Milan Dunović, potpredsjednik DF-a, kazao je da je za ovu stranku prihvatljiva opcija i da budu u opoziciji, ali ne isključuje koaliciju sa SDA na višim nivoima.
On je kazao da je ova stranka popravila rezultat, ali ne zna se kojim pravcem će sad nastaviti.
"Šta će dešavati prilikom formiranja vlasti, to pitanje će definisati Predsjedništvo Demokratske fronte. Mi sjednicu još uvijek nismo zakazali. Ona će se održati nakon potvrđenih rezultata općih izbora", rekao je Dunović u intervjuu za Anadoliju.
Naravno, on ne isključuje SDA kao partnera na višim nivoima. Samo je navodno siguran za Kanton Sarajevo.
U KS neće s NiP ni sa SDA
"Pošto je bilo često upita da li će DF da bude sa SDA ili ne, mi smo rekli vrlo jasno kada je u pitanju Kanton Sarajevo. Nećemo biti ni sa SDA, a ni sa NiP. Smatramo da su obje te stranke zapravo etničke. I da bi se vlada mogla napraviti u KS bez etničkih stranaka", istakao je Dunović.
Govorio je i o tome zašto DF, iako je to najavljeno, nije pristupio potpisivanju sporazuma o koaliciji u Bosanskopodrinjskom kantonu.
"Po mom mišljenju, ono što se desilo u Bosanskopodrinjskom kantonu je ishitreno. Prije objave rezultata prave se koalicije od puno stranaka. Mislim da se radi o sedam stranaka koje su potpisale sporazum. Po mom mišljenju, na kantonalnom nivou sedam stranaka je nešto što jako teško može funkcionisati. Smatrali smo da to nije potreba da se građanima BPK rješavaju egzistencijalna pitanja, pitanja funkcionisanja vlasti na nivou kantona već je to izgledalo na jednu trgovinu.
I moglo se vidjeti i nakon tog potpisanog sporazuma da je zapravo bio cilj Dom naroda Parlamenta FBiH. Ali i da je nekako bilo evo idemo svi skupa, a cijena je da NiP delegira jednog Bošnjaka iz kantonalne skupštine u Dom naroda FBiH. Dom naroda FBiH će, očito je, biti ključ za formiranje Vlade FBiH. Ostaje nejasno nakon odluke visokog predstavnika za BiH kako će to izgledati. Ostaje čak nejasno i to kako će se popunjavati Dom naroda. U medijskom prostoru su se pojavljivali neki dokumenti. Po njima očito definisano da će kao osnova biti uzet popis iz 2013. godine. U DF-u smatramo da je popis 2013. dok se koristi za imenovanje Vlade FBiH istovremeno popis iz 1991. nešto što je protuustavno. Član Predsjedništva BiH i predsjednik DF-a Željko Komšić je iz tog razloga podnio apelaciju pred Ustavnim sudom BiH na odluke visokog predstavnika za BiH", istakao je Dunović.
Šta je sa SDP-om?
Dao je i pojašnjenje o tome da li je za DF kao partner poželjan SDP, a nije NiP ili neko drugi. Odnosno ko su "sporni" partneri za vlast sa tom strankom.
"Da bi bolje pojasnio to pitanje i dao bolji odgovor, moram se vratiti na one procese koji su se dešavali 2018. godine nakon izbora. Poznato je da smo u tom momentu imali formiran BH blok koji su sačinjavali DF, SDP i Naša stranka. U tom momentu BH blok je bila najjača snaga na nivou FBiH. Sa 33 zastupnika u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Međutim, u tom momentu SDP i Naša stranka su donijeli odluku da oni ne žele ići u vlast jer bi u vlasti morala biti i SDA. Čak smo slušali i neke izjave pripadnika političkih opcija iz BH bloka koju su govorili, uredu, možemo sa HDZ-om BiH, ali zašto SDA.
Meni to sa vremenskim otklonom od četiri godine liči na to, evo možemo li mi biti SDA umjesto SDA. Ako ćemo praviti u državi takve politike da jedna stranka zamjenjuje drugu onda me to podsjeća na varijantu dajte mi njihove pozicije. Mi smo u tom momentu smatrali da je od izuzetne važnosti da određene propise kako na federalnom tako i na državnom nivou učešćem u vlasti kanališemo i pokazalo se nakon četiri godine da mi kao stranka nismo odstupili od tog puta.
Govorim prvo tu o izmjenama Izbornog zakona BiH gdje slobodno mogu reći da je Demokratska fronta bila najglasnije i najprincipijelnija. Jer, kada god su bili pregovori u kojima je posredovala međunarodna zajednica. Uvijek su se u javnosti pojavljivale sumnje kako će postupiti SDA, kako će postupiti SDP, Naša stranka… Nikada nije bilo upitno šta će uraditi DF", istakao je Dunović.
Milan Dunović tvrdi da DF može i u opoziciju
O DF-u kao mogućoj opozicionoj stranci ima vrlo jasan stav.
"Ne, apsolutno, tu mogućnost ne isključujemo. DF je pokazao, mi nismo neko ko priča šuplje priče. Mi smo pokazali da ne moramo biti vlast. Mislim da smo jedina politička stranka koja je dobrovoljno napustila Vladu FBIH 2015. godine. Tada smo izrazili ozbiljna neslaganja sa tadašnjim partnerima u federalnoj vlasti. Tako i sada ukoliko ne možemo provoditi državotvorne politike, ukoliko ne postoje partneri, namjerno ne kažem koalicije, jer koalicija bi u političkoj teoriji trebala biti malo čvršća veza.
U BiH mi na sceni imamo političke partnere sa kojima se možete slagati na nekim ključnim stvarima. Odnosno možete se potpuno razilaziti na nekim temama koje u tom momentu nisu toliko važne. Naravno, sve političke teme su važne ali u BiH u ovakvoj situaciji treba praviti prioritete. Ukoliko se naše politike koje su jasno iskomunicirane ne mogu provoditi, ukoliko ne postoji volja za podršku tih partnera mi nemamo apsolutno nikakav problem da budemo opozicija i na državnom i na federalnom nivou", kazao je Dunović.