Zdravlje

Mlada doktorica iz Australije dokazala: Istina je, otrov pčela ubija agresivne ćelije raka dojke

Koristeći otrov iz 312 pčela i bumbara u Perthu na zapadu Australije, ali i u Irskoj i Engleskoj, dr. Ciara Duffy s Instituta za medicinska istraživanja Harry Perkins i Univerziteta zapadne Australije testirala je učinak otrova na kliničke podtipove raka dojke, uključujući trostruko negativni rak dojke, koji ima ograničene mogućnosti liječenja.

Rezultati objavljeni u prestižnom međunarodnom časopisu Nature Precision Oncology otkrili su da je pčelinji otrov brzo uništio trostruko negativni rak dojke i ćelije raka dojke obogaćene HER2.

„Niko prije nije uspoređivao učinke pčelinjeg otrova ili melitina na sve različite podtipove raka dojke i normalnih ćelija“, rekla je Duffy koja je željela istražiti antikancerogena svojstva pčelinjeg otrova i komponentnog spoja, melitina, na različitim vrstama ćelija karcinoma dojke.

Pčelinji otrov i melitin značajno, selektivno i brzo smanjuju održivost trostruko negativnog karcinoma dojke i ćelija  karcinoma dojke obogaćenih HER2

Testiran je vrlo mali, pozitivno nabijeni peptid u otrovu pčela, nazvan melitin, koji se može sintetički reproducirati i otkriveno je da sintetički proizvod odražava većinu antikancerogenih učinaka pčelinjeg otrova.

„Otkrili smo da pčelinji otrov i melitin značajno, selektivno i brzo smanjuju održivost trostruko negativnog karcinoma dojke i ćelija karcinoma dojke obogaćenih HER2. Otrov je bio izuzetno moćan“, rekla je dr. Duffy.

Specifična koncentracija pčelinjeg otrova može ubiti oboljele ćelije, dok istovremeno ima minimalne učinke na normalne ćelije. Štaviše, pokazalo se da melitin može u potpunosti uništiti membrane ćelija raka u roku od 60 minuta.

Melitin je imao još jedan izvanredan učinak: u samo 20 minuta uspio je značajno smanjiti hemijske poruke ćelija raka, ključne za njihov rast i dijeljenje.

„Ova studija pokazuje kako melitin ometa signalne putove unutar ćelija raka dojke kako bi smanjio replikaciju ćelija. To je još jedan prekrasan primjer kako se prirodni spojevi mogu koristiti za liječenje ljudskih bolesti“, komentirao je istraživanje australski naučnik prof. Peter Klinken.

Dr. Duffy testirala je i može li se melitin koristiti s postojećim lijekovima za hemoterapiju jer stvara pore ili rupe u membranama ćelija karcinoma dojke, što potencijalno omogućuje ulazak drugih tretmana u ćeliju raka kako bi se poboljšala ćelijska smrt.

„Otkrili smo da se melitin može koristiti s malim molekulama ili hemoterapijama, poput docetaksela, za liječenje visoko agresivnih vrsta karcinoma dojke. Kombinacija melitina i docetaksela bila je izuzetno učinkovita u smanjenju rasta tumora kod miševa“, objasnila je dr. Duffy čije je istraživanje provedeno je u sklopu doktorata na Institutu za medicinska istraživanja Harry Perkins.

Iako postoji 20.000 vrsta pčela, dr. Duffy je željela usporediti učinke otrova pčela iz Pertha s ostalim populacijama pčela u Irskoj i Engleskoj, kao i s otrovom bumbara. Otkrila je da je evropska pčela u Australiji, Irskoj i Engleskoj imala gotovo identične učinke na rak dojke. Međutim, otrov bumbara nije uspio izazvati ćelijsku smrt čak ni u vrlo visokim koncentracijama.

Jedno od prvih izvještaja o učincima pčelinjeg otrova objavljeno je 1950. u časopisu Nature, gdje je navedeno da je otrov smanjio rast tumora u biljkama. Međutim, zanimanje za učinke ovog otrova na različite karcinome poraslo je tek u posljednje dvije decenije.

U budućnosti će biti potrebne studije kako bi se formalno procijenila optimalna metoda davanja melitina, kao i toksičnost i maksimalne tolerirane doze.

Clicky