javašluk

Medimpex dobio frapantan izvještaj: Širbegović Inženjering svojim radovima ugrozio i susjedni objekt od rušenja

Građevinska kompanija Širbegović inženjering iz Gračanice, koja je prema navodima investitora Šemse Mujezina, radove na montažnom objektu koji ugrožen od rušenja, također je ugrozila i postojeći poslovni objekat koji se nalazi neposredno pored novog objekta.

Investitor Mujezin angažira Institut za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta u Sarajevu (IMK) koji je stanovišta da se objekt može srušiti ili u najmanju ruku značajno oštetiti pri i srednje jakim zemljotresima.

Izvođač, pored toga što je projektom predviđena dilatacija između novog i starog objekta, nije ispoštovao zahtjeve projekta, jer je konstrukciju novog objekta naslonio na konstruktivni dio susjednog objekta i time ugrozio stabilnost obje konstrukcije.

Pričinjena je time značajna materijalna šteta na susjednom objektu.

U starom objektu obavljaju se aktivnosti gdje je zaposleno oko stotinu uposlenika, stvara se osjećaj nesigurnosti radnika prilikom obavljanja redovnih zadataka imajući u vidu da je izvođač radova Širbegović inženjering ušao sa konstrukcijom novog objekta u stari objekt, što predstavlja stalnu opasnost od rušenja, kako novog tako i starog susjednog objekta.

IMK navodi da je poslovna zgrada ugrožena

"Na zapadnoj strani novogradnje se nalazi postojeća poslovna zgrada, vlasništvo istog investitora.

Prema predočenoj projektnoj dokumentaciji dvije građevine su odvojene, a posebno nisu predviđeni zajednički nosivi elementi.

U projektnim tlocrtima je predviđen razmak (dilatacija) između zgrada, ali njegova širina nije eksplicitno označena. Mjerenjem digitalne verzije tlocrta širina razmaka odnosno dilatacije iznosi oko 5 cm.

Iz postojećeg stanja je očigledno da već kod izvođenja nosive konstrukcije razmak nije ispoštovan, a izvedene konzolne grede su oštetile fasadu postojeće zgrade i nekoliko cm se uvukle u postojeći objekt naslonivši se na konstruktivne elemente susjednog objekta.

Uočene su nepravilnosti u postavljanju šupljih prednapregnutih ploča, a neke od nepravilnosti su ilustrovane na slikama.

Na nekoliko mjesta se razlikuju dužine oslanjanja, odnosno ukupna dužina prefabrikovanih elemenata se razlikuje za nekoliko centimetara.

Tako je dužina oslanjanja na kratkim konzolama iz betonskih zidova kod pojedinih elemenata prekratka. Razmaci („fuge") između pojedinih pločastih elemenata su neujednačeni", navodi se u izvještaju.

Dodatna nestabilnost prestavljaju i kamuflaže

IMK konstatuje da su uočene nepravilnosti kod oslonaca montažnih nosača/greda, posebno kod oslanjanja glavnih krovnih nosača na stubove, gdje je primijenjen u montažnoj gradnji uobičajeni „viljuškasti" oslonac:

"Na većem broju oslonaca je evidentiran nedostatak projektom predviđenih horizontalnih šipki (ankera) koji povezuju stub sa krovnom gredom.

A na nekoliko stubova su čeličnim pločicama, na kojima su zavareni ostaci ankera, samo zatvoreni otvori bez kontinuiranih horizontalnih ankera koji povezuju obraze viljuškastog oslonca i glavni krovni nosač, a kako je predviđeno projektom".

Izvođač, zaključuje se, namjerno nije postavio horizontalne ankere dužine 65 cm sa navojem koje stvaraju vezu stubova i krovnih nosača (greda), a to je jedan od glavnih uzroka nestabilnosti konstrukcije i opasnost od rušenja.

Čak šta više, izvođač je prikrio i zatvorio rupe kroz koje su trebali biti postavljeni ankeri sa ostacima ankera lijepljeni ljepilom.

Iz kompanje Medimpex tvrde da se radi o čistoj podvali, kamuflaži i krivičnom djelu.

"Ovaj pokušaj predstavlja čak i krivičnu odgovornost jer je svjesno i namjerno svojim postupcima ugrozio objekt i ljudske živote, čiji bi epilog nedvojbeno trebao biti, između ostalog, oduzimanje svih ovlaštenja i trajna zabrana bavljenja ovim poslom", navode.

"Ušli" u postojeću zgradu

Na zapadnoj strani novogradnje se nalazi postojeća poslovna zgrada u vlasništvu investitora.

Prema predočenoj projektnoj dokumentaciji dvije građevine su odvojene, a posebno nisu predviđeni zajednički nosivi elementi.

U projektu je predviđen razmak (diletacija) između zgrada, a iz postojećeg stanja je očigledno da već kod izvođenja nosive konstrukcije razmak nije ispoštovan, a izvedene konzole su oštetile fasadu postojeće zgrade i nekoliko cm se uvukle u postojeći objekat utvrdili su u analizi.

Neophodna je hitna građevinska intervencija koja će osigurati dovoljan razmak između susjednih građevina i to prije izvođenja daljih radova na novoj zgradi uključujući i neophodnu monolitizaciju cijele nosive konstrukcije.

U slučaju srednje jakih potresa mogu se očekivati dodatna značajnija oštećenja na fasadi postojeće zgrade, a moguće i na njenoj nosivoj konstrukciji, ističu u analizi IMK-a.

Ugroženi dijelovi

"Posebno su ugroženi dijelovi na kontaktu sa novom konstrukcijom. Prvi vlastiti period oscilovanja iznosi približno 1 sec, što ujedno znači i relativno deformabilnu nosivu konstrukciju u podužnom smislu.

Slična računska dinamička svojstva nosivog sistema su i u poprečnom nosivom pravcu, ali tu nema kolizije sa postojećim zgradama", pišu s Instituta.

Šta posebno naglašava IMK u analizi?

Na osnovu svih raspoloživih informacija, pregleda dostupne projektne/tehničke dokumentacije, uvida na licu mjesta i svega prethodno rečenog ove stručne analize, može se izdvojiti sljedeće:

Greška u izvođenju na zapadnom kraju zgrade, gdje su konzolne grede iz prefabrikovanih stubova osovine 1 prodrle nekoliko centimetara kroz fasadu i naslonile se na konstruktivne elemente postojeće poslovne zgrade, treba biti što prije otklonjena.

Osim već načinjene štete, već u slučaju srednje jakih potresa mogla bi se očekivati značajnija oštećenja na postojećoj zgradi.

Radovi na izgradnji nove proizvodne zgrade, prekinuti u fazi, gdje su ugrađeni prefabrikovanı nosivi elementi i izvedeni armiranobetonski zidovi za ukrućenje, trebaju što prije biti nastavljeni.

Potrebno je strogo voditi računa o svim predviđenim vezama između prefabrikovanih nosivih elemenata i onih betoniranih na licu mjesta, što trenutno nije slučaj na objketu ako uzmemo u obzir evidentrane kamuflaže trnova i bolcni na vrhu stuba i spratnim gredama.

Projektnim zadatkom investitor je zahtijevao korisno opterećenje na etažama od 8.0 KN/m². Međutim u statičkom proračunu predviđeno korisno opterećenje na etažama iznosi 5.0 KN/m².

Izvođač je tražio od nadležne inspekcije zatvranje gradilišta, ali ništa nije uradio povodom otklanjanja nedostataka kako bi se gradilište otvorilo…

Clicky