U slučaju moždanog udara, odnosno iznenadnog poremećaja cirkulacije u mozgu, važno je brzo liječenje kako bi se što više spriječile trajne invalidnosti. Ali rehabilitacija nakon toga također igra ključnu ulogu. Ovdje postoji važan vremenski okvir, kako objašnjava stručnjak.
Preporučuje se rani početak rehabilitacijskih mjera, u prvih nekoliko dana ili 24 sata nakon moždanog udara, smatra prim. dr. Franz Stefan Höger, Odsjek za neurologiju, LKH Graz, izvijestio je u specijalističkom časopisu Ärzte Krone. Pod uslovom da je pacijent stabilan i da može učestvovati u rehabilitaciji.
Istraživanja pokazuju da se čini da postoji "osjetljivi period" povećane neuroplastičnosti tokom ovog vremenskog perioda. Ovo se odnosi na sposobnost mozga da se prilagodi i prilagodi promjenjivim zahtjevima stvaranjem ili uklanjanjem veza između nervnih ćelija.
Međutim, nije samo pitanje pravog vremena za početak mjera na koje treba odgovoriti, već i pitanje doze, odnosno trajanja, učestalosti i vremenskog raspona. Različite studije služe kao osnova za odgovarajuće preporuke, ovisno o simptomima.
Paraliza nogu
„Dobri podaci iz manjih studija podstakli su istraživanje vrlo rane mobilizacije na početku rehabilitacije prvog dana, odnosno u roku od 24 sata“, objašnjava prim. Höger. Međutim, veće istraživanje nije pokazalo očekivane pozitivne efekte u smislu stepena invaliditeta, sposobnosti hodanja i stope smrtnosti.
Nepovoljni faktori vjerovatno su fluktuacije krvnog pritiska, kardiovaskularne komplikacije i direktne posljedice mobilizacije kao što su padovi. To stoga treba uzeti u obzir. Osim toga, činilo se da su češće i kraće terapijske sesije korisnije od dužih sesija. Ovi nalazi sugeriraju da terapiju treba započeti rano, počevši od 24 sata nakon događaja.
Oštećenje gornjih ekstremiteta
Prema smjernicama, preporučuje se rani početak liječenja u akutnoj fazi nekoliko dana nakon moždanog udara, objašnjava stručnjak. Postoji nekoliko relevantnih studija: Jedna je pokazala da je poboljšanje funkcije ruke bilo najbolje od desetog dana do trećeg mjeseca.
Druga studija je pokazala da je svakodnevna terapija kod teško pogođenih pacijenata dovela do bržeg i trajnijeg uspjeha ako se započne u prosjeku sedmicu nakon akutnog slučaja.
Spastičnost
Pored ciljanih terapija bez lijekova, upotreba botulinum toksina (Botox) je posebno pogodna za liječenje patološkog povećanja napetosti mišića. Prema riječima premijera Högera, korist od liječenja obično se dokazuje tek kada počne nekoliko sedmica nakon moždanog udara.
Rizici od razvoja spastičnosti igraju važnu ulogu u odluci o liječenju. Prva procjena se može napraviti u prvoj sedmici na osnovu veličine i lokacije oštećenja u moždanom tkivu.
Poremećaj gutanja (disfagija)
Prema podacima, također postoje dokazi da rano započinjanje terapije (npr. putem faringealne električne stimulacije) može poboljšati poremećaje gutanja i smanjiti respiratorne infekcije. Preporučuju se i razne dijetetske, logopedske i sestrinsko-higijenske mjere, posebno u ranoj fazi.
Kognitivni deficiti
Postoje dobri dokazi za rehabilitaciju govornih i jezičkih poremećaja u trajanju od najmanje pet sati sedmično. Međutim, može se pronaći samo nekoliko podataka o početku i intenzitetu terapije u ranoj rehabilitaciji poremećaja percepcije, defekta vidnog polja i drugih neurokognitivnih deficita. Posljednjih godina također postoje pozitivni pristupi liječenju u akutnoj fazi kroz vibracije mišića vrata i trening sporih (trubnih) pratećih pokreta