Jedna studija je ove sedmice pokazala da nogometni golmani imaju brži mozak od nas ostalih. Utvrđeno je da obrađuju prizore i zvukove brže od vanjskih igrača i publike općenito, što poboljšava reakcije koje su ključne za nekoga na njihovoj poziciji na terenu.
Refleksi postaju slabiji kao prirodni dio starenja, a loša reakcija se čak povezuje s povećanim rizikom od rane smrti. Njihovo poboljšanje može smanjiti učestalost gubitka sjećanja ili padova. Osim toga, postoji nekoliko dokazanih, jednostavnih stvari koje možete učiniti kako biste održali svoj mozak u vrhunskoj izvedbi, a da nikada ne stanete na teren.
Sluh
Sluh igra važnu ulogu kod mentalne oštrine. Dokazano je da njegov gubitak smanjuje funkciju mozga i može dovesti do usamljenosti i demencije. Stručnjaci kažu da puštanje bijelog šuma dovoljno glasno da ne možete čuti TV, deset minuta dnevno, pomaže.
Andy Shanks, stručnjak za sluh, rekao je: "Postupno biste trebali primijetiti da ste u stanju razumjeti što se govori u TV emisiji." To će pomoći u situacijama kao što je čavrljanje u bučnim pubovima ili uredima.
Kartaške igre
Igranje džin remija nikad nije dosadno. A neke su studije pokazale da kartaške igre mogu smanjiti rizik od blagog kognitivnog oštećenja za petinu. Blago kognitivno oštećenje uzrokuje da oboljeli imaju manje probleme u mentalnim sposobnostima kao što su pamćenje ili razmišljanje iznad onoga što bi se očekivalo za njihovu dob.
Doktor Yonas Geda iz klinike Mayo u Arizoni, rekao je: "Postoji sve veći interes za faktore načina života koji mogu pomoći u usporavanju starenja mozga."
Učenje stranih jezika
Odlazak na intenzivni tečaj jezika u trajanju od samo tjedan dana pomaže u poboljšanju razine koncentracije. Stručnjaci su otkrili da su učenici na kratkom tečaju škotskog galskog jezika primijetili značajna poboljšanja u svojoj sposobnosti preusmjeravanja pažnje.
Doktor Thomas Bak sa Sveučilišta u Edinburghu rekao je: "Čak i kratko razdoblje intenzivnog učenja jezika može modulirati funkcije pažnje. Štoviše, ovi kratkoročni učinci mogu se održati kontinuiranom praksom.
"Novi hobi"
Svaki put kada svladamo nešto novo, naš mozak stvara nove veze i jača postojeće putove. To se zove poboljšanje plastičnosti mozga.
Doktor John Morri, s Instituta za istraživanje starenja, rekao je: "Na kraju će vaše kognitivne sposobnosti oslabjeti tako da morate izgraditi svoju rezervu. Prihvaćanje nove aktivnosti koja vas također tjera na razmišljanje i učenje i zahtijeva stalnu praksu može biti jedan od najboljih načina da održite mozak zdravim."
Ples
Kombinacija kreativnosti i tjelovježbe izvrstan je način stimuliranja uma. Studije, uključujući istraživanje na Državnom sveučilištu Minot u Sjevernoj Dakoti, otkrile su da vježba 'zumba' inspirirana latino plesovima - pomaže poboljšati vizualno prepoznavanje i donošenje odluka.
Doktorica Lavinia Teixeira-Machado, s Federalnog sveučilišta Sergipe u Brazilu, rekla je: "Na temelju dokaza, ples integrira područja mozga kako bi se poboljšala neuroplastičnost."
Određena hrana
Mnoge studije pokazale su da konzumacija hrane bogate antioksidantima pomaže poboljšati i održati rad mozga. Jedan rad, objavljen u akademskom časopisu Antioxidants, otkrio je da su ljudi koji su jeli više polifenola, koji se nalaze u voću i povrću, imali bržu obradu misli.
Doktor Juan Angel Carrillo, s katoličkog sveučilišta San Antonio u Španiji, rekao je da je povećanje antioksidanta pomoglo u poboljšanju pamćenja i pažnje.
Prestanak pušenja
Dim duhana začepljuje arterije i smanjuje količinu krvi i kisika koja dolazi do vaše sive tvari, vrste moždanog tkiva koje je ključno za svakodnevno funkcioniranje – uključujući pamćenje, piše Net.hr.
Doktorica Sara Imarisio, voditeljica istraživanja u Alzheimer's Research UK, rekla je: "Nepušenje ili čak prestanak pušenja jedan je od najboljih načina da poboljšate svoje cjelokupno zdravlje. Dokazano smanjuje rizik od razvoja demencije, bolesti srca i moždanog udara.”
Vježbanje
Odvajanje vremena za vježbanje nije dobro samo za mentalno zdravlje, već može povećati veličinu vašeg mozga. Osim toga, istraživanje je pokazalo da može poboljšati vašu pažnju i radnu memoriju, kao i smanjiti simptome depresije i anksioznosti.
Jedna studija objavljena u časopisu Neuroscience & Biobehavioral Reviews pokazala je da svakodnevna meditacija može povećati volumen i gustoću dijelova mozga. Pronađite besplatnu aplikaciju ili online tečaj koji će vam pomoći da započnete, piše The Sun.