sarajevo

Markale: Trideseta godišnjica stradanja Sarajlija. Granata je pala na prepunu pijacu

Najprometnija sarajevska pijaca Markale i tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. bila je jedno od mjesta opskrbe

Danas je punih 30 godina jedne od sarajevskih tamnih strana prošlosti. Jedan dan u nizu, u ta teška vremena, kraha svih civilizacijskih vrijednosti.

Prvi od dva masakra na pijaci Markale, u centru Sarajeva, dogodio se 5. februara 1994. godine između 12.10 i 12.20 sati, kada je s agresorskih položaja, koji su se nalazili na području Mrkovića, ispaljena minobacačka granata kalibra 120 milimetara. Granata je pala na prepunu pijacu, ubivši 68 građana, dok ih je 142 teže i lakše ranjeno.

Najprometnija sarajevska pijaca Markale i tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. bila je jedno od mjesta opskrbe te prilika za snabdijevanje stanovnika opkoljenog grada. Na tom mjestu se trgovalo prehrambenim proizvodima i svim onim što je na bilo koji način moglo poslužiti građanima Sarajeva da prežive teške ratne dane i opsadu, uključujući i razmjenu informacija.

Pijaca i zatvorena Gradska tržnica Markale u starom dijelu Sarajeva granatirane su u dva navrata. Nakon februara 1994, u masakru na samom kraju rata, 28. augusta 1995. godine, kod Gradske tržnice Markale poginula su 43, a rajena 84 civila.

Opsada Sarajeva počela je 5. aprila 1992. godine, okončana je 29. februara 1996. godine. Trajala je 1.425 dana. Za to vrijeme, oko 350 hiljada stanovnika bilo je izloženo svakodnevnoj vatri pripadnika nekadašnje JNA i paravojnih formacija, a kasnije pripadnika Vojske Republike Srpske, iz skoro svih vrsta naoružanja, sa položaja smještenih na okolnim brdima. Nisu uspjeli sići i zauzeti grad samo zahvaljujući ogromnoj volji, želji i naporima branilaca, mahom građana koji su se odazvali pozivu za odbranu, te u početku skoro goloruki, u patikama i farmericama, s minimalno naoružanja, stali na branike grada.

Granatiranje je među zločinima za koje je bivši lider Srbije Radovan Karadžić proglašen krivim tokom suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.

Sud Ujedinjenih nacija u Haagu osudio je i bivšeg komandanta bosanskih Srba Ratka Mladića na doživotni zatvor zbog učešća u širenju terora među civilima u glavnom gradu Sarajevu i drugim dijelovima Bosne u pokušaju da se nesrpsko stanovništvo očisti sa određenih teritorija.

Također je utvrđeno da je imao značajnu odgovornost za genocid 1995. nad više od 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka u Srebrenici.

Za masakr na Markalama sud je, između ostalog, osudio i Dragoslava Miloševića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske RS, na 29 godina zatvora.