Kako u našoj zemlji još uvijek dovoljnog broja vakcina, masovnu imunizaciju još uvijek nije ni počela. Uzmimo samo u obzir da je u zemlja regiona proces imunizacije u podmakloj fazi.
Svjesni nezavidne situacije u koju su dovedeni, deseci hiljada bh. građana iskoristili su priliku, koja im se prvi put pružila krajem marta ove godine, te se masovno zaputili u susjednu Srbiju kako bi se zaštitili od virusa.
Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH, u BiH je do sada stiglo nešto više od 648.000 doza vakcina protiv zaraznog oboljenja COVID-19, što nije dovoljno ni za vakcinaciju prioritetnih grupa stanovništva. Riječ je o vakcinama koje su osigurane putem mehanizama COVAX i EU4Health te putem donacija drugih država. Jedine vakcine koje su do sada u BiH stigle direktnom nabavkom su ruski Sputnjik V i kineski Sinopharm koje je nabavio bh. entitet Republika Srpska.
Dosad je prvu dozu vakcine primilo skoro 294.000 osoba, dok je potpuno vakcinisano oko 137.000 građana, podaci su Ministarstva civilnih poslova BiH.
No, s obzirom na činjenicu da su mnogi bh. građani iskoristili priliku da se vakcinišu u Srbiji, a da o njima niko ne vodi evidenciju, zdravstvene institucije BiH, koje su u nadležnosti entiteta, kantona i Brčko distrikta, ne raspolažu tačnim brojem vakcnisanih bh. građana.
U periodu od 26. do 28. marta, Granična policija BiH evidentirala je nešto manje od 30.000 prelazaka granice između Bosne i Hercegovine i Srbije. U međuvremenu je ponovo omogućena vakcinacija bh. građana u Srbiji, zbog čega je broj vakcinisanih bh. građana znatno porastao.
Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH su na upit Al Jazeere kratko odgovorili da su poslali dopis MVP i MCP BiH s upitom o broju stanovnika FBiH vakcinisanih u Hrvatskoj i Srbiji.
Bitno je napomenuti da je broj vakcinisanih građana Sarajeva znatno veći od prijavljenog, jer značajan dio njih nije prijavio nadležnima da je vakcinisan u Srbiji.