Milijarderski ulagač Chamath Palihapitiya izazvao je reakciju na društvenim mrežama nakon što je tokom nedavne epizode svog podcasta rekao da "nikoga nije briga" za stalna kršenja ljudskih prava protiv Ujgura u Kini.
Tokom 90-minutne epizode, Palihapitiya je rekao svom kolegi Jasonu Calacanisu na njihovom "All-In" podcastu da bi lagao ako kaže da mu je stalo do Ujgura, etničke muslimanske manjine u kineskoj sjeverozapadnoj regiji Xinjiang.
“Svaki put kad kažem da mi je stalo do Ujgura, stvarno samo lažem ako me nije baš briga. I zato, radije vam ne bih lagao i rekao vam istinu, to mi nije prioritet”, rekao je Palihapitiya, rizični kapitalist koji posjeduje 10% NBA momčadi Golden State Warriorsa, piše CNBC.
Tim je u ponedjeljak na Twitteru napisao da Palihapitiya "ne govori u ime naše franšize, a njegovi stavovi sigurno ne odražavaju stavove naše organizacije". Izjava Golden State Warriorsa ne spominje Ujgure ili Kinu.
Calacanis i Palihapitiya počeli su razgovarati o Ujgurima kada je Calacanis pohvalio vanjskopolitički pristup predsjednika Joea Bidena prema Kini.
Bidenova administracija opisala je zlostavljanje Ujgura i pripadnika drugih muslimanskih manjina u regiji kao "široko rasprostranjen prisilni rad koji sponzorira država" i "masovni pritvor". Bidenova administracija također je upozorila tvrtke s opskrbnim lancem i investicijskim vezama sa Xinjiangom da bi se mogle suočiti s pravnim posljedicama.
U julu se to upozorenje očitovalo kao zajedničko savjetovanje ministarstava za državu, riznicu, trgovinu, domovinsku sigurnost i rad, zajedno s Uredom američkog trgovinskog predstavnika. Najistaknutiji redak iz Xinjiang Supply Chain Business Advisory navodi da bi "poduzeća i pojedinci koji ne napuštaju opskrbne lance, pothvate i/ili ulaganja povezana s Xinjiangom mogli biti izloženi velikom riziku od kršenja zakona SAD-a."
Kineska vlada ranije je poricala bilo kakve nedjela ili kršenja ljudskih prava u Xinjiangu.
Otprilike 15 minuta nakon podcasta, Calacanis je ukazao na korake Bidenove administracije za obuzdavanje i rješavanje velikih kršenja ljudskih prava u Kini kada je uslijedio sljedeći razgovor:
Calacanis: Njegova politika prema Kini [predsjednika Bidena], činjenica da je izašao s izjavom o Ujgurima, mislio sam da je vrlo jaka.
Znate, to je jedna od jačih stvari koje je napravio, ali to se ne pojavljuje u anketama.
Palihapitiya: Budimo iskreni, nikoga, nikoga nije briga šta se događa Ujgurima, u redu? Pominješ to jer ti je stvarno stalo. I mislim da je stvarno lijepo što ti je stalo, ali…
Calacanis: Šta? Kako to misliš nikoga nije briga?
Palihapitiya: Nas ostale nije briga. Samo vam govorim vrlo tešku istinu.
Calacanis: Čekaj, tebe lično nije briga?
Palihapitiya: Govorim ti vrlo tešku istinu, u redu? Od svih stvari do kojih mi je stalo. Da, ispod je moje linije. U redu, od svih stvari do kojih mi je stalo je ispod moje crte.
Calacanis: Razočaravajuće.
Palihapitiya je rekao da mu je stalo do problema lanca opskrbe, klimatskih promjena, osakaćenog američkog zdravstvenog sistema kao i potencijalnih ekonomskih posljedica kineske invazije na Tajvan.
Kasnije je pojasnio svoje primjedbe u tweetu u ponedjeljak navečer, rekavši da prepoznaje da je pokazao "nedostatak empatije".
“Kao izbjeglica, moja je porodica pobjegla iz zemlje s vlastitim problemima ljudskih prava tako da je to nešto što je u velikoj mjeri dio mog životnog iskustva”, rekao je Palihapitiya, koji je rođen u Šri Lanki. “Da budemo jasni, vjerujem da su ljudska prava važna, bilo u Kini, Sjedinjenim Državama ili drugdje. Tačka."
Prošlog mjeseca, Bijela kuća je najavila diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara 2022. u Pekingu, navodeći "trenutni genocid i zločine protiv čovječnosti u Xinjiangu i druga kršenja ljudskih prava".
Vlade, grupe civilnog društva i dužnosnici Ujedinjenih naroda ranije su izrazili zabrinutost zbog oštrih mjera Pekinga za represiju protiv onih koji kritiziraju Komunističku partiju Kine.