Svijet

Moskva sve češće gori, rat se seli u Putinovo dvorište. Šta to ustvari znači?

Ukrajinski udari dronovima koji se dešavaju unutar Rusije nekada su se činili nezamislivom perspektivom. Ali takvi napadi postaju sve češća karakteristika moskovskog rata – uz ohrabreno upozorenje Kijeva da će ih biti još.

Niz udara bespilotnih letjelica zahvatio je ruske gradove, uključujući Moskvu tokom cijelog ljeta. U petak je bio jedan od najdramatičnijih do sada - morski dronovi su gađali veliku rusku luku stotinama kilometara od teritorije koju drže Ukrajinci.

Oni su odvratili pažnju od ukrajinske kontraofanzive koja tek treba da donese opipljive rezultate na bojnom polju i doveli su rat kući u Rusiju.

Ali oni nisu bez rizika za Kijev, koji pokušava da zauzme prednost u ratu, održavajući odnose sa zapadnim zemljama opreznim od bilo kakvog nagovještaja eskalacije.

CNN donosi sve ono što treba da znate.

Serija napada

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio je prošle sedmice da se rat "postepeno vraća" u Rusiju, nakon posljednjeg u nizu napada bespilotnim letjelicama unutar zemlje koje je Moskva prikovala Kijevu.

U incidentima proteklog vikenda zgrade u Moskvi su bile na meti dronova. U utorak je dron udario u isti neboder u Moskvi koji je pogođen u nedjelju.

To je uslijedilo nakon dva slična pokušaja napada o kojima su ruski zvaničnici prijavili ranije u julu, te brojnih takvih incidenata u junu. U maju je očigledan napad dronom iznad Kremlja doveo do dramatičnih slika eksplozija na nebu iznad sjedišta ruske sile.

Ukrajina obično nije preuzimala direktnu odgovornost za napade, iako su njeni odgovori posljednjih sedmica postali bikovski. „Udaljenost i poricanje između Kijeva i ovih napada je znatno manje“, rekao je za CNN Douglas Barrie, viši saradnik za Vojni svemir na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS). “Čini se da sada postoji gotovo prećutno priznanje da su to (oni) bili.”

Ukrajinski ministar Mihail Fedorov, čije Ministarstvo za digitalnu transformaciju nadzire plan nabavke "Vojske dronova" u zemlji, rekao je da će uslijediti još udara bespilotnih letjelica dok Kijev pojačava svoju paralelnu ljetnu kontraofanzivu s ciljem potiskivanja ruskih trupa s ukrajinske teritorije.

Ograničeni, ali efikasni sistemi oružja

Teško je tačno utvrditi koji se sistemi naoružanja koriste u napadima i koji su tačno objekti gađani, s tim što i ruska i ukrajinska strana odbijaju da se uvjere u detalje incidenata.

Ali jasno je da postoje velike razlike između ovih napada, koji su ograničenog obima, izazvali su malo žrtava i nisu bili usmjereni na stambene zgrade, s onima koje je Moskva neselektivno pokrenula na ukrajinske stanovnike.

„Bez obzira da li zaista stižu na svoje predviđene ciljeve, čini se da su mete zgrade koje su povezane sa vođenjem rata u Ukrajini“, rekao je Keir Giles, stručnjak za Rusiju u Chatham Houseu i autor knjiga o ruskom invaziju i spoljnu politiku. „U tom pogledu, to je veoma drugačiji pristup od onoga što smo videli u Rusiji, sa neselektivnim terorističkim napadima".

Giles napominje da je "otvoreno pitanje kako tačno Ukrajina izvodi napade". Ali udari su "pokazali nesposobnost odbrane Rusije", dodao je.

Jednosmjerne bespilotne letjelice (UAV) koje su naizgled lansirane "nose prilično malu bojevu glavu i korištene su u malom broju, tako da je u smislu direktnog vojnog utjecaja, blago rečeno ograničeno", rekao je Barrie.

„Vrste sistema koje Ukrajina koristi su jednostavne, komparativno govoreći, ali za svoju svrhu su efikasni“, dodao je Barrie.

Ono što je najvažnije, nema nagoveštaja da je oružje donirano od strane Zapada. "Ovo su sistemi (Ukrajina) koje mogu sami proizvesti", rekao je Barrie, dozvoljavajući Kijevu da šalje vojne poruke ruskom narodu uz svoj odbrambeni rat kod kuće, koji zemlje NATO-a podržavaju vojnom pomoći.

"U osnovi se radi o tome da se pokaže da Moskva nije van domašaja", rekao je Barrie.

Dovođenje rata kući u Rusiju

Kijev će sa zadovoljstvom prihvatiti ograničeni vojni uticaj napada dronovima, jer udari igraju daleko važniju ulogu u ratu.

„Ukrajina je prepoznala da su rusko popularno mišljenje i stavovi prema ratu jedno od ključnih područja na koje treba da se usmjere kako bi priveli kraju rat“, rekao je Giles. „Sve dok se Rusija može pretvarati da je rat nešto što se dešava negdje drugdje, ništa neće umanjiti tu podršku naroda.”

Ukrajinski zvaničnici su otvoreno razgovarali o propagandnom elementu napada. Jurij Ihnat, portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, rekao je da su najnoviji napadi dronovima na Moskvu imali za cilj da utiču na Ruse koji su, otkako je Kremlj napao Ukrajinu u februaru 2022., smatrali da je rat dalek.

