Politika

Magazinović s evropskim zastupnicima razgovarao o situaciji u BiH: Građani svaki dan pitaju da li će biti rata

Šef kluba poslanika Socijaldemokratske partije (SDP) BiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović je, na poziv potpredsjednika S&D grupe u Evropskom parlamentu Pedra Marquesa, održao brifing za zastupnike u Evropskom parlamentu o temi aktuelnih političkih i sigurnosnih izazova u Bosni i Hercegovini.

"Magazinović je, u svom obraćanju, između ostalog kazao da državni parlament ne funkcioniše, Predsjedništvo BiH ne funkcioniše, kao ni državna vlada", saopćeno je iz SDP-a BiH.

Naveo je da, kao što je Milorad Dodik i obećao, ova tijela donose odluke samo u slučaju kada to znači korist za Republiku Srpsku, a to se uglavnom tiče novčanih transakcija.

"Najavljuje se ukidanje Oružanih snaga, donose neustavni zakoni i odluke, koristi se govor mržnje.

Sve ove aktivnosti kao rezultat imaju veliku tenziju u javnosti. Građani svaki dan postavljaju pitanje da li će se desiti novi rat. Mnogo njih razmišlja o odlasku iz BiH. Ljudi iz biznisa zaustavljaju svoje investicije, a investitori iz inostranstva gotovo da i ne postoje", kazao je Magazinović.

Dodao je da se u međuvremenu, umjesto da se akcenat stavi na deblokadu institucija i poništavanje neustavnih zakona i odluka NSRS, kako je to ocijenio i Visoki predstavnik, pritisak na političke aktere vrši u pravcu izmjene izbornog zakona.

Po njegovim riječima, interesantno je da predstavnici međunarodne zajednice u ovom trenutku također insistiraju na izmjeni izbornog zakona.

"SDP je donio stav da neće učestvovati u razgovorima o izmjeni izbornog zakona dok se ne deblokiraju institucije i ne povuku antiustavne odluke i zakoni.

Kada je izborni zakon u pitanju, treba reći da je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio više odluka kojim se utvrđuje diskriminacija građana po etničkoj i teritorijalnoj osnovi. Umjesto da se u razgovorima o izbornom zakonu rješava sudskim odlukama utvrđena diskriminacija, razgovori su pretvoreni u insistiranje u ispunjavanju zahtjeva HDZ-a, da se na jednom području bira član Predsjedništva ispred hrvatskog naroda", naveo je Magazinović.

Prema njegovim riječima, veliki je pritisak da se promjeni izborni zakon na način da u centru pažnje ne bude čovjek, nego etnička grupa.

"Mi se tome protivimo jer nijedna zemlja Europske unije nema izborni zakon s takvim pristupom. Smatramo da ako BiH želi biti članica EU, onda i naši zakoni trebaju izgledati kao zakoni u zemljama EU", zaključio je Magazinović.

U saopćenju se navodi da su svoje komentare na situaciju u Bosni i Hercegovini iznijeli i evropski poslanici Dietmar Koster, Tanja Fajon, Thijs Reuten, Delara Burkhardt, Bettina Vollath, Tonino Picula i Andreas Schieder.

Dodaje se da su zastupnici u Evropskom parlamentu dali podršku borbi za Bosnu i Hercegovinu kao zajednicu ravnopravnih građana i državu zasnovanu na evropskim vrijednostima, te najavili nastavak svog angažmana u korist građana i države BiH.

"Osim toga, potvrđen je nastavak saradnje SDP-a BiH sa sestrinskim strankama i njihovim poslanicima kako bi na taj način glas građanske Bosne i Hercegovine bio prisutan u Evropskom parlamentu", saopćeno je iz SDP-a BiH.