Aktivisti iz mreže „Naše društvo“ iz Mostara koja se godinama bori protiv korupcije u zdravstvu i drugim segmentima društva tvrde da su otkrili kriminal u zdravstvu u Hercegovačko neretvanskom kantonu od 500 miliona maraka.
Krivičnu prijavu predali su Tužilaštvu Federacije BiH pošto smatraju da je podnošenje prijave Tužilaštvu HNK besmisleno s obzirom na to da, kako su naveli, nikada nije riješilo ni jedan slučaj koji su prijavili.
Tvrde kako su stotine miliona maraka iz fonda Zdravstvenog osiguranja potrošene na nezakonit način.
Istaknuli su i brojku od pola milijarde maraka koliko su, kako smatraju, pronevjerili od 2016. do 2021. Zavod zdravstvenog osiguranja HNK, Vlada HNK-a te kantonalno Ministarstvo zdravstva.
Krivična prijava Tužilaštvu Federacije BiH podnesena je protiv ministra zdravstva HNK-a, Gorana Opsenice iz HDZ-a BiH, članova kantonalne vlade u mandatu 2016-2021. te Rade Bošnjaka direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK-a i članova Upravnog odbora zbog osnovane sumnje na zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, nesavjestan rad u službi, povredu ravnopravnosti u vršenju privredne djelatnosti, stvaranje monopolističkog položaja na tržištu, poreznu utaju, nepravilno izdvajanje sredstava pravnih osoba te zloupotrebu ovlaštenja u privrednom poslovanju.
Kao osnovu za krivičnu prijavu, navode kako Zavod zdravstvenog osiguranja HNK-a nema zaključene ugovore o pružanju usluga zdravstvene zaštite sa privatnim zdravstvenim ustanovama na području HNK, što je direktna posljedica svjesnog i nezakonitog poslovanja ZZO HNK-a, koje je na snazi godinama u ovom kantonu, a sve na štetu osiguranika koji su ujedno glavni finansijeri sistema zdravstva.
Iz mreže „Naše društvo“ Husein Oručević i Marin Bago kažu da je podnošenje krivične prijave rezultat njihovog petogodišnjeg praćenja zdravstvenog sistema u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, gdje su otkrili sistemski kriminal.
„Mislimo da će ovo biti jedan od najvećih slučajeva u BiH, pogotovo što u tome učestvuje čitava Vlada HNK, Zavod i institucije Ministarstva zdravstva HNK i što je riječ o organiziranom kriminalu zbog kojeg trpimo godinama u HNK. Riječ je o organiziranom kriminalu. Radi se o kriminalu od 100 miliona KM na godišnjem nivou, koji se odnosi na područje od 200 hiljada stanovnika, što je zastrašujuće. Uzdrman je temelj zdravstvenog sistema i on ima niz posljedica, po prava pacijenata ali i liječnika i zdravstvenih radnika i svih ljudi koji troše novac od oko 150 miliona maraka godišnje ugrožavajući osnovna prava sudionika zdravstvenog sistema. Jedino u HNK Zavod zdravstvenog osiguranja ne provodi javne nabavke, što je zakonska obaveza, nego se isplaćuje paušalno tako da se ne zna šta se plaća, a paralelno zdravstvene institucije su u velikim dugovima i sad se namjerava donijeti zakon kako bi se ti dugovi pokrili bez ikakve odgovornosti i vrijeme je da se reagira", kaže Bago.
„Ova krivična prijava upućena je na nivo Federacije BiH, jer smo shvatili da brojne prijave koje smo slali na kantonalni nivo godinama stoje u ladicama i nikada nismo dobili detaljan odgovor“, naveo je Oručević.
Naveli su da je u HNK napravljena paralelna struktura u sistemu plaćanja zdravstvenih usluga, gdje, kako kažu, izostaje svaka moguća kontrola, tako da se određene usluge naplaćuju građanima po dva puta, dok su usluge koje imaju ispod svakog nivoa.
Raport je dobio krivičnu prijavu koju je ovo udruženje predalo pravosudnim institucijama.
Donosimo detelje.
