"Vlasti moraju da budu racionalne i da u narednom periodu daju svoj dodatni doprinos kako bi radnici u Federaciji Bosni i Hercegovini imali što bolji položaj", kazao je ovo u razgovoru za Raport Mario Nenadić, novi direktor Udruženja poslodavaca FBiH.
Dosadašnji direktor Mladen Pandurević bit će savjetnik direktora, a predsjednik Udruženja ostaje Adnan Smailbegović.
U razgovoru za Raport Nenadić je govorio o planiram aktivnostima u narednom periodu koji se odnose na smanjenje opterećenja cijena rada u cilju povećanja plata, ukidanje i smanjenje parafiskalnih nameta, smanjenje broja dana obaveza naknada plaće za vrijeme bolovanja koja pada na teret poslodavaca sa 42 na 15 dana, ali i liberalizacija uvoza radne snage i poboljšanje poslovnog ambijenta.
Istina je negdje na sredini
Nakon ostavke koju je podnio na mjesto premijera Kantona Sarajevo 2020. godine, posvetio se privatnom sektoru gdje je, kako kaže, uspješno upravljao jednom ozbiljnom kompanijom u Kantonu Sarajevo.
"Iako sam rekao da se neću vraćati daleko u prošlost, ono što želim da naglasim da sam iz Vlade Kantona Sarajevo iza sebe ostavljao jedan trag radnika i osobe koja može dati konkretan doprinos na određenom mjestu. Stoga, nije iznenađujuća ni moja odluka da nakon Vlade KS donesem odluku da se neću vraćati u javni sektor, nego sam se povukao u privatni. To se na kraju pokazalo ispravnim. Više od godinu rukovodio sam jednom ozbiljnom firmom u Kantonu Sarajevu i napravili smo odlične rezultate", kazao je Nenadić.
Kazao nam je kako novu funkciju doživljava kao veliku obavezu i odgovornost te da je spreman da to opravda.
"Tragom svojih uspjeha i u javnom i u privatnom sektoru prihvatio sam poziv Udruženja poslodavaca. Jednostavno, to bi mogla biti kruna mog angažmana u privatnom sektoru. Na nekoliko razgovara uspjeli su me uvjeriti da prihvatim ponudu. Dobio sam jednoglasnu povjerenje svih članova Upravnog odbora iz svih dijelova Federacije BiH i to mi je dalo vjetar u leđa", kazao je Nenadić.
Glavni cilj novog angažmana je poboljšati uslove koji imaju radnici, ali i poslodavaca u Federaciji, te da za to postoji rješenje.
"Vrlo sam realan i istina je uvijek negdje na sredini. Moramo svi tome da damo doprinos. Kada kažem svi, mislim i na poslodavce, vlast, ali i sindikate koji su predstavnici radnika. Poslodavac može dati svoj doprinos u smislu odricanja od svog konačnog kolača. S druge strane, vlast može učiniti puno adekvatnim propisima, ali tu su i sindikati kao predstavnici radnika. Ukoliko se bude radilo na bazi kompromisa, na bazi dobrog upoznavanja situacije, ali i kreiranja zajedničkih mjera, u cilju uređenja položaja radnika i podizanje standarda građana u FBiH, možemo postići odlične rezultate. Jedini pravni lijek je da kroz Ekonomsko-socijalno vijeće i kroz druge strukture vidimo i razgovaramo šta je to čega bi se mogli eventualno odreći poslodavci, vlast, a što će u konačnici zadovoljiti radnika", smatra Nenadić.
Između ostalog, u razgovoru za naš portal Nenadić je kazao kako svoju ulogu vidi u unapređenju pozicije Udruženja, politika i realizaciji propisa, odnosno svega što stoji pred Udruženjem.
"Vidim svoju ulogu kao sad već direktora Udruženja, u jačanju samog Udruženja, realizaciji zaključaka naših upravljačkih struktura, Upravnog odbora, Skupštine… Mislim da su tu odnosi uredni, relacije s vlastima i sindikatima su uobičajene i svakako mislim da postoji ogroman prostor za njihovo unapređenje. Planiramo u Udruženju raditi, to je nastavak aktivnosti i zaživljavanje rada poslovno-obrazovnog centra. Radi se o jednoj vrlo važnoj aktivnosti udruženja na jačanju struktura, formalnog i neformalnog obrazovanja odraslih", kazao je on.
Smanjiti nezaposlenost
Smatra da je najbitnije da preispitaju nedostatke na tržištu te da na bazi toga kreiraraju, kako navodi, i formalno i neformalno obrazovanje u zavisnosti od toga šta tržištu treba.
"Najbolji pokazatelj da radniku nije dobro jeste odlazak radnika iz BiH, ali i veliki broj nezaposlenih te otvaranje crnog tržišta. Te stvari nam je važno preispitati. Udruženje poslodavaca želi tome dati konkretan doprinos u smislu da smo registrirali poslovno-obrazovni centar. Želimo da u što kraćem roku prekvalifikujemo ili kvalifikujemo nezaposlene ljude, posebno mlade na našem tržište i na taj način zaustavimo jačanje crnog tržišta, smanjimo nezaposlenost i utječemo na to da mladi ostaju u BiH", istaknuo je Nenadić.
Ističe kako Udruženje namjerava vršiti pritisak na zaključivanje nedostajućih kolektivnih ugovora koji su pri isteku, ali i pokušati unaprijediti ono što se tiče zakonodavnog okvira.
"Vlasti trebaju da budu vrlo racionalne, da vide šta je to gdje bi oni mogli dati svoj dodatni doprinos u unapređenju položaja radnika u Federaciji BiH. Smanjenje parafiskalnih nameta, brza izmjena određenih propisa posebno iz oblasti fiskalnih propisa, propisi iz oblasti zdravstvenog osiguranja i mnoge druge stvari", zaključio je Nenadić za Raport.