Svijet

Moskva je u velikim problemima: Očajnički treba zapadnjačke čipove, primitivna municija iz SSSR-a više joj nije dovoljna

U ratu Zapada i Rusije mogla bi presuditi tehnologija. Naime, Rusi se navodno trenutno bore s prastarim oružjem iz sovjetskog vremena jer im je ponestalo mikročipova ključnih za moderno naoružanje. Čipovi su s druge strane u rukama Zapada, ali Kina bi im možda mogla stvoriti probleme. Politico je došao u posjed ruskog popisa visokotehnoloških proizvoda koje Putin očajnički treba za nastavak rata.

Nakon što je Rusija tokom borbe izgubila puno više raketa nego što je očekivala, sada se oslanja na prastare zalihe primitivnog streljiva iz vremena SSSR-a. Istovremeno ukrajinske snage naoružane oružjem sa zapada u protuofenzivi na jugu zemlje pokušavaju preokrenuti tijek rata u preciznim udarima na ruska skladišta streljiva i mostove.

Kako piše Politico, Kijev je pritom svjestan da ishod rata ovisi o tome hoće li se Rusija uspjeti ponovno dočepati ključnih čipova, zbog čega ulaže sve napore da se to ne dogodi. Kremlj je naime sastavio popis za kupovinu poluvodiča, transformatora, konektora, kućišta, tranzistora, izolatora i drugih komponentni bez kojih Rusi ne mogu nastaviti s borbom na razini na kojoj žele. Kada je riječ o ovim visokotehnološkim proizvodima Rusija ovisi o zapadu jer se većinom proizvode u SAD-u, Njemačkoj, Nizozemskoj, Velikoj Britaniji, Tajvanu i Japanu, stoga je za Ukrajinu najbitnije da pod svaku cijenu ta tehnologija ne dođe u Putinove ruke.

Politico je došao u posjed jednog od tih popisa, pri čemu nije mogao 100-postotno potvrditi njegovo porijeklo, ali su dva stručnjaka za vojne opskrbne lance potvrdila da je usklađen s dosadašnjim saznanjima o rupama u ruskoj vojnoj opremi.

Kako stvari sada stoje, Rusima je zasad nedostupna najsofisticiranija tehnologija. Kremlj je poluvodiče dosad nabavljao iz SAD, EU i Japana, što zbog sankcija koje su te zemlje uvele Kini znači da su oni Rusima izvan dosega. Velik bi problem s druge strane nastao kad bi Kina kupila te tehnologije i potom ih onda prodala Moskvi. Prema izjavi ukrajinskog premijera Denisa Šmihala Rusi su već potrošili gotovo polovinu arsenala oružja, zbog čega je rat sada došao do prekretnice.

Od 25 tehnoloških proizvoda koje Rusija sada očajnički treba gotovo svi su proizvedeni u američkim firmama poput Intela, Marvella i Holta, a preostale proizvode japanska tvrtka Renesas i njemački Infineon. Neki od ovih proizvoda mogu se pronaći u online prodaji, dok nekih mjesecima nema na zalihi zbog globalne nestašice mikročipova.

James Byrne iz vodećeg istraživačkog centra za obranu i sigurnost RUSI rekao je da je Rusija vjerojatno godinama punila zalihe zapadnim mikročipovima, ali da su većinu toga potrošili u Ukrajini.

Zapad je svojim sankcijama obuhvatio i lance opskrbe mikročipovima usmjerene prema Rusiji, kako bi smanjio njezinu vojnu sposobnost. Pri tome je i prije rata u Ukrajini kontrola prodaje čipova uvijek bila stroga jer je posrijedi roba koja se može koristiti i u civilne, ali i vojne svrhe.

Stručnjaci upozoravaju da ta kontrola izvoza ima dosta rupa, zbog kojih tehnologija nekada dođe ruke nekoga koga ne smije. Navodno je teško sa sigurnošću reći gdje će završiti čipovi nakon što napuste tvornicu. Opskrbljivači ruske vojske, prema riječima stručnjaka za trgovinu oružjem u belgijanskoj Flandriji Diederika Copsa, nabavljaju visokotehnološke proizvode na nereguliranim internetskim stranicama te ih potom krijumčare.

Rusi imaju dugogodišnje iskustvo u stvaranju takvih kanala jer su se baš na njih oslanjali i tokom Hladnog rata. Još jedna prednost Rusa je, kaže Cops, što imaju duge granice sa susjednim zemljama i čvrstu mrežu država s kojima surađuju. SAD, Evropa i drugi zapadni saveznici uveli su posebne licencije kako bi spriječili tvrtke u izvozu tehnologije klijentima koji ih mogu upotrijebiti u vojne svrhe okarakterizirane kao sigurnosni rizik.

S druge strane Cops naglašava da je velik izazov nadzirati i te legalne kanale, kamoli ilegalne. Zapadne sankcije uvedene ove godine trebale su pooštriti kontrole i začepiti zakonske rupe. To je zapadu, barem što se tiče tehnološkog aspekta sankcija, prema mišljenju mnogih uspjelo, ali ne slažu si svi s time. Neki ipak smatraju da je zapad previše optimističan jer je mala šansa da Kina neće izvoziti mikročipove u Rusiju, nakon što ih uveze iz drugih zemalja.

Američko ministarstvo trgovine u nekoliko navrata je reklo da nisu pronašli dokaze da Kinezi prenose tehnologiju Rusiji. U slučaju da se to dokaže, Kina bi od Zapada dobila packu u vidu novih sankcija. No kineske vlasti su rekle kako ne namjeravaju uvoditi nova ograničenja u svoj poslovni odnos s Rusijom. Američki ured za industriju i sigurnost koji nadzire tehnološke sankcije, ima manje od deset inspektora u Kini koji bi trebali utvrditi jesu li čipovi prenamijenjeni za vojnu upotrebu, ali treba naglasiti da kineska vlada zahtijeva da se svaka inspekcija prethodno najavi.

Clicky