Antioksidansi, vitamini C i K te kalij hranjivi su pomagači zdravlja u grožđu. Sada mu je sezona, a evo zašto bismo trebali češće jesti ovo voće.
Snaži imunitet
Izvrstan je izvor vitamina C, koji potiče imunosni sustav da se bori protiv bakterijskih i virusnih infekcija.
Sprečava rak
Antioksidansi u grožđu štite stanice od djelovanja slobodnih radikala smanjujući oksidativni stres i time potencijalno sprečavajući rak. U tome najveću ulogu ima sinergija resveratrola, katehina, kvercetina i antocijanina.
Snižava pritisak
Grožđe ima vrlo malo natrija, što je poželjno u slučaju povišenog krvnog pritiska, a kalij u grožđu dodatno će pomoći da se tlak dovede u ravnotežu jer nizak unos kalija znači viši rizik za hipertenziju.
Čuva srce
Resveratrol ne pomaže samo u prevenciji raka, pokazalo se da pomaže i u zaštiti od srčanih bolesti.
Smanjuje kolesterol
Vlakna u grožđu pomoći će u snižavanju visokog kolesterola. Jedno je istraživanje pokazalo da su osobe s visokim kolesterolom koje su jele tri šalice crvenog grožđa dnevno tokom osam sedmica imale niži ukupni kolesterol i LDL kolesterol.
Pomaže kod dijabetesa
Iako će, kao i svako drugo voće, podići šećer u krvi, savjetuje se umjerenost jer resveratrol povećava osjetljivost na inzulin, pokazala su istraživanja.
Usporava starenje
Opet zahvaljujući resveratrolu, grožđe pomaže da ostanemo mladoliki. Taj moćni antioksidans pomaže u zaštiti određenih gena, što dovodi do zdravog starenja i dugovječnosti.
Jača kosti
Zahvaljujući vitaminu K i mineralima poput kalcija, magnezija i kalija grožđe pomaže da kosti ostanu jake.
Održava mozak
Resveratrol zahvaljujući snažnom antioksidativnom djelovanju pomaže u prevenciji Parkinsonove i Alzheimerove bolesti te sprečava kognitivna oštećenja.
Poboljšava san
Grožđe sadrži i malo melatonina što ga čini odličnim večernjim zalogajem. Birajte ono manje slatko koje nema mnogo kalorija.