pustinjskog okruženja u, kako su analitičari rekli, vjerovatno Maliju. U videu Prigožin tvrdi da "Rusiju čini još većom na svim kontinentima, a Afriku još slobodnijom".
Wagnerove operacije dobile su na zamahu nakon invazije Moskve na Krim 2014., kada je Rusija počela promatrati bogatstva kontinenta kao način da zaobiđe niz zapadnih sankcija. Brojne istrage CNN-a utvrdile su Wagnerovu umiješanost i suučesništvo u zločinima nad civilnim stanovništvom u nizu zemalja.
Wagner se uključio u Srednjoafričku Republiku 2018., kada je ruska vlada osigurala vojnu pomoć i oružje u zamjenu za rudarske koncesije. Kad se sigurnost CAR-a pogoršala uoči izbora krajem 2020., situacija se pogoršala i Wagner je s obuke prešao na borbene misije. Wagnerov angažman u Mozambiku 2019. također je bio usmjeren na borbu protiv nasilnih islamista.
Istraga CNN-a iz jula 2022. razotkrila je produbljivanje veza između Moskve i vojnog vodstva Sudana, koji je Rusiji omogućio pristup zlatnim bogatstvima te istočnoafričke zemlje u zamjenu za vojnu i političku podršku. Posljednjih mjeseci Wagner je opskrbljivao Sudanske snage za brzu potporu projektilima kako bi im pomogao u borbi protiv vojske te zemlje, koristeći Libiju, gdje odmetnuti general Khalifa Haftar, kojeg podržava Wagner, kontrolira dijelove zemlje.
Sve je više znakova da Kremlj pokušava ući u neke od unosnih Wagnerovih operacija. Ruska vojna delegacija ove je sedmice otišla u libijski grad Bengazi kako bi se sastala s Haftarom, kojeg Wagner podržava već nekoliko godina.
Reuters je citirao libijskog dužnosnika koji je upoznat sa sastankom koji je rekao da je Jevkurov rekao Haftaru da će Wagnerove snage u istočnoj Libiji odgovarati novom komandantu. CNN nije mogao provjeriti o čemu se razgovaralo na sastanku i obratio se dvojici glasnogovornika LNA za potvrdu. U saopćenju ruskog ministarstva odbrane dodaje se da je cilj posjete bio rasprava o "perspektivama saradnje u području borbe protiv međunarodnog terorizma, kao i drugim pitanjima zajedničkih akcija".
Oluwole Ojewale, regionalni koordinator za središnju Afriku pri Institutu za sigurnosne studije, rekao je za CNN da bi Prizgozhinova smrt trebala poslati odjekujuću poruku čelnicima širom kontinenta da oslanjanje na strane plaćenike u reformi sigurnosnog sektora dolazi s velikim rizikom.
Rekao je da bi se sada mogle početi pojavljivati pukotine u temeljima zapadnoafričkih i središnjeafričkih zemalja koje su se oslanjale na podršku Wagnerove grupe.
"Ako Wagner padne, bit će mnogo posljedica, puno posljedica u smislu ponovnog pada sigurnosti u tim zemljama", rekao je, dodajući da će te zemlje morati izvršiti "kritična ulaganja u vlastitu reformu sigurnosnog sektora."
Ali Christopher O. Ogunmodede, analitičar vanjskih poslova i saradnik urednika časopisa World Politics Review, rekao je za CNN da je utjecaj Wagnera u nekim zemljama u kojima je navodno djelovao možda prenaglašen.
“Njegove su operacije bile u samo nekoliko zemalja. Nije baš marširanje kroz sve 54 afričke zemlje", rekao je.
Na vrhu toga, Ogunmodede je rekao da su neke zemlje već tražile slanje Wagnera.
“O tome se već razgovaralo prije nego što je Prigožin umro. Mogli smo vidjeti zamjenu Wagnerove prisutnosti. Već u Mozambiku bili su prisiljeni otići, tamo su dobili batine i nisu se mogli boriti, u Maliju… tamo je došlo do neke spoznaje da je tamošnja hunta pogriješila što je legla u krevet s tim tipovima,” rekao je. .
CAR, gdje je Wagnerova prisutnost najistaknutija, pažnja bi se umjesto toga mogla usmjeriti na Rusiju, rekao je Ogunmodede. Govoreći za ruski državni TV kanal RT nakon Wagnerove pobune u junu, ruski ministar vanjskih poslova Sergey Lavrov aludirao je na tu mogućnost i rekao da će se prisutnost ruskih boraca u CAR-u nastaviti.