Memorandum o razumijevanju i saradnji između Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari: spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine i Univerziteta u Sarajevu potpisan je u petak 30. aprila 2021. godine u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu.
Memorandum su potpisali gospodin Ševket Hafizović, predsjedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, i prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, u prisustvu dr. Emira Suljagića, direktora Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, prorektorica Univerziteta: prof. dr. Enite Nakaš i prof. dr. Tamare Karače Beljak, prof. dr. Nihada Fejzića, direktora Centra za interdisciplinarne studije – prof. dr. Zdravko Grebo, i mr. sc. Nadine Grebović-Lendo, rukovoditeljice Biblioteke Filozofskog fakulteta UNSA i direktorice Biblioteke Univerziteta u Sarajevu.
Rektor Škrijelj je istakao da potpisani memorandum predstavlja polaznu osnovu za razvoj buduće saradnje u oblasti obrazovanja o događajima koji su se desili u Srebrenici i oko Srebrenice, ljudskih prava, tranzicijske pravde i borbe protiv negiranja genocida, te dodao: „Univerzitet u Sarajevu, kao najstariji univerzitet u Bosni i Hercegovini, ima kapacitete da širi i rasvjetljava istinu o genocidu u Srebrenici na temelju rezultata naučnih istraživanja i argumentovano reaguje na sve pokušaje njegovog negiranja.“
„Memorijalni centar Srebrenica već nekoliko mjeseci aktivno radi na širenju mreže partnera u Bosni i Hercegovini ali i u svijetu. Danas smo u prilici da potpišemo Memorandum sa Univerzitetom u Sarajevu i na taj način se kao institucija značajnije uključimo u proces visokog obrazovanja u našoj zemlji. Ovo je samo prvi korak“, izjavio je Ševket Hafizović, predsjedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra.
„Veoma je važno da Memorijalni centar i Univerzitet u Sarajevu sarađuju na ovaj način i zajedničkim snagama se suprotstavljaju negiranju genocida u Srebrenici. Željeli bismo raditi prije svega na obrazovnim programima koji se tiču genocida i drugih ratnih zločina u Bosni i Hercegovini ali i većem uključivanju akademske zajednice na ovu temu. Također, raduje me saradnja sa Centrom za interdisciplinarne studije – prof. dr. Zdravko Grebo, čiji sam alumni. Važno je da imamo podršku krovnih obrazovnih institucija u zemlji“, zaključio je Emir Suljagić.
Memorijalni centar Srebrenica – Potočari i Univerzitet u Sarajevu usaglasili su neophodnost zajedničkog djelovanja i upravljanja projektima i aktivnostima u oblasti borbe protiv negiranja genocida, prava žrtava ratnih zločina, ljudskih prava, izgradnje mira i tranzicijske pravde.
Saradnja će se realizirati u sljedećim oblastima i uključivat će: zajedničku saradnju u obrazovanju o temi genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina u BiH; razmjenu informacija i literature o temi genocida, ljudskih prava i tranzicijske pravde; obostranu saradnju na unapređenju naučnoistraživačkog rada u oblasti podizanja svijesti o genocidu u Srebrenici, ljudskih prava, tranzicijske pravde, te o međunarodnim i domaćim presudama i borbi protiv negiranja genocida; uzajamnu saradnju kroz organizaciju i učešće na seminarima, radionicama i konferencijama; organizaciju i učestvovanje na istraživačkim konferencijama, simpozijima i seminarima, po pozivu uključenih strana; istraživanje i stručni rad unutar postojećih institucija i organizacija; razmjenu stečenih iskustava između strana potpisnica; razmjenu stručne i naučne literature; saradnju stručnih službi strana potpisnica; realizaciju drugih ciljeva i zadataka koji proizlaze iz samog karaktera strana potpisnica.
Centar za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu – prof. dr. Zdravko Grebo (CIS UNSA) služit će kao glavna kontakt-tačka u okviru ovog memoranduma i olakšat će interakciju između fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.
Potpisivanje Memoranduma je rezultat projekta „Istina, dijalog, budućnost“, koji realizira Memorijalni centar Srebrenica uz podršku Vlade Velike Britanije.