"U Rusiji uvek nešto leti, kao i u Moskvi. Sada rat pogađa one koji nisu bili zabrinuti”, rekao je on. „Bez obzira na to kako ruske vlasti žele da zažmire na ovo govoreći da su sve presrele… nešto je pogodilo".

Prvi signali ukazuju na to da su nedavni napadi izazvali nemire među već nervoznom klasom vojnih stručnjaka u Rusiji.

Konstatujući kritike od najmanje jednog istaknutog vojnog blogera da Rusija nije osigurala zgrade od takvih napada, Institut za proučavanje rata (ISW) napisao je u nedavnom ažuriranju da će se „ruske vlasti najvjerovatnije boriti da uravnoteže potrebu da uguše domaću zabrinutost zbog kontinuiranih napada dronovima duboko u ruskoj teritoriji uz kontinuirano odbijanje ruskog predsjednika Vladimira Putina da u potpunosti mobilizira rusko društvo za rat i njegove odgovarajuće posljedice.”

Zapanjujuća vrijednost

Procjena javnog mnijenja u Rusiji je notorno teška. Ali anegdotski izvještaji barem govore o utjecaju udara dronova na one u blizini napada.

„Moji prijatelji i ja smo iznajmili stan da dođemo ovde i opustimo se, i u nekom trenutku smo čuli eksploziju – bilo je kao talas, svi su skočili“, rekao je jedan svedok Reutersu nakon napada prošlog vikenda u Moskvi. “Bilo je puno dima i ništa se nije moglo vidjeti. Odozgo se mogla vidjeti vatra.”

“Čini se da postiže zapanjujuću vrijednost koju možete očekivati, kada Rusi shvataju da nisu lično zaštićeni od onoga što se radi u Ukrajini”, rekao je Giles o ranim naznakama posljedica udara.

Da li će taj trend uzrokovati širi rascjep ruske podrške ratu daleko je od jasnog.

S jedne strane, Putinov dugogodišnji izgovor za rat oslanjao se na neosnovane tvrdnje da Ukrajina predstavlja prijetnju ruskoj sigurnosti i da je takozvana specijalna vojna operacija u zemlji bila potrebna za odbranu interesa Rusije. Poigravanje nedavnih napada moglo bi se iskoristiti da podrži taj argument dok se rat odugovlači.

Ali nakon skoro osamnaest mjeseci neorganiziranosti i nesloge, sve je teže poreći stvarnost da se ruski vojni planovi lome. A Putinov autoritet se ranije činio najranjivijim u trenucima kada su posljedice rata pogodile Rusiju – na primjer tokom prošlogodišnje haotične vojne mobilizacije i tokom junske Wagnerove pobune.

U tom kontekstu, lako je shvatiti zašto redovna podsjećanja na sukob unutar Rusije služe strateškim interesima Ukrajine.

Zapad gleda dalje

Uz sav namjeravani propagandni učinak, slanje dronova u Rusiju nije bezrizičan potez za Kijev.

Najneposrednije razmatranje je odmazda; Kremlj je imao tendenciju da povezuje napade na ukrajinske gradove sa prethodnim udarima na Rusiju, u pristupu koji je imao za cilj da izazove paniku u Ukrajini.

Ali Ukrajinci su do sada dobro upoznati sa prijetnjom ruskog zračnog bombardiranja, i nema dokaza da su takvi napadi umanjili odlučnost u tamošnjim odbrambenim naporima.

Još važnija briga je kako Zapad reaguje na takve udare. Prije godinu dana, mogućnost da Ukrajina pošalje dronove u Rusiju bila je nezamisliva, s obzirom na prećutni ugovor između zemalja NATO-a i Kijeva da će Zapad spremno podržati odbrambeni rat, ali da će biti oprezniji u pogledu bilo kakvih akcija koje uvlače NATO u direktan sukob s Rusijom.

Ne postoji ništa što bi ukazivalo na to da je Ukrajina koristila oružje koje je obezbijedio NATO u Rusiji – to je vjerovatno most koji u ovom trenutku ne bi razmišljali o prelasku – ali je očigledno postala više ohrabrena da odvede rat u Rusiju. A zauzvrat, zapadni lideri izgledaju općenito opušteni u pogledu pristupa.

"Dugogodišnja zabrana udara u Rusiju koju su uveli dobavljači… bila je deplasirana i pogrešno shvaćena", rekao je Giles. "Sve ovaj period, igrao je rusku igru po ruskim pravilima."

I dalje postoji određeni stepen varijacija u načinu na koji zapadni lideri gledaju na napade na rusku teritoriju, pri čemu su Sjedinjene Države posebno zabrinute. "Kao generalno, ne podržavamo napade unutar Rusije", rekla je portparol Bijele kuće Karine Jean-Pierre novinarima krajem prošlog mjeseca, prenosi Reuters.

Ali samopouzdanje Kijeva i sve veća spremnost da se odrekne ruske podrške ratu vjerovatno će značiti da takvi udari ostaju karakteristika sukoba.

“Nemoguće je reći kako će se ovo razvijati, ali svakako treba očekivati da se nastavi barem ovaj nivo stabilnog bubnjanja demonstracija ruske ranjivosti”, rekao je Giles.