Dok opozicija (SDA, SBiH NES, DF) blokira rad parlamentarnih komisija, odnosno izbor radnih tijela, ne pojavljujući se na sjednicama, zbog čega nema ni kvoruma, predsjedavajući Komisije za izbor i imenovanje Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Mladen Bošković, sazvao je po sedmi put sjednicu pomenute komisije kako bi se popunile i ostale komisije.
Hoće li opozicija prestati s blokadama?
Pitali smo DF-ovog zastupnika Mahira Mešalića da li će se opozicija ovaj put odazvati.
"Ja nisam dio Komisije za izbor i imenovanje, to pitajte ljude koji sjede tamo. Samo znam da gospodin Bošković zajedno sa strankama Trojke želi po svaku cijenu da imenuje Marina Vukoju u Ustavni sud BiH."
Dodaje da bilo koje rješenje koje bi Trojka i HDZ u ovom slučaju radili, "ne bi bilo u skladu sa Poslovnikom i Ustavom BiH".
Na pitanje kako opozicija misli spriječiti imenovanje Vukoje ukoliko Trojka i HDZ zaista imaju neko rješenje za popunjavanje komisija, Mešalić kaže:
"Oni nemaju rješenje koje je zakonski i u skladu sa Poslovnikom. Oni žele ići na izmjene Poslovnika Parlamenta FBiH koji bi ukinuo demokratiju u FBiH i koji bi uveo svojevrsnu poludiktaturu HDZ-a jer poznato je da HDZ vodi oba doma Parlamenta FBiH i Dom naroda i Predstavnički dom, tako da mi smatramo da to nije u skladu sa Ustavom", kaže nam Mešalić.
Dodaje da je ovakav "servilan odnos" Trojke prema HDZ-u jasan te da se ponašaju kao jedna "filijala HDZ-a u Sarajevu".
Što se tiče izbora Marina Vukoje, opozicija insistira da ide jedna kompletna lista, u skladu sa Poslovnikom, a ne samo prvorangirani ili jedan čovjek, jer, kako kaže Mešalić, postavlja se pitanje šta Parlament bira ukoliko se servira samo jedan kandidat u Parlamentu "na čemu naravno HDZ insistira".
O burnom nastupu na sjednici
Ostao je zabilježen emotivan i buran govor Mešalića u Predstavničkom domu kada je vlast pokušala u 'gluho' doba noći progurati neki izvještaj o sjednici komisije. Tad je rekao da je spreman dovesti i narod i faktički životom braniti svoj stav.
"U tom trenutku, kolega Bošković je falsifikovao papir na kojem je pisalo da je sjednica Komisije za izbor i imenovanje održana iako nije bilo kvoruma. Zbog toga sam burno reagovao jer se kršio Poslovnik i Ustav Federacije i BiH kao države. Željeli su ilegalno da imenuju Marina Vukoju u Ustavni sud, što nije prihvatljivo za sve ljude koji vole ovu zemlju, jer sve što mogu uraditi snagom ruku u Parlamentu treba biti, ukoliko se poštuje država, u skladu sa Pravilnikom."
Naglašava da stoji iza svoga stava te da je, ukoliko probaju nešto da falsifikuju, prepravljaju, rade nelegalne stvari radi zadobivanja političkih poena ili u svrhu nelegalnog imenovanja, spreman uvijek burno reagirati.
Šta je opoziciji sve sporno?
Naglašava da opozicija problematizira i ovlaštenje koje dopredsjedavajući Mladen Bošković ima za vođenje sjednice jer, kako kaže, ni to nije u skladu sa Poslovnikom.
"Gospođa Edina Gabela bi trebala biti konsultirana od strane predsjedavajuće Marinković-Lepić o tome ko bi trebao predsjedavati sjednicom. Naprotiv, gospođa Lepić je samo dala pismeno ovlaštenje bez saglasnosti druge dopredsjednice, što znači da je svoje glasove koje je dobila u Našoj stranci isporučila Boškoviću da on upravlja sa federalnim Parlamentom. Nije prvi put da je opozicija glasala u Parlamentu, mi smo to učinili prije dvije sjednice zajedno sa svim ostalim poslanicima, u vezi svih zakona koji su dobri za građane FBiH.
Jasno smo im rekli: skinite izmjene Poslovnika sa dnevnog reda, i mi ćemo glasati za budžet, privremeno finansiranje, i sve ostale zakone koji su u proceduri. Izmjenom Poslovnika ne samo da ukidaju demokratiju, nego on omogućava da parlamentarni život više ne živi u Federaciji jer ograničavaju se broj diskusija, replika itd. O popuni radnih tijela da ne govorim, jer se ona ne bi vršila po stručnoj osnovi nego isključivo po političkoj i partijskoj. To je drugi razlog zašto se ne slažemo sa izmjenom Poslovnika Parlamenta FBiH", kaže Mešalić za Raport.
Pojašnjava da je broj inicijativa vrlo važan radi rada parlamentaraca - onih koji rade, i njihovih obaveza prema građanima koji su ih birali.
'Glas za fotelju'
O izjavi člana Komisije za izbor i imenovanje, Dragana Miokovića, da je priča o Marinu Vukoji "spin da se na pozicijama i narednih deset godina sačuvaju kadrovi SDA kao što čuvaju direktora FTV", Mešalić kaže:
"Mioković samo želi fotelju predsjedavajuće Predstavničkog doma, jer on je plairan da zamijeni Mirjanu Marinković-Lepić i njemu je samo to cilj. A cijena koju treba platiti za to je njegov glas i glas Naše stranke za izbor Marina Vukoje za Ustavni sud što bi dodatno osnažilo osovinu Dodik-Čović u Ustavnom sudu. Ne znam zašto oni to rade pored liste odličnih kandidata koje imaju na izboru, oni samo insistiraju na čovjeku koji je bio na listi za Dom naroda Parlamenta ispred HDZ-a, koji je direktni izbor Dragana Čovića", navodi.
Ima kandidata koje je i SDP predlagao u ranijem periodu, dodaje. Zašto oni to rade dok traje direktni udar od Dodika i Čovića na Ustavni sud, zaista mi nije jasno, kaže.
O Schmidtovom 'Danu D'
Pitali smo ga i o drugoj šansi koju je visoki predstavnik u BiH dao bh. političarima da se pokušaju dogovoriti u vezi izmjena izbornog zakona - hoće li uspjeti postići doogovor ili će Schmidt morati intervenirati?
"Gospodin Schmidt je nečuvenim suspendovanjem Ustava na 24 sata prekršio sve postulate demokratije i narodne volje na izborima. Što se tiče integriteta izbora, to podržavam i uvijek sam. Vidjet ćemo još šta on namjerava da učini povodom izbornog zakona, nadam se da su to mjere vezane za integritet i da tu nema novih skrivenih namjera koje pogoduju HDZ-u na čemu Čović insistira", zaključio je Mahir Mešalić u razgovoru za Raport.