Incidenti u RS

Misija OSCE-a u BiH osudila provokacije Bošnjaka uoči Božića: ‘Siju strah i unose podjele’

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini osuđuje svaki postupak i govor potaknut predrasudama ili mržnjom i ukazuje s velikom zabrinutošću na nedavni porast broja ovakvih incidenata koji su se desili na određenim lokacijama u Republici Srpskoj, u vezi s obilježavanjem pravoslavnog Božića i neustavnog Dana Republike Srpske, te u Federaciji BiH.

"Nažalost, ovakvi događaji postaju obrazac i praksa, te tokom perioda obilježavanja pravoslavnog Božića i 9. januara ponovo svjedočimo prijetnjama i uznemiravanju pripadnika nesrpskih zajednica u određenim dijelovima Republike Srpske, što je uključivalo kolone vozila, javna okupljanja na kojima su učesnici nosili vatreno oružje, vrijeđanje na nacionalnoj osnovi te veličanje ratnih zločinaca. I u Federaciji BiH su zabilježeni incidenti, uključujući i nanošenje štete imovini u posjedu Srba. Ovakve demonstracije zastrašivanja i sile siju strah i unose podjele u zajednice koje se trude da idu naprijed i obnove narušeno povjerenje", navode iz OSCE-a.

Prema podacima prikupljenim u okviru Programa praćenja koji provodi Misija, uprkos pokazateljima i inicijalnim dokazima o postojanju predrasuda, nadležni rijetko adekvatno postupaju u vođenju istrage i krivičnom gonjenju počinilaca, a izostaju i druge potrebne radnje.

Ponavljanje incidenata ove vrste, ukazuje na postojanje kulture nekažnjavanja, jer su dosadašnje reakcije nadležnih institucija imale mali ili nikakav učinak na suzbijanje ili sprečavanje ponavljanja ovakvih pojava.

"Međutim, uvažavajući navedeno, ističemo da su nakon nedavnih dešavanja u Vlasenici i Srebrenici organi reda reagovali adekvatno i brzo, ne obazirući se na sve veći pritisak javnosti i pozive da zanemare svoje zakonske obaveze. Misija također pozdravlja i osudu ovih incidenata. Pozivamo nadležna tužilaštva da provedu detaljnu istragu i dobro razmisle o mogućim optužbama i motivima, uvažavajući i domaće krivične propise i obavezujuću sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava. Sva ostala nadležna tijela i organi dužni su odgovoriti na ove i druge slične incidente adekvatno i bez odlaganja, te pružiti podršku i zaštitu žrtvama i njihovim zajednicama", navodi se u saopćenju.

Kažu da je najvažnije od svega uvažiti činjenicu da se ove epizode ne dešavaju u izolaciji, te da ih treba preispitati u okviru šireg konteksta retorike podjela i mržnje, kojoj pribjegavaju određeni izabrani zvaničnici, javne ličnosti i medijske organizacije. Angažovanje institucija i pojedinaca u promovisanju isključivanja, diskriminacije i marginalizacije građana i građanki koji ne pripadaju dominantnoj nacionalnoj, vjerskoj ili političkoj grupi, izraz je jasne podrške sukobu i mržnji.

To uključuje i kontinuiranu službenu podršku obilježavanju neustavnog Dana Republike Srpske, što vodi daljem urušavanju temeljnih ljudskih prava i vladavine zakona, uključujući tu i autoritet pravosuđa. Misija ponovno osuđuje svako postupanje suprotno principima inkluzivnosti, pluralizma i demokratije, na kojima se temelji Bosna i Hercegovina.

Nadležne institucije i osobe na pozicijama moći i utjecaja, uključujući tu i izabrane zvaničnike, moraju raditi za dobrobit svih ljudi u svom području odgovornosti, bez obzira na njihovo porijeklo ili vjersko ubjeđenje. Budući da su pred zakonom svi jednaki, izabrani nosioci vlasti imaju obavezu da aktivno i odlučno osude sve incidente i krivična djela motivisana predrasudama kao i govor mržnje.

"Zaista, oni moraju raditi na jačanju jedinstva u društvu, a ne na njegovom urušavanju, te moraju osigurati nultu stopu zakonske, društvene i kulturološke tolerancije prema onima koji žele napadati ili marginalizirati određene grupe ili pojedince u društvu. Ukratko, lideri i institucije moraju pružiti sigurnost, bezbjednost i dobrobit svima koji žive u Bosni i Hercegovini", poručuju iz Misije OSCE-a.

Clicky