Gaming

Microsoft dobio zeleno svjetlo za najveću akviziciju u sferi video-igrica ikad. Call of Duty ima novog vlasnika

Revidirana ponuda Microsofta za kupovinu Call of Dutya odobrena je od strane britanskih regulatora.

Uprava za konkurenciju i tržišta saopćila je da je sporazum riješio njene zabrinutosti, nakon što je nadzorni organ blokirao prvobitnu ponudu od 69 milijardi dolara u aprilu.

Zeleno svjetlo označava kulminaciju skoro dvogodišnje borbe za najveće preuzimanje u industriji video-igara ikada.

Ali uprkos tome što je odobrio preuzimanje, CMA je kritizirao ponašanje Microsofta.

Nakon što je nadzor konkurencije blokirao preuzimanje ranije ove godine, Microsoftov predsjednik Brad Smith se osvrnuo na odluku CMA-a, za koju je rekao da je "loša za Britaniju".

Izvršna direktorica CMA-e, Sarah Cardell, rekla je: „Preduzeća i njihovi savjetnici ne bi trebali sumnjati da taktike koje koristi Microsoft nije način da se sarađuju s CMA-om.

"Microsotf je imao priliku da se restrukturira tokom naše početne istrage, ali je umjesto toga nastavio da insistira na paketu mjera za koje smo im rekli da jednostavno neće uspjeti. Odugovlačenjem postupaka na ovaj način samo gubi vrijeme i novac."

Prema prerađenom ugovoru, Microsoft će prenijeti prava na distribuciju Activisionovih igara na konzolama i PC-ima preko clouda francuskom izdavaču video igrica Ubisoftu.

Ali iako je ustupak napravljen, Microsoft će i dalje kontrolisati igre kao što su Call of Duty, World of Warcraft i Candy Crush koje će kompaniji osigurati ogromne prihode.

CMA je rekao da će revidirani dogovor, koji otvara put za finalizaciju transakcije na globalnom nivou, "očuvati konkurentne cijene" u industriji igara i pružiti veći izbor i bolje usluge.

Pokazao se kontroverznim i dobio je mješovitu reakciju regulatora širom svijeta, ali su ga regulatori u Evropskoj uniji već usvojili. Američki nadzor nad konkurencijom pokušao je pauzirati kupovinu, no to je odbijeno od strane suda.

Ali, Cardell iz CMA-a rekla je prodajom Activisionovih prava na striming u oblaku Ubisoftu, koji čini Assassin's Creed, "pobrinuli smo se da Microsoft ne može imati zagrljaj nad ovim važnim tržištem koje se brzo razvija".

"Donosimo naše odluke bez političkog uticaja i nećemo biti pod uticajem korporativnog lobiranja", dodala je.