Još se ne zna kakva je sudbina federalnog budžeta. Nema ga ni na mapi. Ni na Vladi, ni u parlamentarnoj proceduri, a ni u Zakonodavno-pravnoj komisiji, u kojoj ga ne može ni biti, sve i da je prošao pomenute korake, jer je Komisija u blokadi. I ne samo ona.
Bez obzira na blokade i opstrukcije, predsjednica FBiH Lidija Bradara nedavno je izjavila da još ima vremena za usvajanje budžeta FBiH te da je raspuštanje Parlamenta posljednja opcija.
Predsjednik Kluba zastupnika SDA u Zastupničkom domu i nekadašnji predsjedavajući Mirsad Zaimović na pitanje Raporta dokad će trajati blokada parlamenta, odgovara da to "zavisi od parlamentarne većine", a da li vidi izlaz iz trenutne situacije, ekspresan odgovor:
"Vidim. Treba da ponude zakone koje su obećali - set fiskalnih, o izmjenama Zakona o dorinosima, o izmjenama Zakona o porezu na dohodak, budžet FBiH… To je nešto o čemu trebamo raspravljati, a ne o izmjenama Poslovnika kojima se ograničavaju prava zastupnika. To je suština. Parlamentarna većina treba se prestati baviti izborom sudije Ustavnog suda".
Nema blokade
A o tome šta bi za SDA bilo prihvatljivo te kako ona vidi aktuelni problem, Zaimović je mišljenja da blokade nema:
"To su prozvali blokadom. Kad je u pitanju SDA, što se tiče Zakonodavno-pravne komisije koja je trenutno problematična, imali smo dva člana, jedan je Nezir Pivić, koji je u međuvremenu izabran za premijera Ze-do kantona, a druga je Adisa Kokić-Hinović, koja je na porodiljskom odsustvu. I prije ove priče o tzv. blokadi Zakonodavno-pravne komisije nije dolazila na sjednice zbog trudnoće. Zastupnici opozicije iz drugih stranaka na sjednici prošli put tražili su da se s dnevnog reda skine tačka koja se tiče izmjena Poslovnika, sve ostale tačke koje su se ticale zakona, bili su spremni, koliko sam shvatio, doći i podržati".
Kad je u pitanju Komisija za izbor i imenovanje, s kojom je i počela blokada, Zaimović potcrtava da nije u pitanju blokada Parlamenta, nego rada jedne komisije.
"Na početku imenovanja radnih tijela u parlamentarnoj većini bili su i Stranka za BiH i NES bez obzira na odredbe Poslovnika, koji precizira da se radna tijela konstituišu proporcionalno broju zastupnika u Parlamentu, odnosno Predstavničkom domu. Sad je omjer 5:4, još pozicija ima više zastupnika, ali nema kvorum koji je 6 od 11.
Komisije ne rade
Odatle je počeo problem, kad su zastupnici opozicije tražili da se dovrši četvrta sjednica na kojoj je prijedlog bio da se definiše lista kandidata za sudije Ustavnog suda. Sjednica je prekinuta i zakazana sljedeća s namjerom da se ide s definisanjem samo jednog kandidata prema Predstavničkom domu.
Dakle, Parlament nije blokiran. Ne rade Komisija za izbor i imenovanje, sad i Zakonodavno-pravna. Parlament bez problema može funkcionisati. Zar nije normalnije da se bavimo zakonima, a ne kojekakvim imenovanjima ili izmjenama Poslovnika".
Nezvanične informacije govore da vlast pokušava određenim zaključcima riješiti situaciju. Da li je to pravno utemeljeno, Zaimović cijeni da se sve "ono što nije regulisano Poslovnikom može se regulisati zaključkom, ali ako budu pribjegavali egzibicijama da zaključkom regulišu stvari koje su regulisane Poslovnikom, onda će to biti protuustavno".
Skupština USK je na nedavno održanoj sjednici smijenila staru i imenovala novu vladu. Umjesto SDA, NES, DF i SBiH, sad imamo SDA, SDP, NiP i Pomak. O izbacivanju NES-a u posljednji tren iz vlasti govori Zaimović:
"Dakle, vidite nešto, mnoge od stranaka su odlučile da daju odriješene ruke kantonalnim odborima da donesu odluke, ovaj put to je napravljeno u USK. Ne znam sve detalje da bih relevantno komentarisao te odnose".
Mimo volje predsjednika SDA Bakira Izetbegovića?
"To je pitanje za kolege iz Krajine. Meni je žao što je došlo do toga i nadam se da nama na ovoj probosankoj strani treba ipak malo više kohezije, jedinstva kako bismo državu u ovako turbulentnim vremenima ipak u što većem kapacitetu čuvali", kaže Zaimović.
Šemsudin Mehmedović najavio je da napušta iz SDA i formira novu stranku ili političku platformu, koja bi se zvala Nova bosanska politika. Zaimović iznosi i svoj komentar o osnivanju nove stranke starog kolege za Raport:
"Dakle, već i oni koji se manje bave politikom shvatili su da je na našoj političkoj sceni toliko puno stranaka da ustvari velike stranke za potrebe kreiranja većine postaju taoci nekih privatnih interesa, stranaka koje tek tako prekorače izborni prag. Nije dobro da imamo toliko stranaka" te ističe da svako ima pravo da napravi stranku.
"Ne mislim da će ta stranka polučiti išta ozbiljno osim što će usitnjavati političku scenu u BiH. Ne mislim da je dobro da se pravi još jedna stranka, ne mislim da će polučiti neke ozbiljne rezultate i, u konačnici, mislim da će na gubitku biti građani. Moramo znati naučiti politički komunicirati međusobno i kad smo pozicija ikad smo opozicija i da prihvatimo da nekad većina nije spremna da nas pojedinačno podrži da shvatimo kad je vrijeme da i zaustavimo svoj politički angažman", zaključuje Mirsad Zaimović za Raport.