"Zbog osnovane sumnje da su u periodu 2016-2021. godine, samostalno ili djelujući kao grupa ZZO HNŽ, i odgovorna osoba u njemu, članovi Upravnog odbora ZZO HNŽ, Ministar zdravstva HNŽ i članovi Vlade HNŽ sa mandatom u periodu obuhvaćenom ovom prijavom počinili kaznena djela Produženo kazneno djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 3. KZ F BiH, Produženo kazneno djelo Nesavjestan rad u službi iz člana člana 387. KZ F BiH, Produženo kazneno djelo Povreda ravnopravnosti u vršenju privredne djelatnosti iz člana 241. stav 1. KZ F BiH, Produženo kazneno djelo Stvaranje monopolističkog položaja na tržištu iz člana 253. KZ F BiH, Produženo krivično djelo Poreska utaja iz člana 273. stav 3. KZ F BiH, Produženo kazneno djelo Nepravilno izdvajanje sredstava pravnih osoba iz člana 275. KZ F BiH, Produženo kazneno djelo Zloupotreba ovlaštenja u privrednom poslovanju iz člana 247. KZ F BiH, te eventualno neka druga kaznena djela čiji su elemente sadržani u radnjama ili nečinjenju poduzetim od strane prijavljenih ili zajedničkim djelovanjem ove grupe lica", navodi se u uvodu krivične prijave.
Dalje se navodi da se novac Zavoda konstantno troši na netransparentan način, što su utvrdili i revizorski izvještaji.
"Dokaz: Revizorsko izvješće za 2020. godinu.
U skladu s tim u revizorskom izvješću ZZO HNŽ-a za 2020. godinu utvrđeno je slijedeće:
„Zavod je u 2020-toj godini ugovaranje usluga zdravstvene zaštite u iznosu od najmanje 106.832.571 KM vršio na osnovu Odluke koju je donijela Vlade HNK-a i Odluke o izboru zdravstvenih ustanova koju je donio Upravni odbor Zavoda na koju je Ministarstvo dalo saglasnost, što nije u skladu sa odredbama člana 52. Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Jedinstvenom metodologijom, kojima se propisuje da se za usluge zdravstvene zaštite provodi procedura javne nabavke.
Revizija je navela da:
- ZZO HNK ugovaranje usluga zdravstvene zaštite treba vršiti u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i Jedinstvenom metodologijom kojom se bliže utvrđuju kriteriji i mjerila za zaključivanje ugovora između nadležnog Zavoda zdravstvenog osiguranja i Zdravstvene ustanove;
- da je potrebno preduzeti aktivnosti prema Vladi Hercegovačko-neretvanskog kantona s ciljem usklađivanja Odluke o osnovama, kriterijima i mjerilima za zaključivanje ugovora sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i Jedinstvenom metodologijom;
- treba provesti kontrolu i praćenje izvršenja ugovorenih obaveza u vezi pružanja zdravstvene zaštite, u skladu sa zaključenim ugovorima i na način utvrđen Pravilnikom o načinu provođenja nadzora i kontrole.
ZZO HNK, pored toga što ne provodi javne nabavke, usluge bolnicama kao javnim ustanovama sa područja HNŽ-a plaća putem paušala, te na taj način još jednom krši ono što je propisano Zakonom o zdravstvenom osiguranju.
ZZO HNK-a je na netransparentan način dijelio i sredstva nakon rebalansa što je također detaljno navedeno u Revizorskom izvješću za 2020. godinu.
Zavod je netransparentno dijelio i jednokratne transfere što je također navedeno u Revizorskom izvješću".
Na kraju krivične prijave podnesene Tzžilaštvu Federacije BiH, navedeno je:
Iz svih prethodno navedenih razloga, cijenimo da je potrebno da naslovno tužiteljstvo sprovede potpunu istragu kojom će utvrditi sve relevantne činjenice na koje se ukazuje u ovoj prijavi, kao i da eventualno proširi istragu kojom će obuhvatiti i sve moguće druge počinitelje, a zatim da nakon provedene istrage u konačnici kvalifikuje učinjena djela te podigne optužnicu pred nadležnim sudom protiv osumnjičenih. Pored navedenog predlažemo da naslovno tužilaštvo po otvaranju istrage provede sve neophodne istražne radnje i tom prilikom prikupi i sve druge dokaze pored prethodno navedenih uključujući provođenje svih neophodnih vještačenja, a sve u svrhu utvrđivanja potpunog činjeničnog stanja i donošenja ispravne tužilačke odluke.