Mađarska blokira isplatu sredstava od ukupno 500 miliona eura namijenjenih vojnoj pomoći Ukrajini, saznaje Euronews.
Tri diplomate iz različitih zemalja Evropske unije potvrdili su Euronewsu da Budimpešta zasad stavlja veto na isplatu novca iz Evropskog mirovnog fonda (EPF).
Jedan od izvora opisao je to kao "kršenje džentlmenskog sporazuma" i "pokušaj potkopavanja jedinstva EU".
Rasprave još u toku
Rasprave u radnoj grupi još su u toku, rekao je jedan od diplomata. Sada se očekuje da će se ovim pitanjem pozabaviti ministri vanjskih poslova na sljedećem okupljanju u ponedjeljak.
Budući da se radi o vanjskim poslovima, potrebna je jednoglasna odluka svih 27 država članica da bi se sredstva odobrila.
EU je do sada isplatio 3,1 milijardi eura za vojnu opremu Ukrajini kroz šest tranši.
Osnovan 2021., EPF je instrument putem kojeg blok snabdijeva oružane snage svojih partnera opremom i infrastrukturom. Cilj je da se spriječe sukobi, izgradi mir i ojača međunarodnu sigurnost.
Ministri vanjskih poslova složili su se prošli mjesec da nadopune fond s dodatne dvije milijarde eura za 2023. godine. Razlog je brzina kojom se sredstva troše otkako je Rusija pokrenula invaziju krajem februara 2022.
Budimpešta je do sada ispunila svoje uvjete prema odredbama EPF-a. Fond se finansira doprinosima država članica na temelju ključa raspodjele bruto nacionalnog dohotka.
Međutim, vodstvo te srednjoevropske zemlje odbilo je isporučiti Ukrajini bilo kakvu vojnu opremu.
Dodatno, vlada u Budimpešti ne dopušta drugim članicama EU-a ili NATO-a da prođu kroz mađarsku teritoriju kako bi isporučile opremu u susjednu Ukrajinu iako je članica obje organizacije.
Također su kritizirali sankcije EU protiv Rusije koje svih 27 zemalja također mora jednoglasno odobriti. Mađarska je uspješno iskoristila pravo veta kako bi osigurala značajna izuzeća.
Embargo EU-a na rusku naftu, primjerice, odnosi se na naftu koja se isporučuje morem. Ne odnosi se na isporuke naftovodima o kojima Budimpešta ovisi.
Mađarska: Novi dogovor s Rusima
Mađarska je također privremeno blokirala odobrenje ključnog paketa pomoći od 18 milijardi eura za Ukrajinu prošlog mjeseca. Uklonila je veto tek nakon što su druge zemlje pristale smanjiti iznos sredstava EU zamrznutih prema novom mehanizmu vladavine prava.
Vlada populističkog krajnje desnog premijera Viktora Orbana sklopila je novi dogovor s ruskim plinskim divom Gazpromom unatoč obećanju EU da će smanjiti ovisnost o ruskim fosilnim gorivima. Time bi se oduzeli Kremlju ključni prihodi za finansiranje rata.
Nejasno je zašto se u ovom trenutku Mađarska protivi isplaćivanju sedme tranše EPF-a.
Međutim, diplomati pokazuju oprezni optimizam o tome da bi se sljedeće sedmice mogao postići dogovor na ministarskom nivou.